توصیف وضعیت گردشگری شهرستان خوسف؛

خسوف گردشگری در خوسف/ وقتی گُلِ کارِ فرماندار می‌خشکد

گردشگری در شهرستان خوسف وضعیت خوبی ندارد و برخی مناطقی که توسط فرماندار خوسف پیگیری شده، امروز رها و تعطیل شده است. سرمایه‌گذاران دل پر دردی از رفتارهای مسئولان خوسف دارند و اعلام می‌کنند گردشگری خوسف رو به نابودی است و با سرمایه‌گذاری در این شهرستان، سرمایه آن‌ها از بین رفته است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، شهرستان خوسف در ۳۰ کیلومتری مرکز استان خراسان جنوبی واقع شده است. خوسف، نزدیک‌ترین شهرستان به مرکز استان و در مسیر گردشگران بسیاری قرار دارد به طوری که گردشگران هرگاه به مرکز استان سر می‌زنند سعی می‌کنند به شهرستان خوسف نیز سری بزنند و از مناطق این شهرستان دیدن کنند.
شهرستان خوسف مناطق گردشگری مختلفی دارد. مقبره ابن‌حسام خوسفی و مزارع گل‌های نرگس از آوازه‌های این شهرستان است. برخی از دیدنی‌های خوسف، مربوط به سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری در این شهرستان است به خصوص مواردی که توسط فرمانداری خوسف به عنوان اقدامات مهم این فرمانداری در رسانه‌ها منتشر شد. از آن جمله می‌توان به دریاچه گواب، باغ‌وحش، دهکده گردشگری، جنگل نخاب و دق اکبرآباد اشاره کرد. به عنوان یک گردشگر از مرکز استان عازم شهرستان خوسف شدیم تا از برخی از این مناطق بازدید کنیم.
گواب خوسف
پس از ورود به خوسف به سراغ دریاچه گواب که نزدیک‌ترین نقطه گردشگری خوسف به ما بود رفتیم اما این دریاچه که در نوروز ۱۳۹۸ رونق داشت، امروز خشک شده بود و حال روز خوبی نداشت. در کنار دریاچه، منطقه گردشگری توسط فرمانداری خوسف افتتاح شده بود اما انگار این منطقه فقط برای نوروز امسال بود چراکه بعد از تعطیلات نوروز، این محل نیز تعطیل شد. این‌که چرا ادامه کار این منطقه که هزینه زیادی برای آن شده بود را به خصوص در تابستان شاهد نبودیم، جای سؤال دارد.
اوج بی‌تدبیری در این خصوص را می‌توان در سخن سید کمال‌الدین میرجعفریان معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی در کارگروه زیربنایی، توسعه روستایی، عشایری، شهری و آمایش سرزمین و محیط زیست خراسان جنوبی که تاریخ ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ برگزار شد، یافت. در این جلسه فرماندار خوسف موضوع احداث اردوگاه گردشگری را مطرح کرد. وی با اذعان به تعطیلی این مجموعه گفت: این اردوگاه فقط ۱۵ روز عید فعال بوده و بعد از آن یک ساعت فعال نبوده است. فرماندار خوسف مشاور این طرح را شرکت تعاونی زیر نظر امور عشایری معرفی کرد و گفت: اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این طرح را تایید کرده و تمام استعلامات انجام و موافقت‌ها اعلام شده است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان‌جنوبی در این خصوص گفت: طرح احداث اردوگاه گردشگری خوسف را باید مشاور ذی صلاح تایید کند. از میراث فرهنگی بعید است این طرح را تایید کرده باشد. میرجعفریان با وجود اصرار فرماندار خوسف، این طرح را از دستور کار خارج کرد و گفت: میراث فرهنگی گزارش مکتوب و تخصصی از روند اقدامات را باید ارائه دهد بعد از بررسی و ارائه نظر مجدد نسبت به تصویب این طرح اقدام خواهد شد.
میرجعفریان ادامه داد: اگر تمام بررسی‌ها و استعلامات در خصوص این اردوگاه قبلا انجام شده چرا قبل از سال ۹۸ مصوب نشده؟ آیا این طرح به تایید اماکن رسیده است؟ تمام طرح‌ها باید از مسیر قانونی دنبال شود. صرف اینکه یک دستگاه طرحی را تایید کند که نمی‌توان تصویب کرد. اگر راه و شهرسازی هم در این خصوص تخلف کرده باید پاسخگو باشد. من شرعا اعلام می‌کنم اینگونه طرح‌ها نیاز به مشاور ذی صلاح دارد. اگر میراث فرهنگی این طرح راتایید کرده مسئولیت را باید قبول کند.
