خراسان جنوبی عزادار امام حسن عسکری(ع)

همزمان با فرا رسیدن هشتم ربیع‌الاول سالروز شهادت یازدهمین نور آسمان امامت و ولایت امام حسن عسکری(ع)، اقصی نقاط استان خراسان جنوبی غرق در ماتم و عزا شد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، هشتم ربیع الاول روزی غم انگیز برای دوستداران و عاشقان خاندان عصمت و طهارت (ع) است روزی که یازدهمین خورشید آسمان ولایت و امامت در آن غروب می کند؛ امام و مقتدایی که بشریت را به تفکر در سخنان خداوند رهنمون فرمود تا انسان ها سعادت ابدی یابند.

امام حسن بن علی بن محمد(ع) مشهور به امام حسن عسکری(ع) (۲۳۲-۲۶۰ق) یازدهمین امام شیعیان است که مدت ۶ سال امامت جامعه مسلمین را بر عهده داشت. او فرزند امام هادی(ع) و پدر گرامی امام مهدی(عج) است.

مشهورترین لقب وی، عسکری است که به اقامت اجباری‌اش در سامرا اشاره دارد. آن حضرت در سامرا تحت مراقبت حکومت عباسی قرار داشت و برای فعالیت‌هایش با محدودیت روبه‌رو بود اما با وجود تمام فشارهای حکومت برای دفاع از اسلام جلسات شبانه با شیعیان برگزار می کردند و همچنین یک شبکه ارتباطی با شیعیان در مناطق مختلف مانند عراق و کوفه ایجاد و از طریق سازمان وکالت، افرادی را به عنوان نماینده خود معرف می کردند. البته برقراری ارتباط به سادگی ممکن نبود و حتی گاهی مجبور می شدند پیام خود را طی نامه ای در عصایی قرار داده و به شیعیان برسانند.

یکی دیگر از کارهای آن حضرت برای شیعیان، موضوع آماده سازی شیعیان برای دوران غیبت بود و امام حسن عسکری (ع) در آن وضعیت خفقان و شرایط دشوار باید امام زمان (عج) را مخفی نگه می داشتند ولی از طرف دیگر باید امام زمان (عج) را به شیعیان معرفی می کردند.

امام عسکری (ع) به قدری مظلوم بودند که حتی به برخی شاگردان و شیعیان به رازداری سفارش می کردند، به گونه ای که شیعیان حتی در کوچه نمی توانستند به آن حضرت سلام کنند. امام یازدهم بیشتر عمر خود را در سامرا بودند و اگرچه بیشتر خاندان اهل بیت (ع) در مدینه بودند سختی های دوران امام عسکری (ع) به گونه ای بود که هفته ای دو بار به حکومت عباسی احضار می شد.

امام حسن عسکری(ع) در هشتم ربیع‌الاول سال ۲۶۰ق، در ۲۸ سالگی در سامرا به شهادت رسید و در کنار مرقد پدرش گرانقدر خویش به خاک سپرده شد. مدفن آن ۲ عزیز به حرم عسکریین مشهور است و از زیارتگاه‌های شیعیان در عراق به شمار می‌آید.

احادیث گهرباری از امام عسکری(ع) در موضوعات تفسیر قرآن، اخلاق، فقه، امور اعتقادی، ادعیه و زیارت روایت شده است ؛ امام حسن عسکری (ع) در پنج سال آخر عمر خود به شدت از وجود حضرت مهدی(عج) محافظت و صیانت می کردند و ترتیبی دادند که هیچ کس از وجود مبارکشان خبردار نشدند چرا که به اذن خداوند و در اثر تقوا و پاکدامنی خود نرجس خاتون، جسم مادر آن حضرت نیز در زمان بارداری به گونه ای نبود که کسی به وجود فرزندی در بطنش پی ببرد؛ تا جایی که هنگام شهادت امام حسن عسکری(ع) نیز معتمد عباسی کسانی را فرستاد تا حتی کنیز امام(ع) را معاینه کنند تا اگر باردار بودند فرزندش را به قتل برسانند غافل از اینکه امام زمان(عج) آن زمان پنج ساله شده بود.

در خصوص نحوه به شهادت رساندن امام حسن عسکری(ع) باید گفت که در طول دوران خلفای عباسی چون معتز ومهتدی آنان همواره تلاش‏هایی را در جهت از میان برداشتن امام انجام دادند که به خواست الهی این تلاش ها بی ثمر ماند اما در دوران معتمد عباسی به دلیل افزایش نفوذ و محبوبیت امام (ع) در جامعه و توجه روز افزون مردم به آن حضرت، معتمد به شدت نگران شده و هنگامی که مشاهده می‏ کند زندان و اختناق نه تنها از عظمت امام عسکری (ع) نمی‏ کاهد بلکه بالعکس بر محبوبیت آن حضرت می‎ افزاید به شیوه دیرینه خود یعنی به شهادت رساندن امام در حالی که ۶ سال بیشتر از امامتش سپری نشده بود مبادرت می‏ کند.

عاشقان اهل بیت در استان خراسان جنوبی شب گذشته و امروز با حضور در حسینیه‌ها، تکایا و مساجد، به عزاداری برای این امام همام پرداخته و سالگرد شهادت امام عسکری (ع) را به فرزندش حضرت مهدی موعود(عج) تسلیت گفتند.

براساس رسم دیرینه، برخی از مغازه ها و واحدهای صنفی استان در صبح شهادت امام حسن عسکری(ع) تعطیل کرده و در عزا و ماتم اهل بیت(ع) به سوگواری می نشینند و عصر امروز همزمان با آغاز امامت امام عصر(عج) کسب و کار خود را بازگشایی می‌کنند.

 

انتهای پیام/۱۰