گزارش خبری؛

خسارت سیل به بیش از ۶۰ میلیارد تومان رسید / بیش از ۸۵۰ هکتار از اراضی کشاورزی در پی سیلاب خسارت دید

مدیر کل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی گفت:خسارات ناشی از بارندگی‌ها در هفته های گذشته که سبب جاری شدن سیل در استان شد 61 میلیارد تومان برآورد شده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان،خراسان جنوبی یکی از استانهای کویری کشور است و چندین سال است که مردم صبور این استان با خشکسالی های ۲۰ ساله دست و پنجه نرم می‌کنند.
اما هرساله در فصل بهار و به طور ویژه در اردیبهشت ماه شاهد باران های رگباری و گاهی وقوع سیلاب در جای جای استان هستیم امسال در اردیبهشت ماه بارانهای رگباری در سطح خراسان جنوبی به گونه ای بود که در تعداد زیادی از شهرستان‌های استان و تعداد زیادی از روستاها شاهد جاری شدن سیلاب هایی بودیم که علاوه بر مال و زندگی مردم جان دوتن از هم استانی های را در شهرستان مرزی درمیان گرفت.
حجم سیلاب اردیبهشت ماه امسال در شهرستان زیرکوه،درمیان،طبس،بشرویه،بیرجندخوسف بسیار زیاد بود و روزهای زیادی نیروهای امدادی هلال احمر در حال امداد رسانی به مردم در این مناطق بودند؛امداد رسانی به مردم روستای چاه زرد شهرستان زیرکوه که بیش از همه جا در پی سیلاب دچار مشکل شده بودند تا روزهای اخیر ادامه داشت.
هرچند ریزش نعمت الهی در استانی که سالها است مردمش برای قطره بارانی چشم به آسمان دوخته اند جای شکر و سپاس از خدواند را دارد اما سیلاب‌های اردیبهشت ماه درصد زیادی از زندگی مردم را نابود کرد و شرینی این نعمت الهی که می‌توانست رونق بخش کشاورزی آنها باشد برایشان تلخ شد و بسیاری از محصولات کشاورزی در پی سیل از بین رفت.
علاوه بر این در بسیاری از شهرستانهایی که طعمه سیلاب شده بودند به دلیل کم بودن سد وبند های خاکی درصد زیادی از روان آبهای حاصل از سیلاب به سمت مرزهای افغانستان هدر رفت و این هدر رفت روان آبها در استان خشکی مانند خراسان جنوبی دل کشاورزان را بیش از سیلابی که زندگی آنها را نابود کرد به درد آورد.
در استان کویری و خشکی مانند خراسان جنوبی لازم است سازمان های مربوط از جمله منابع طبیعی و آب منطقه ای برای ساخت سد و مهار روان آبها در نقاط مستعد استان برنامه ریزی کرده و جلوی هدر رفت روان آبها به سوی مرز را بگیرند؛ذخیره سازی قطره قطره این روان آبهای برای استفاده در بخش کشاورزی استان بسیار مهم است.
هدر رفت روان آب در خراسان جنوبی به گونه ای است که علیرضا نصرآبادی مدیر کل منابع طبیعی خراسان جنوبی در مجمع نمایندگان استان که در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ماه برگزار شد از خروج سالانه ۷۰۰ میلیون متر مکعب روان آب از خراسان جنوبی به سمت مرزها خبر داده بود.
همچنین مجتبی علوی مقدم معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی در گفتگو با مهر گفته بود: دستگاه‌های متولی برای مهار روان آب‌هابرنامه مدونی تدوین کنند ؛ این صحبت ها همه هدر رفت روان آب از خراسان جنوبی را تایید و بر ضرورت مهار روان آبها تاکید دارند.
با همه این شرایط و شدت سیلاب در شهرستانهای خراسان جنوبی نیروهای امدادی هلال احمر از لحظات اول تا آخرین دقایق به سیل زده ها امداد رسانی کردند و برای نجات زندگی،مال و جان مردم کوتاهی نکرده و تا جایی که در توان آنها بود به هم استانی های خود خدمات رسانی کردند؛ البته در این میان نیروهای بسیج،نیروی انتظامی،مدیریت بحران،راهداری وسایر نهاد های مربوطه برای نجات هم استانی های همه با هم همکاری بسیار خوبی داشته اند.
سید ابوالحسن میر جلیلی مدیر کل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی در گفتگویی اظهار کرد: سیل و تگرگ در هفته های گذشته به ۵۴ رشته قنات استان خسارت بین ۲۴ تا ۴۰ درصدی وارد کرده است.
وی افزود: بیشترین خسارات سیل و تگرگ مربوط به شهرستان‌های درمیان، زیرکوه، بیرجند، خوسف، بشرویه و طبس بوده و متاسفانه سیل جان دو هم استانی را در شهرستان درمیان گرفت.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی بیان کرد: خسارات ناشی از بارندگی‌ها در هفته های گذشته که سبب جاری شدن سیل در استان شد ۶۱ میلیارد تومان برآورد شده است.
میرجلیلی عنوان کرد:خسارات وارد شده سیل و تگرگ در بخش زراعی، باغی و دامی ۳۸ میلیارد تومان و در بخش تأسیسات، ابنیه، راه‌ها و آب و برق ۲۳ میلیارد تومان برآورد شده است.
وی اظهار کرد: امدادرسانی به ۸۳ مورد آبگرفتگی منازل و ۴۳ خودروی گرفتار در سیلاب انجام شد و ۶۰ نفر از ۸۳۱ نفر گرفتار در سیلاب از مرگ حتمی نجات پیدا کردند.
جواد غنچه مدیرصندوق بیمه جهاد کشاورزی خراسان جنوبی نیز در گفتگویی اظهار کرد: تگرگ در شهرستان درمیان ۴۰ تا ۷۰ درصد محصولات زرشک، زعفران، گندم و جو، پسته و بادام را خراب کرده و در سطح ۲۸۷ هکتار از اراضی اسدیه، نوغاب، کریم آباد، نوزاد، تخویج، چاه فرمانداری و امیرآباد خسارت داشته است.
وی با بیان اینکه سیل و تگرگ هفته های گذشته در خراسان جنوبی به ۸۵۷ هکتار از باغات و اراضی کشاورزی خسارت وارد کرد، افزود: در حوزه شهرستان بیرجند ۲۵۰ هکتار سطح خسارت دیده و بر اثر سیل و تگرگ در محصول زرشک در واشان، شاخن و امیرآباد از ۳۰ تا ۱۰۰ درصد خسارت گزارش شده است.
مدیرصندوق بیمه جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت:در عشق آباد طبس ۳۴ رأس دام و در شاخن بیرجند ۲۰ رأس دام تلف شد با توجه به اینکه این دام‌ها تعرفه بیمه پایه داشتند غرامت پرداختی به دامداران ۱۸ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان برآورد شده است.
انتهای پیام/۱۲۷/۱۴