معاون امور فرهنگی و جوانان اداره کل ورزش و جوانان خراسان جنوبی:

خراسان جنوبی محروم از مجمع های خیرین ازدواج/ حدود ۵ هزار نفر در نوبت وام ازدواج هستند

قناد گفت: مجمع خیرین ازدواج بازوی قدرتمندی برای جوانان و ظرفیت نیرومندی است که با آورده خود، می تواند دستگاه های دولتی را هم پای کار بیاورد، اما متاسفانه خراسان جنوبی جزو معدود استان هایی است که هنوز این مجمع ها در آن شکل نگرفته است.

مهدی قناد معاون امور فرهنگی و جوانان اداره کل ورزش و جوانان خراسان جنوبی، ضمن تبریک هفته ازدواج، در گفتگو با خبرنگار خاورستان، اظهارکرد: یکی از مباحث مهمی که در حوزه جوانان پیگیری می شود، آموزش های پیش از ازدواج است که طبق مصوبه هیئت وزیران در شهریورماه سال ۱۳۹۷، ورزش و جوانان متولی آموزش های پیش از ازدواج به جوانان از اقشار مختلف ( به جز دانشجویان) است.
وی با اشاره به برگزاری کارگاه های آموزش پیش از ازدواج توسط این اداره کل، بیان کرد: از موضوعات ارائه شده در کارگاه های پیش از ازدواج هم می توان به آشنایی با مهارت های خودشناسی، انتخاب همسر و راه های جدید شناخت، روابط نامناسب، آسیب های قبل از ازدواج، مشاوره پیش ازازدواج، آشنایی با موانع ازدواج و اخیرا هم موضوع جدید مهارت های کنارآمدن و مقابله با کرونا، چگونگی کنار آمدن با فقدان عزیزان و سبک زندگی جدیدی که این بیماری ایجاد کرده، اشاره کرد.
معاون امور فرهنگی و جوانان اداره کل ورزش و جوانان خراسان جنوبی ادامه داد: این دوره ها ۱۶ ساعته بوده که به صورت رایگان و با اعطای گواهینامه برگزار می شود. در همین راستا، طی سه سال اخیر اساتید دارای پروانه فعالیت از سازمان نظام روانشناسی، دوره های کارشناسی و علمی در خصوص آموزش های پیش از ازدواج را گذرانده اند.
انقلاب در برگزاری کارگاه های پیش از ازدواج
قناد اظهارکرد: در سال گذشته در برگزاری کارگاه های پیش از ازدواج انقلابی رخ داد و ۱۵۴ کارگاه در سطح استان برگزار شد. در واقع تاکنون توسط ورزش و جوانان استان، چنین کارهایی پیگیری نشده بود. از طرف دیگر با توجه به شیوع کرونا، اصلا به برگزاری کارگاه های آنلاین و وبیناری اکتفا نشد، بلکه همه کارگاه ها به صورت حضوری و با رعایت دستورالعل های بهداشتی برگزار شده است.
وی افزود: این کارگاه ها در تمام شهرستان های استان برگزار شد و حدود سه هزار نفر از جوانان در این دوره ها شرکت کردند.
معاون امور فرهنگی و جوانان اداره کل ورزش و جوانان خراسان جنوبی یادآور شد: امسال هم کارگاه های متعددی در شهرستان های مختلف استان برگزار شده و همچنین آمادگی داریم تا به درخواست هر نهاد و سازمانی، این کارگاه ها را به صورت رایگان، برای جامعه هدف آنها برگزار کنیم.
قناد با تاکید بر اهمیت آموزش های پیش از ازدواج، اظهارکرد: بر اساس آمارها، بسیاری از طلاق ها در ۵ سال ابتدای ازدواج بخصوص در سال اول، رخ می دهد که نشان می دهد بین آموزش افراد و ثبات زندگی رابطه معناداری وجود دارد.
وی ادامه داد: بر اساس آمارهای ارائه شده، از سال ۱۳۹۲-۱۳۹۸، در سطح کشور؛ روند طلاق ها افزایش و روند ازدواج ها کاهش داشته است. ممکن است شرایط در برخی شهرها کمی متفاوت باشد، اما کلیت موضوع همین است.
قناد بیان کرد: وقتی قرار است یک جوان به آوردگاه مهمی مثل ازدواج ورود پیدا کند، قطعا به بذرهای اولیه ای نیاز دارد که سعی می کنیم دانش اولیه را در این کارگاه ها به آنها ارائه دهیم. به همین دلیل این کارگاه ها به صورت مداوم و بدون وقفه در حال برگزاری است.
