مسئول سازمان بسيج علمی، پژوهشی و فناوری خراسان جنوبی مطرح کرد؛

خراسان جنوبی قطب علمی شرق کشور/ توسعه اقتصادی و اشتغال با بهره‌گیری از شرکت‌های دانش‌بنیان

عظیمی‌فرد با بیان این‌که تعامل مسئولان با نخبگان؛ راه‌گشای مشکلات است گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند باعث توسعه اشتغال و کارآفرینی در خراسان جنوبی شوند.

مرتضی عظیمی‌فر مسئول سازمان بسيج علمی، پژوهشی و فناوری خراسان جنوبی به مناسبت روز پژوهش در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، اظهار کرد: شرکت‌های دانش بنیان با تحول در عرصه علم و دانش و کشف یافته‌ها و نتایج جدید اقتصادی، در رشد و توسعه مناطق مختلف تاثیر زیادی دارد.
وی افزود: به طوری که مقام معظم رهبری در دیدار با نخبگان و فعالان شرکت های دانش بنیان بر اهمیت نقش این شرکت ها در رونق اقتصادی و اقتصاد مقاومتی تاکید دارند و این شرکت ها را به عنوان موثرترین مولفه های تحقق پایدار اقتصاد توصیف کرده اند.
مسئول سازمان بسيج علمی، پژوهشی و فناوری خراسان جنوبی بیان کرد: با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری بر مسائل علمی و به خصوص حوزه های فناوری و دانش بنیان، یکی از وظایف مهم مراکز علمی، کمک به شرکت های دانشور و دانش بنیان برای تولید علم نافع، فناوری جدید و تولید ثروت است.
توسعه اقتصادی و اشتغال با بهره‌گیری از شرکت‌های دانش‌بنیان
عظیمی‌فر با بیان اینکه با شرکت های دانش بنیان می توان به دانش اقتصادی و اقتصاد دانشی رسید، گفت: یکی از راه های تلفیق فعالیت های سنتی با دانش فنی مرتبط و کارآمد، بهره برداری از شرکت های دانش بنیانی است که قابلیت شکوفایی بیشتر ظرفیت های استان را دارد.
وی با اشاره به اینکه شرکت های دانش بنیان می توانند باعث توسعه اشتغال و کارآفرینی در استان شوند، بیان کرد: این شرکت ها موسسات خصوصی هستند که به منظور افزایش علم و ثروت، توسعه اقتصادی بر پایه دانش و تحقق اهداف علمی و اقتصادی می توانند در زمینه های مختلفی چون اختراعات، نوآوری، تجاری سازی، تولید کالا و خدمات در حوزه های فناوری برتر و با ارزش افزوده بالا ایجاد کنند.
خراسان جنوبی قطب علمی شرق کشور
مسئول سازمان بسيج علمی، پژوهشی و فناوری خراسان جنوبی تصریح کرد: خراسان جنوبی به دلیل داشتن جمعیت دانشگاهی و فرهیختگان، به عنوان قطب علمی در شرق کشور مطرح است.
عظیمی فر ادامه داد: یکی از مهم ترین ضعف ها در هر کشور و منطقه ای، وابستگی به فناوری های خارجی است که این موضوع نتیجه پایین بودن خلاقیت، نوآوری و ضعف در فناوری بنگاه های اقتصادی است.
وی تاکید کرد: نخبگان علمی می توانند در برطرف کردن این ضعف کمک زیادی کنند. از طرف دیگر مسئولان نیز باید با ریل گذاری و هدایت صحیح و هر چه بیشتر و بهتر، امور مرتبط را تسهیل کنند.
تعامل مسئولان با نخبگان؛ راه‌گشای مشکلات
مسئول سازمان بسيج علمی، پژوهشی و فناوری خراسان جنوبی گفت: هم افزایی، تعامل و پای کار بودن نخبگان علمی و مسئولان به عنوان یک ظرفیت اساسی و گسترده می تواند برای حل مشکلات و نیازهای استان کارگشا باشد.
