سرپرست اداره کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی:

خراسان جنوبی یک هزار و ۱۳۷ معلم نیاز دارد/ وجود ۱۲ مدرسه تخریبی در بیرجند

سرپرست اداره کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت:با توجه به 177 نفر استخدامی برای سال جاری اما خراسان جنوبی بایک هزار و 137 نفر کمبود معلم مواجه است.

به گزارش خبرنگار خاورستان،علی اصغر موسوی کیا سرپرست اداره کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی صبح امروز در شورای اداری خراسان جنوبی اظهار کرد:با توجه به اینکه ما در آموزش و پرورش با فرزندان مردم سر و کار داریم و آنها در دست ما امانت اند هرچه که قدرت آموزش و پرورش بیشتر باشد نفع آن به خانواده ها خواهد رسید.
وی با اشاره به نظام آموزشی ۶-۳-۳ افزود:با توجه به نظام آموزشی ۶-۳-۳ و استقرر پایه دوازدهم همه هم و غم ما در زمینه معلم داشتن همه هنرستانهای استان است.
سرپرست اداره کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی عنوان کرد: خراسان جنوبی استان وسیعی است و بیش از ۱۲ هزار دانش آموز در نقاط مرزی خراسان جنوبی در حال تحصیل هستند.
موسوی کیا عنوان کرد:۵۳ درصد معلم ها خانم و ۴۷ درصد معلمان آقا در نقاط مرزی در حال تدریس هستند.
وی با اشاره به افزایش ۴ درصدی جمعیت دانش آموزان در کلاس اول، اظهار کرد: در سال جاری ۱۵ هزار معلم و بیش از ۱۴۰ هزار دانش آموز در مدارس خراسان جنوبی تدریس و تحصیل خواهند کرد.
سرپرست ادراه کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: با توجه به اینکه جمعیت معلم خراسان جنوبی اغلب سن آنها بالا است و در حال بازنشته شدن هستند با توجه به ۱۷۷ نفر استخدامی برای سال جاری اما خراسان جنوبی با یک هزار و ۱۳۷ نفر کمبود معلم مواجه است.
موسوی کیا عنوان کرد: ۳۴ درصد مدارس در خراسان جنوبی زیر حد نصاب معمولی ۱۵ نفر دانش آموز دارد و ما باید در این استان به دنبال تجمیع کلاسهای زیر حد نصاب معمولی دانش آموز باشیم.
وی با بیان اینکه خراسان جنوبی یکی از استانهایی است که دارای مراکز شبانه روزی زیادی است، تصریح کرد: باید به این سمت برویم که از ظرفیت مراکز شبانه روزی بیش از این استفاده شود و مدارسی که دانش آموز ریر حد نصاب دارند به استفاده از مراکز شبانه روزی تشویق شوند.
سرپرست اداره کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: مراکز شبانه روزی دارای ظرفیت های بسیار زیادی است که باید از این طرفیتها استفاده شود چراکه بسیاری از این مراکز خالی است.
موسوی کیا گفت: برای نوار مرزی چاره ای جز در نظر گرفتن آیتم های مورد نیاز برای نگه داشتن معلمها در مناطق مرزی نداریم چرا که بسیاری از معلمان در مناطق مرزی درخواست آمدن به مرکز شهرستانها را داشته و اگر شرایط برای معلمهایی که در مناطق مرزی تدریس می‌کنند مطلوب نباشد درخواست تدریس در مناطق غیر مرزی را داشته و مرز خالی خواهد شد.
وی ادامه داد: لازم است برای مناطق مرزی مجوز های استفاده از معلمان حق التدریسی صادر شود.
سرپرست اداره کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی با اشاره به فضای آموزشی در خراسان جنوبی، تاکید کرد: وضعیت فضای آموزشی در آموزش و پرورش خراسان جنوبی بحرانی است و از طرف دیگر در آموزش و پرورش خراسان جنوبی کمبود نیروی انسانی داریم.
موسوی کیا عنوان کرد:از مسئولان استان درخواست داریم برای حوزه فیزیکی و فضا کمک حال ما باشند.
وی اظهار کرد: در بیرجند ۳۵ مدرسه کمبود داریم و ۳۱ مدرسه در بیرجند دو شیفته اداره می‌شود.
سرپرست اداره کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی بیان کرد: در خراسان جنوبی ۲۴۴ کلاس درس کمبود داریم که در بیرجند در مسکن های مهر و شهر قاین بیشترین کمبود کلاس درس احساس می‌شود.
موسوی کیا گفت: فوریت ما برای ساخت مدرسه در حوزه مسکن های مهر و سایت ارتش در بیرجند است.
وی از وجود ۱۲ مدرسه تخریبی در سطح شهر بیرجند خبر داد، و اظهار کرد: از این ۱۲ مدرسه ۵ مدرسه در حال ساخت است و اگر در حوزه پادگان با توجه به خالی شدن پادگان برای استفاده از فضای آن به آموزش و پرورش کمک شود گوشه ای از مشکلات کمبود فضای آموزشی برطرف خواهد شد.
انتهای پیام/۱۲۷/ ۲۴/