حمایت از تولیدات چندرسانه ای در حوزه ازدواج
معاون امور فرهنگی و جوانان اداره کل ورزش و جوانان خراسان جنوبی با بیان اینکه یکی دیگر از رویکردهای این اداره کل حمایت از تولید محتوا برای ساخت محصولات چندرسانه ای در حوزه ازدواج است، گفت: در این خصوص به دنبال این هستیم که ظرفیت های هنری جوانان استان شناسایی شود و در راستای ساخت موشن گرافیک، اینفگرافیک، کاریکاتور، پوستر، کتابچه دیجیتالی و … بکارگرفته شود.
قناد بیان کرد: تاکنون هم آثار چند رسانه خوبی در سطح کشور با موضوعات آسیب های افراد در ازدواج، طلاق، فرزند آوری، عفاف، سبک زندگی، آسیب های فضای مجازی، انجام شده است.
وی با بیان اینکه در خراسان جنوبی هم سال گذشته موفق به تولید ۶ موشن گرافیک و یک فیلم کوتاه در بحث چشم و هم چشمی در ازدواج، جملات مثبت در زندگی، انتخاب آگاهانه، نقش فرزندان در کانون خانواده و … تولید شده است، افزود: از ابتدای امسال تاکنون هم دو انیمیشن تولید شده و برای سه ماهه دوم امسال هم ساخت سه موشن گرافیک با موضوع جهیزیه بلااستفاده، نقش والدین در ازدواج و انتخاب آگاهانه در دستور کار است.
مشاوره رایگان به مناسبت هفته ازدواج
معاون امور فرهنگی و جوانان اداره کل ورزش و جوانان خراسان جنوبی ادامه داد: رویکرد مهم دیگر این اداره کل در حوزه جوانان، ایجاد مراکز تخصصی مشاوره ازدواج و خانواده است که باید مجوز فعالیت خود را از سازمان نظام روانشناسی و اداره ورزش و جوانان دریافت کنند. اما متاسفانه گرفتن پروانه فعالیت دارای پیچ و خم های ادارای زیاد و بسیار زمان گیر است و حداقل ۵ سال به طول می انجامد. اما ما با پیگیری هایی که انجام داده ایم، توانسته ایم این زمان ۵ سال را به یک سال کاهش دهیم که باز در مناطق محروم هم این زمان کمتر خواهد بود.
قناد بیان کرد: اکنون دو مرکز تخصصی مشاوره ازدواج و خانواده دارای پروانه در سطح استان وجود دارد که در این خصوص هدف ما گسترش مراکز مشاوره تخصصی ازدواج و خانواده به همه شهرستان ها است.
وی با اشاره به هزینه های مشاوره بالا به دلیل عدم استفاده از پوشش بیمه ای، گفت: به مناسبت هفته ازدواج، تمام مشاوره هایی که در این دو مرکز تخصصی مشاوره ازدواج انجام می شود، کاملا رایگان است و هزینه آن توسط اداره ورزش و جوانان پرداخت می شود.
خراسان جنوبی محروم از مجمع های خیرین ازدواج
معاون امور فرهنگی و جوانان اداره کل ورزش و جوانان خراسان جنوبی با اشاره به اهمیت مجامع خیرین ازدواج، اظهارکرد: مجمع خیرین ازدواج بازوی قدرتمندی برای جوانان و ظرفیت نیرومندی است که با آورده خود، می تواند دستگاه های دولتی را هم پای کار بیاورد.
قناد افزود: در حالی که در سال گذشته تلاش های زیادی برای تشکیل این مجمع ها کردیم، اما متاسفانه خراسان جنوبی جزو معدود استان هایی است که هنوز این مجمع ها در آن شکل نگرفته است.
وی ادامه داد: در تمام ستادهای ساماندهی امور جوانان استان و شهرستان ها، این موضوع را با فرمانداران و ائمه جمعه مطرح کردیم و از خیرین هر شهرستان درخواست کردیم تا با همکاری هم، مجوز مجمع خیرین ازدواج را از فرمانداری ها بگیرند و به عنون یک سازمان مردم نهاد، در راه ازدواج جوانان، کارسازی و اقدامات موثری انجام دهند.
