مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی خبر داد؛

خرید تضمینی بیش از ۱۳۰۰ تن گندم در خراسان‌جنوبی

ضیائیان احمدی گفت: با توجه به آغاز فصل برداشت گندم در خراسان‌جنوبی خرید تضمینی آغاز شده و تاکنون یک هزار و 332 تن گندم از کشاورزان خرید تضمینی شده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، وحید ضیائیان احمدی مدیر تعاون روستایی خراسان‌جنوبی پیش از ظهر امروز در نشست خبری هفته جهاد کشاورزی اظهار کرد: با توجه به آغاز فصل برداشت گندم در خراسان‌جنوبی خرید تضمینی آغاز شده و تاکنون یک هزار و ۳۳۲ تن گندم از کشاورزان خرید تضمینی شده است.
وی افزود: در استان ۱۵ مرکز خرید تضمینی گندم داریم که این میزان گندم از ۱۱ مرکز خریداری شده است.
مدیرتعاون روستایی خراسان‌جنوبی عنوان کرد: از این ۳۳۲ تن گندم خریداری شده ۲۰۲ تن مربوط به مرکز خرید گندم در شهرستان قاین و مابقی مربوط به سایر مراکز خرید سطح استان است.
ضیائیان احمدی با بیان این‌که این مقدار گندم از ۸ شهرستان خریداری شده، گفت: بیشترین میزان گندم خریداری شده مربوط به مرکز خرید گندم درشهرستان طبس و کمترین مربوط به مرکز درح است.
وی خاطرنشان کرد: تاکنون خرید تضمینی گندم در مراکز خرید بیرجند، درمیان و سرایان انجام نشده است. برداشت گندم در شهرستان درمیان معمولا یک ماه دیرتر از سایر شهرستان‌ها انجام می‌شود.
مدیر تعاون روستایی خراسان‌جنوبی بیان کرد: طبق آماری که از سال گذشته به دست آمده طی مدت مشابه تا روز گذشته در سال ۱۳۹۹ حدود یک هزار و ۴۴۰ تن گندم خریداری شده که امسال تاکنون یک هزار و ۳۳۲ تن و این کاهش ۲۲ درصدی خرید گندم در سال جاری نسبت به سال گذشته به دلیل کاهش سطح زیر کشت گندم در سال جاری و کاهش ۲۵ درصدی گندم تولیدی در سال جاری است.
ضیائیان احمدی با بیان این‌که خرید تضمینی گندم ادامه دارد، افزود: لیست خرید گندم هر روز به بانک کشاورزی ارسال و هزینه برای کشاورزان واریز می‌شود.
هر کیلو گندم ۵ هزار تومان
وی قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم را پنج هزار تومان اعلام کرد و گفت: تاکنون ۲۵ میلیارد ریال هزینه خرید گندم پرداخت شده است.
مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی در مورد خرید زرشک از کشاورزان، اظهار کرد: با توجه به این‌که قیمت زرشک طی سال گذشته به شدت کاهش داشت و برای فروش زرشک کشاورزان از ظرفیت پنج بازار در تهران استفاده شد، امسال نیز پیش‌بینی شده برنامه‌های حمایتی از زرشک کاران ادامه پیدا کند و طی برنامه‌های کوتاه و میان مدت زرشک از کشاورزان خریداری شود.
ضیائیان احمدی بیان کرد: در حال حاضر زرشک زیادی در انبارها نداریم و ان‌شاءالله با کم شدن بیماری کرونا و تولید واکسن مشکل خاصی برای زرشک کاران وجود نخواهد داشت.
انتهای پیام/۱۲۷