خسارت میلیاردی کرونا بر صنعت گردشگری خراسان جنوبی/ وقتی بازار حضور مسافر از رونق می‌افتد

اگرچه ساله‌ای اخیر صنعت گردشگری خراسان جنوبی به عنوان صنعتی نوپا بر مدار رونق و توسعه قرار گرفته بود اما شیوع ویروس کرونا آسیب‌های زیادی براین حوزه وارد کرد و ضربه بر این صنعت نوپا وارد کرد.

به گزارش خاورستان به نقل از تسنیم، گردشگری صنعتی نوپایی در خراسان جنوبی است که چند سالی است خون در رگ‌هایش جاری شده است. از ایجاد اقامتگاه‌های بومگردی تا کمپ‌های گردشگری گرفته همه و همه دست به دست هم دادند تا صنعت گردشگری را در خراسان جنوبی رونق بخشند.
همه چیز خوب پیش می‌رفت و فعالان ودوستداران این عرصه با راه‌اندازی کسب وکارهایی از قبیل احداث اقامتگاه‌ها، کمپ‌ها، تورهای گردشگری همه تلاششان بر این بود تا این صنعت را در استان کویری خراسان جنوبی رونق بخشند اما سر و کله ویروس منحوس کرونا که پیدا شد کسب و کارهای زیادی را به تعطیلی کشاند و صنعت گردشگری نیز یکی از مشاغلی بود که از گزند کرونا در امان نماند.
تعطیل شدن تورهای گردشگری داخلی وخارجی، کنسل شدن برپایی نمایشگاه‌های فروش صنایع دستی، کاهش فروش آثار دستی هنرمندان از جمله آسیب‌هایی است که براثر شیوع کرونا به بخش گردشگری وصنایع دستی استان وارد شد.
یکی از فعالان عرصه گردشگری خراسان جنوبی در گفتگو با خبرنگار تسنیم گفت: ماه‌های پایانی سال گذشته بود که شیوع کرونا کسب و کارهای زیادی را از سکه انداخت وبیشتر صاحبان اقامتگاه‌ها و کمپ‌های گردشگری که با وام‌ و تسهیلات به توسعه کسب و کارهای خود پرداخته بودند تا در ایام تعطیلات نوروز جبران هزینه‌ها را با ورود مسافران و گردشگران داشته باشند اما با شیوع کرونا و اعمال محدودیت‌ها درآمد آنها نزدیک به صفر شد.
وی که معتقد است در همان روزهای اول کرونا اقامتگاه‌ها را بستیم چون سلامت شهروندان برایمان مهمتر از کسب درآمد بود افزود: حال در این ده ماهه از شیوع کرونا وتعطیلی اقامتگاه‌ها مانده‌ایم با اقساط و فشارهایی که کرونا بر ما تحمیل کرده است و نمی‌دانیم چه بکنیم؟
یکی دیگر از فعالان آژانس‌های مسافرتی که در حوزه تور گردانی هم فعالیت دارد با گلایه از اینکه کرونا به کسب وکار ما آتش زد همچنان چوب خسارتها را می‌خوریم گفت: کرونا که آمد مسافرت‌ها هم کاهش یافت و با تورهایی که قرارداد بسته بدویم یکی یکی قراردادها لغو شد و مامانده‌ایم و دغدغه جبران هزینه‌ها که چگونه باید پرداخت شود.
یکی دیگر از فعالان عرصه گردشگری به خبرنگار تسنیم گفت: هرچه داشتم را فروختم تا بتوانم نسبت به ایجاد کمپ جدید اقدام کنم وهمه امیدمان براین بود تا بتوانم در روزهای نوروز ویا ایام تابستان با جذب گردشگر ومسافر درآمدزایی داشته باشم اما با وجود کرونا ضربه مهلکی به کسب وکارهای ما وارد شد.
وی اظهار کرد: کرونا به گردشگری استان خصوصاً در شهرهای طبس، فردوس و سرایان خسارت وارد کرده و زندگی فعالان این حوزه را فلج کرده است.
این فعال صنعت گردشگری عنوان کرد: کاهش سفرها به واسطه کنترل بیماری یک ضرورت در شرایط فعلی محسوب می‌شود اما از طرف دیگر بسیاری از مشاغل و کسب و کارهایی که به حوزه گردشگری و سفر وابسته است را تحت تأثیر خود قرار داده و بسیاری از آنان را به مرز تعطیلی کشانده است.
وی افزود: در چنین شرایطی که عزم سفر به معنای خریدن رنج بیماری بر جان و تن است باید بیش از گذشته مشاغل و فعالان حوزه گردشگری در بخش‌های مختلف مالیات، تأمین اجتماعی و تسهیلات مورد حمایت قرار گیرد.
یکی دیگر از فعالان حوزه گردشگری بیان کرد: سفره خانه‌های سنتی دارای مجوز از اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ۱۸ مورد، مجتمع‌های گردشگری بین راهی بین راهی سه مجوز و واحدهای پذیرایی بین راهی خراسان‌جنوبی قبل از شیوع کرونا ۵۳ مورد بوده است.
وی گفت: متاسفانه در شرایط فعلی به واسطه کرونا وکاهش مسافر حدود ۸۰ درصد از واحدهای بین راهی تعطیل شدند.
یکی از صاحبان اقامتگاه گردشگری در بشرویه نیز به خبرنگار تسنیم گفت: از ابتدای شیوع کرونا به رعایت دستور‌العمل‌ها احترام گذاشتیم و اقامتگاه خود را بستیم.
وی اظهار کرد: مرکزی که به منظور توسعه آفرود و گردشگری و تفریحات سالم راه‌اندازی کرده بودیم با این وضعیت تعطیل است و نمی‌دانیم که ماشین‌هایی که برای آفرود تهیه کرده بودیم را بفروشیم یا نه و اینکه چگونه باید هزینه‌ها را جبران کنیم.
مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی نیز از اختصاص تسهیلات جدید برای واحد‌های گردشگری در شرایط کرونایی خبر داد.
حسن رمضانی در گفتگو با خبرنگار تسنیم افزود: براساس مصوبات جلسه سی و نهم ستاد ملی مدیریت کرونا، برای کسب و کار‌های آسیب دیده حوزه گردشگری برای رسته‌های مصوب کارگروه مقابله با پیامد‌های اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا تسهیلات جدید ابلاغ شد.
وی گفت: براساس این مصوبه بازپرداخت تسهیلات بانکی قبلی دریافت شده تا پایان سال ۱۳۹۹ امهال می‌شود و با تمدید مهلت پرداخت حق بیمه سهم کارفرمایی سال ۱۳۹۹ و هزینه آب، برق و گاز سال ۱۳۹۹ و هزینه‌های مالیاتی سررسید سال ۱۳۹۹ تا پایان سال ۱۳۹۹ هم موافقت شد.
انتهای پیام/۴