عظیمی فر با بیان اینکه یکی دیگر از نقش های مهم نخبگان علمی، احصای صحیح نیازهای استان است، افزود: از رویکردهای مطلوب مسئولان در این خصوص نیز توجه به ظرفیت های داخل استان به جای ظرفیت های بیرونی است.
وی افزود: یکی از برنامه های بسیج علمی تعامل و هم افزایی و رابطه موثر با نهادها و مراکز علمی است.
بهره‌گیری از شرکت‌های دانش‌بنیان برای افزایش کیفیت محصولات کشاورزی
مسئول سازمان بسيج علمی، پژوهشی و فناوری خراسان جنوبی اظهار کرد: یکی از مهم ترین ظرفیت های خراسان جنوبی رونق کشاورزی و به خصوص کشت محصولات استراتژیک است که می توان با بهره گیری از شرکت های دانش بنیان و اختراعات این حوزه ها، جهت ارتقای کیفیت محصولات، دفع آفات و همچنین افزایش تولید در واحد سطح، بهره گیری کرد.
عظیمی فر ادامه داد: یکی از مشکلات حوزه کشاورزی که می تواند به صادرات برخی از محصولات لطمه بزند، پایین بودن استانداردهای امنیت غذایی است که حاصل استفاده بی رویه از نهاده های بی کیفیت است که برای رفع این مشکل می توان از نهاده های باکیفیت اختراع شده توسط شرکت های دانش بنیان استان استفاده کرد.
وی گفت: بسیج علمی توانسته است در جهت کمک به محصول زرشک استان به عنوان یک محصول استراتژیک، در خصوص ثبت اختراع، حمایت مادی در جهت تولید نمونه اولیه و کمک در بحث تجاری سازی محصول زرشک تازه، کمک شایانی کند. همچنین این سازمان در خصوص نهاده های کشاورزی نیز اقدامات خوبی انجام داده است.
حمایت مادی و معنوی از طرح‌های آماتوری نخبگان
مسئول سازمان بسيج علمی، پژوهشی و فناوری خراسان جنوبی با اشاره به اهداف و ورود سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری در حوزه‌های مختلف، گفت: در مرکز رشد و خلاقیت این سازمان مخترعان و مبتکران بسیجی می‌توانند با ارائه طرح‌ها و ایده‌های خلاقانه خود به این مرکز، آن را به محصول تبدیل کنند.
عظیمی فر با بیان اینکه طرح‌های آماتور برای پرورش نخبگان مورد حمایت‌های مادی و معنوی سازمان بسیج علمی قرار می گیرند، ادامه داد: همچنین از طرح‌های نیمه حرفه‌ای که بر اساس نیاز استان شکل می‌گیرد نیز با پرداخت تسهیلات حمایت می‌شود.
وی با بیان اینکه این حمایت ها بر اساس نوع طرح ها پس از تصویب خواهد بود، گفت: در این خصوص بسته به نوع طرح ها، حمایت های انجام شده در استان در حد ۵ میلیون تومان، ۱۰ میلیون تومان و ۲۰ میلیون تومان خواهد بود.
حمایت از ۶ طرح در امسال
مسئول سازمان بسيج علمی، پژوهشی و فناوری خراسان جنوبی ادامه داد: این مرکز از زمان راه اندازی تاکنون از ۱۴۱ طرح و ایده حمایت کرده است.
عظیمی فر افزود: امسال نیز ۵ طرح محصول محور و یک پروژه پژوهشی با اعتبار بیش از ۶۷ میلیون تومان مورد حمایت بسیج علمی قرار گرفته است.
وی یادآور شد: از اختراعات جدید امسال دستگاه دان کن زرشک و همچنین دو طرح ادوات کشاورزی و دستگاه کمک تنفسی است که این دو طرح نیز در حال ثبت است.
انتهای پیام/۷/ ۱۴/ ۴