اهدای ۹۲ سری جهیزیه در سال گذشته
قناد گفت: مجمع خیرین ازدواج می تواند در راستای گسترش سنت حسنه وقف، تامین جهیزیه برای جوانان، برقراری سفرهای زیارتی، تامین جهیزیه، کمک به برگزاری کارگاه های آموزشی پیش از ازدواج و … موثر باشد. اما آنطور که خیران در زمینه هایی مثل مدرسه سازی، سلامت، خدمات رفاهی و درمانی حضور منسجمی داشته و راهگشا و کارگشا بودند، هنوز در زمینه ازدواج انگیزه لازم را نداشته اند که در این خصوص باید فرهنگ سازی و حساس سازی انجام شود تا این خلأ جبران شود.
وی اظهارکرد: اما علی رغم نبود مجمع خیرین ازدواج، سال گذشته، پویش ازدواج جوانان با همراهی خیرین برگزار و با دست خالی، ۹۲ سری جهیزیه با کیفیت مطلوب اهدا شد. اما وقتی این مجامع شکل بگیرد یکی از کارهای همیشگی، تامین جهیزیه خواهد بود.
افزایش آمار ازدواج استان در شرایط کرونایی
معاون امور فرهنگی و جوانان اداره کل ورزش و جوانان خراسان جنوبی اظهارکرد: درصد تغییرات ازدواج در خراسان جنوبی در سال ۱۳۹۹ نسبت به سال ۱۳۹۸، بیشترین درصد در کل کشور و معادل با ۱۷٫۲ درصد بوده است. استان یزد هم با اختلاف زیاد و درصد تغییر ۱۰٫۹۴ درصد در جایگاه دوم بوده است. همچنین درصد تغییر در میانگین کشوری نیز ۴٫۴ درصد است.
قناد افزود: درصد تغییرات طلاق در استان هم در سال ۱۳۹۹ نسبت به سال ۱۳۹۸، با کاهش ۱٫۴۵ درصدی همراه بوده است که در این خصوص در رتبه هفتم کشور قرار داریم. همچنین سیستان و بلوچستان نیز با کاهش ۱۰٫۱۹ درصدی بیشترین کاهش طلاق را داشته است، در حالی که در میانگین کشوری، طلاق رشد ۳٫۶۱ درصدی داشته است.
وی یادآور شد: این آمار نشان می دهد که در شرایط شیوع کرونا، خراسان جنوبی به دلیل غنای فرهنگی، سازگاری بیشتری با این بیماری پیدا کرده است. به عبارت دیگر شیوع این بیماری، مانع از ازدواج نشده است.
حدود ۵ هزار نفر در نوبت وام ازدواج
معاون امور فرهنگی و جوانان اداره کل ورزش و جوانان خراسان جنوبی با اشاره به رصد پرداخت وام های ازدواج توسط اداره ورزش و جوانان، گفت: میزان تسهیلات ازدواج از ۵۰ میلیون تومان در سال گذشته، امسال به ۷۰ میلیون تومان افزایش یافته است و با داشتن برخی شرایط، این تسهیلات تا مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان هم پرداخت می شود.
قناد بیان کرد: در سال گذشته در سطح استان، ۹۱ درصد افراد ثبت نام کننده شامل ۱۰ هزار و ۹۴۳ نفر، وام ازدواج خود را دریافت کردند. در سه ماهه اول امسال هم ۷ هزار و ۹۷ نفر ثبت نام کردند که تاکنون ۳۰ درصد آنها یعنی ۲ هزار و ۱۲۳ نفر تسهیلات را دریافت کردند و ۴ هزار ۹۷۴ نفر دیگر هم در انتظار هستند. بر این اساس مجموع تهسیلات پرداخت شده در سه ماهه نخست امسال ۱۹۰ میلیارد و ۴۹۰ میلیون تومان بوده است.
وی ادامه داد: به مناسبت هفته ازدواج، برگزاری نمایشگاه ها و جشن ها به دلیل شیوع کرونا لغو شده است، اما برنامه های متعددی برای دستگاه های عضو ستاد ساماندهی امور جوانان، تکلیف شده است که از جمله این برنامه ها اهدای جهیزیه با کمک خیرین، مشاوره رایگان یا با تخفیف ویژه، برنامه های الگوساز و فرهنگی، تقدیر از مراکز مشاوره فعال، تقدیر از زوج های جوان و موفق، برگزاری جشن های مجازی و … بوده است.
انتهای پیام/۷