محمد شفیعی فرماندار خوسف در خصوص پذیرفتن مسئولیت این طرح، گفت: میراث فرهنگی مسئولیت طرح گردشگری که تایید کرده را می‌پذیرد مابقی برعهده فرمانداری خوسف.
میرجعفریان معاون استاندار در پاسخ شفیعی برای پذیرفتن مسئولیت، بیان کرد: در این طرح فرمانداری صاحب مسئولیت نیست که بخواهد مسئولیت را بر عهده بگیرد. میراث فرهنگی باید حواسش در این طرح‌ها جمع باشد و تمام جوانب را به طور کامل در نظر بگیرد.
دهکده گردشگری خوسف
سمت دیگر جاده و روبروی مسجد امام رضا علیه‌السلام، دهکده گردشگری خوسف قرار دارد. این مکان توسط فرمانداری خوسف ساخته و در اختیار بخش خصوصی قرار داده شده است. مسئول این دهکده، دل پر دردی از فرماندار و دیگر مسئولان خوسف و حتی استان خراسان جنوبی دارد. به گفته شبانی، این دهکده تنها در نوروز ۱۳۹۸ فعال بود و سپس تعطیل شد. مسئول دهکده گردشگری خوسف گفت: بعد از یک هفته از این‌که کار را در دهکده شروع کردم فرد دیگری نیز از طرف فرمانداری برای کار در این دهکده معرفی شده بود و به این مکان آمد تا کار را آغاز کند. این در حالی بود که فرمانداری کلید را به من داده است.
شبانی افزود: روز ۱۴ فروردین سال‌جاری آب این دهکده قطع شد و سپس برق را نیز قطع کردند. وقتی به فرمانداری مراجعه کردم تا فرمانداری به عنوان موجر مشکل من را حل کنند گفتند خودت باید پیگیر گرفتن امتیاز باشی اما چون صاحب اصلی این مکان فرمانداری است به موجر امتیاز آب، برق و گاز می‌دهند اما متأسفانه از آن زمان تاکنون فرمانداری اقدامی برای گرفتن امتیاز نکرده است.
وی اظهار کرد: در سفر استاندار به خوسف مشکل خودم را شفاهی و کتبی با آقای معتمدیان در میان گذاشتم اما از استاندار هم خبری نشد.
شبانی با بیان این‌که کاری که مسئولان خوسف با من کرده‌اند به منزله کلاه‌برداری دولت از ملت است گفت: طبق قرارداد کارم را شروع کردم اما مسئولان فرمانداری خوسف کار را به جایی رساندند که دهکده گردشگری تعطیل و با سرمایه‌گذاری در خوسف وقت و سرمایه‌ام تلف شد. متن کامل سخنان مسئول دهکده گردشگری خوسف را از این‌جا مطالعه کنید.
بنابراین گزارش؛ طرح‌هایی که بدون مجوز قانونی و بدون طرح مصوب و مشاور انجام می‌شود، نتیجه‌ای جز تعطیلی ندارد. در این زمینه حتی دو نفر از مسئولان خوسف تحت پیگرد قانونی قرار گرفتند و حتی حکم تخریب بنای این دهکده صادر شد که با ورود مروج‌الشریعه استاندار وقت به موضوع، پس از تصمیم شورای اسلامی شهر خوسف، این مکان به شهرداری خوسف واگذار شد در صورتی که زمین دهکده متعلق به اداره‌ای دیگر بوده است و در حریم قبرستان قرار دارد.
پارک حیات‌وحش
در کنار دهکده گردشگری، زمینی خالی مشاهد کردیم که با دیوار و قدری با فنس حصار شده بود. فنس‌های این مجموعه، جمع‌آوری شده بود و از حیات‌وحش خبری نبود. در این مکان نخستین پارک حیات وحش خراسان جنوبی با حضور یکی از معاونان استاندار و محمد شفیعی فرماندار خوسف ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ افتتاح شده بود. مسئول اداره محیط زیست خوسف در این خصوص گفته بود: نخستین پارک حیات وحش استان در شهرستان خوسف در کنار سایت تکثیر و پرورش حیات وحش افتتاح شد. وی با بیان این‌که این پارک در توسعه صنعت اکوتوریسم و گردشگری شهرستان تأثیرگذار است، افزود: پارک حیات وحش شهرستان در مسیر جاده بین‌المللی و اصلی واقع شده لذا انتظار می‌رود خانواده‌ها و مسافران نوروزی از این منطقه بازدید داشته باشند.
