در جلسه ستاد تنظیم بازار خراسان جنوبی مطرح شد؛

خروج تخم‌مرغ از خراسان‌جنوبی ممنوع است/ سهمیه جدید دام‌های سبک در بازارگاه قرار گرفت/ اقدام اصناف در کاهش سود برای کمک به مردم

منع صادرات تخم‌مرغ از خراسان‌جنوبی و قرارگرفتن سهمیه جدید علوفه دام‌های سبک در سیستم بازارگاه از مهم‌ترین موارد مطرح شده در ستاد تنظیم بازار بود.

به گزارش خبرنگار خاورستان، محمد اصغرزاده مدیر کل دامپزشکی خراسان جنوبی امشب در جلسه تنظیم بازار خراسان جنوبی، گفت: ۸۰۰ هزار پرنده تخمگذار در استان معدوم شد اما هیچ مشکلی برای تامین مرغ و تخم مرغ نداریم.
وی خاطرنشان کرد: ۱۰ واحد تخم گذار در بیرجند داریم که ۱۵ تن تولید دارند
مدیر کل دامپزشکی خراسان جنوبی گفت: تمامی واحدهای مرغ تخم‌گذار باید مسئول بهداشت معرفی کنند و باید روزانه برای توزیع مجوز صادر شود.
اصغرزاده یادآورشد: هفته آینده خروج تخم مرغ از استان ممنوع است و مرغ با مجوز امکان صادرات به سایر استان‌ها را دارد اما متقاضی قصد نداریم.
وی بیان کرد: در دی ماه امسال ۱۲۹ واحد به ظرفیت دو میلیون قطعه جوجه ریزی کردیم و برای اسفند مشکلی نداریم.
مدیر کل دامپزشکی خراسان جنوبی اظهارکرد: قرار شد محدودیت‌ها در شعاع ۱۰ کیلومتری واحدها برداشته شود و با سخت‌گیری اجازه دهیم واحدها به چرخه تولید برگردد که حداقل ۴۲ روز بعد از معدوم‌سازی می‌توانند به تولید برگردند.
اصغرزاده خاطرنشان کرد: در کل کشور هیچ جایی مانند بشرویه و فردوس در سایر ماکیان مشکل ندارند علت این است در زمان نماینده وقت، زنجیره را تعریف کرد اما زیرساخت را قرار ندادند.
وی افزود: در خراسان‌جنوبی بیش از ۷۰ واحد تولید بوقلمون غیر مجاز داریم.
مدیر کل دامپزشکی خراسان جنوبی گفت: حدود ۱۵۰ هزار قطعه بلدرچین فقط در فردوس قرار دارد.
اصغرزاده اضافه کرد: این معضلی است که بعداً به ما فشار می آورد که اجازه دهید تا خارج کنیم اما وقتی زیرساخت ایجاد نشده، خروج و کشتار با مشکل مواجه می‌شود.
وی یادآورشد: قانون این است که در سال ۱۰۰ قطعه کبک می‌توانید نگهداری کنید.
آغاز طرح نظارتی ویژه نوروز از ۱۵ بهمن‌ماه
تهوری معاون بازرسی اداره کل صنعت معدن تجارت خراسان جنوبی نیز در این جلسه گفت: از ۱۵ بهمن ماه امسال تا ۱۵ فروردین ماه ۱۴۰۰ در سراسر کشور طرح ویژه نظارتی نوروز اجرا می‌شود و تیم‌های تخصصی و گشت های مشترک صبح و عصر نظارت ها را انجام می دهند.
سهمیه جدید دام‌های سبک اعلام شد
روشن معاون پشتیبانی امور دام خراسان‌جنوبی نیز اظهارکرد: از ابتدای سال جاری تاکنون ۲۸ هزار تن جو، ۲۶ هزار تن ذرت و ۲۵ هزار تن سویا از ذخایر پشتیبانی استان تحویل مرغداری‌های استان شده است و علاوه بر این، سهمیه های بخش خصوصی نیز از طریق سامانه بازارگاه تامین شده است.
وی افزود: یک هزار و ۲۶۰ مرغ منجمد نیز از داخل استان جمع آوری و توزیع کردیم.
معاون پشتیبانی امور دام خراسان‌جنوبی خاطرنشان کرد: دو هزار و ۸۰۰ تن جو، ۳۳۰۰ تن ذرت و ۳۰۰ تن سویا سهمیه جدید امروز برای دام سبک در سامانه بازارگاه بارگذاری شده که دامداران می‌توانند با پرداخت هزینه آن از فردا برداشت کنند.
اصناف همکاری می‌کنند
علیزاده رئیس اتاق اصناف خراسان جنوبی نیز در این جلسه، بیان کرد: اصناف همیشه پای کار بودند و همکاری کردند.
وی افزود: اصناف برخی سهمیه ها را با ارتباط مستقیم با کارخانه ها جذب کردند کالاها را با ۲ درصد سود فروختند.
رئیس اتاق اصناف خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: اصناف سود ۱۰ درصدی برای مرغ و تخم‌مرغ که قانونی است را برای تخم‌مرغ به چهار درصد و برای مرغ به هشت درصد کاهش دادند.
علیزاده یادآورشد: برخی رسانه‌ها اصناف را مقصر می‌دانند که اصناف در این زمینه گلایه دارند وقتی شکر را گران می‌خرند آبنبات نیز گران می شود.
انجام بیش از دو هزار بازرسی از واحدهای صنفی
محمدحسین اشرفی مدیرکل تعزیرات حکومتی خراسان جنوبی نیز در این جلسه گفت: در حوزه کالا و خدمات در ۱۰ ماهه سال جاری یک هزار و ۷۲۲ پرونده و گزارش دریافت کردیم که یک هزار و ۶۸۵ پرونده مختومه شده یعنی عملکرد مختومه در برابر وارده حدود ۹۸ درصد است.
وی افزود: بالغ بر ۱۹ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال میزان جزای نقدی بوده است که در این میزان پرونده مورد حکم قرار گرفته است.
مدیرکل تعزیرات حکومتی خراسان جنوبی گفت: بیشترین تخلفات در این پرونده ها شامل ۶۷۶ پرونده عدم درج قیمت، ۳۸۸ گران فروشی، ۲۶۷ مورد عدم ارائه فاکتور و سایر تخلفات بوده است.
اشرفی افزود: مدت زمان رسیدگی به پرونده‌ها در ۱۰ماهه امسال میانگین ۱۶٫۵ روز است.
وی اظهار کرد: حضور در بازار و انجام گشت های مشترک نیز در ۱۰ ماهه امسال انجام شده است که علاوه بر آمار صنعت، معدن و تجارت، ۵۸۵ اکیپ نظارتی در سطح بازار فعال داشتیم که ۲۳۴۶ بازرسی از واحدهای صنفی داشتند که ۳۴۶ واحد دارای تخلف بودند و یک هزار و هفت واحد بدون تخلف بوده و به ۹۹۳ واحد نیز تذکر داده شده است.
مدیرکل تعزیرات حکومتی خراسان جنوبی گفت: ادارات تعزیرات حکومتی در شهرستان های بشرویه و درمیان راه اندازی شده است و در شهرستان هایی که فاقد اداره هستیم به صورت سیار، کار نظارت و رسیدگی به پرونده ها را انجام می دهیم.
انتهای پیام/۴/ ۵