وی با بیان این‌که شهرستان خوسف دارای دو سایت و مرکز تخصصی تکثیر و پرورش حیات وحش است اظهار کرد: دانش‌آموزان نیز می‌توانند در راستای اهداف آموزشی از این پارک و منطقه حیات وحش بازدید داشته باشند و استفاده کنند. گونه‌های جانوری این پارک، پستانداران بزرگ جثه مانند قوچ و میش وحشی هستند که در راستای افزایش تکثیر تعداد گونه‌های موجود در سایت مذکور از گونه‌های جانوری مولد استفاده شده و در اوایل فصل بهار نیز شاهد تولد بره وحش‌ها در این پارک خواهیم بود. افزایش جمعیت حیات وحش در این پارک نیز از جمله برنامه‌های اداره محیط زیست شهرستان در سال آینده است.
همچنین محمد شفیعی فرماندار شهرستان خوسف ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ در کارگروه ساماندهی گواب خوسف گفت: منطقه گواب خوسف یک منطقه بکر است که بدون استفاده رها شده است. وی با بیان این‌که منطقه گواب یک زیستگاه طبیعی است که ظرفیت خوبی برای ایجاد بوستان حیات وحش دارد، افزود: عملیات اجرایی این بوستان باید ظرف یک هفته و با استفاده از توانمندی های خود شهرستان آغاز شود.
شفیعی گفت: منطقه گواب در ورودی شهرستان خوسف و در کنار دهکده گردشگری این شهر واقع است که پس از بوستان حیات وحش شدن، گونه های جانوری مختلف از جمله قوچ، میش، جبیر و تعدادی از گونه های مختلف پرندگان در آن نگه داری خواهند شد. فرماندار خوسف افزود: زمین‌های این بوستان طبق آخرین صورت جلسه با امضای استاندار با متراژ ۵ هزار متر در ورودی شهر خوسف در حاشیه خیابان اصلی در قالب بحث گردشگری و فضای تجاری در اختیار شهرداری قرار گرفته است که شهرداری باید ظرف دو ماه در خصوص اجرایی کردن آن اقدام کند.
بنابراین گزارش؛ پس از مدتی پارک حیات‌وحش نیز جمع‌آوری شد و امروز خبری از گونه‌های جانوری در این محل نیست. حتی فنس‌های این محل جمع‌آوری شده بود. این نیز یکی از برنامه‌های گردشگری شهرستان خوسف است که کاملا تعطیل شد.
جنگل نخاب
جنگل نخاب از دیگر مواردی است که محمد شفیعی فرماندار خوسف آن را به عنوان یکی از اقدامات مهمش تلقی می‌کند و قرار بود این محل، محور گردشگری خوسف شود. جهت رسیدن به جنگل نخاب، باید از راه بیابانی و کویری و از بین ماسه‌ها عبور می‌کردیم. در مسیر جاده خوسف نایبند که معلوم نیست چه زمان به بهره‌برداری می‌رسد، بعد از ورود به خاکی، در یک دو راهی، تابلوی کوچکی قرار دارد که مسیر جنگل نخاب را نشان می‌دهد. به تصور رسیدن به محلی با درختان یا درختچه‌های فراوان، به سمت جنگل نخاب به راه افتادیم. تمام جاده خاکی و ماسه‌ای بود و در برخی نقاط جاده از ماسه کاملا پر و حتی ناپدید شده بود به‌گونه‌ای که چندین دفعه در بین ماسه‌ها گیر افتادیم و حتی در مناطقی که از جاده خارج می‌شدیم تا گرفتار ماسه نشویم، جاده را گم می‌کردیم.
بالاخره به هر سختی مسیر زیادی را طی کردیم اما همچنان در راه بودیم و به جنگل نخاب نمی‌رسیدیم. تابلویی نیز وجود نداشت که مسافت باقی‌مانده و حتی مسیر را نشان دهد. در برخی دو راهی‌ها، مسیر را اشتباه می‌رفتیم و زمانی‌که متوجه می‌شدیم خلاف جهت می‌رویم، مسیر را برمی‌گشتیم. در آن بیایان توانستیم یکی از مالداران و شترداران را پیدا کنیم و از وی راهنمایی گرفتیم. بعد از ۴ ساعت طی مسیر و گم‌شدن در کویر و در بین ماسه‌ها، گلّه‌ای از شترها، چاه آب و منطقه سبزی را مشاهده کردیم. به نظر می‌رسید به جنگل نخاب رسیدیم.
از یکی از شترداران درباره ورود گردشگر در این منطقه سؤال کردیم که گفت مسئولان آمدند و محل‌هایی را برای حضور شبانه گردشگران ساختند، افتتاح کردند و رفتند اما گردشگری به این منطقه نیامد! وی از اقدام انجام شده در این منطقه، ناراضی بود.
راست می‌گفت. محلی که فرمانداری خوسف ساخته بود تا گردشگران شب را در جنگل نخاب بگذرانند، تبدیل به محلی برای نگهداری کاه، علوفه و وسایل شترداران شده بود. آن همه هیاهو درباره جنگل نخاب، همه نادرست بود.
از آن شتردار درباره مسیر برگشت به خوسف پرسیدیم که گفت مسیر مناسبی ندارد و باید برگردید یا از راه دیگر بروید. ما دو راه را مشاهده کردیم. خوشبختانه یک خودروی وانت پیکان بعد از چندین ساعت، مشاهده کردیم و از او درباره راه پرسیدیم که گفت این مسیر دیگر، به خور می‌رسد. وارد این مسیر شدیم اما بعد از طی مسیری، در بین ماسه‌ها گرفتار شدیم که با هر سختی توانستیم به راه ادامه دهیم. در این مسیر ناهموار و پر از ماسه، بالاخره به خور رسیدیم. تازه نفس راحتی کشیدیم چراکه وارد جاده اصلی و آسفالت شده بودیم.
به هر سختی توانستیم به جنگل نخاب برویم و برگردیم اما آیا گردشگران نیز با این وضعیت به این منطقه خواهند رفت؟ محلی که تابلوی نشان‌دهنده مسیر و مسافت ندارد و دارای جاده‌ای ماسه‌ای و ناهموار است، چگونه می‌تواند پذیرای گردشگران باشد؟ طبق گفته یکی از شترداران حاضر در جنگل نخاب، تاکنون گردشگری به این منطقه نرفته است!
جنگل نخاب از اولویت‌های گردشگری خوسف
محمد شفیعی فرماندار خوسف در گفت‌وگویی گفته بود: یکی از دلایل که این منطقه جنگل نامیده می‌شود این است که در داخل کویر منطقه سرسبز و طبیعی تحت عنوان جنگل در استان نداریم و این منطقه در تمام طول سال سر سبز است و بومیان از آن به عنوان جنگل یاد می‌کنند. طول و عرض این جنگل ۶ کیلومتر است و بیش از ۵ کیلومتر این منطقه پوشیده از نیزار است و محلات عشایری در این‌جا ساکن هستند.
شفیعی با بیان این‌که در منطقه نخاب بیش از ۵ هزار نفر شتر و گوسفند وجود دارند، تصریح کرد: این منطقه از لحاظ گردشگری یکی از اولویت‌های شهرستان است و باید معرفی شود. در این منطقه دهکده گردشگری احداث خواهد شد که می‌تواند یکی از اماکن جذاب باشد تا در اقامت و سکونت توریست‌ها مشکلی نداشته باشیم.
فرماندار خوسف با بیان این‌که آب شرب در منطقه از کیفیت خوبی برخوردار است، افزود: پرورش آبزیان نیز یکی از برنامه‌های ما در جنگل نخاب است. جنگل نخاب در تمام طول سال آب دارد و خروجی تمام سرریز آب شاهرود، بیرجند، سربیشه و سرایان به اینجا ختم و به کرمان منتقل می‌شود و برای مهار این آب‌ها نیز سدی در بالا دست جنگل نخاب و در روستای بیشه پیش‌بینی شده است.
بنابراین گزاش؛ آن‌چه ما از جنگل نخاب مشاهده کردیم، با آن‌چه فرماندار خوسف بیان می‌کند، تفاوت بسیار دارد. در خصوص آب، آب از چاه برای شترها توسط پمپ‌های بادی برداشت می‌شد و مردم منطقه نیز آب را از آب‌انبار برداشت می‌کردند یا با تانکر می‌آوردند.
دق اکبرآباد
دق اکبرآباد نیز حال و روز خوشی ندارد.
محمد شفیعی فرماندار خوسف در گفت‌وگویی بیان کرد: دق و کویر اکبرآباد با جاذبه‌های بسیار زیبای کویری‌اش که فاصله‌ای کم با مرکز شهرستان و مرکز استان دارد می‌تواند محیطی دنج و آرام‌بخش باشد، این کویر در کنار خانه‌های بوم‌گردی که فرهنگ و سنت مردم خونگرم استان را معرفی می‌کنند می‌تواند برای گردشگران و دوست‌داران طبیعت، خاطره به یاد ماندنی رقم بزند و در سال گذشته چندین جشنواره بازی‌های بومی و محلی در این منطقه برای معرفی این منطقه برگزار شد که نقش به‌سزایی در معرفی این منطقه ایفا کرده است.
وی عنوان کرد: علی‌رغم همه پتانسیل‌های گردشگری متاسفانه در زمینه زیرساخت‌ها مشکلاتی در شهرستان وجود دارد به طوری که مجتمع آبگرم لوت و منطقه گردشگری دق و کویر اکبرآباد با مشکلاتی مواجه است. برای تکمیل زیرساخت‌های منطقه گردشگری دق و کویر اکبرآباد در سال گذشته اعتبار خوبی در نظر گرفته شد که متاسفانه فقط ۴۰ درصد این اعتبار تخصیص داده شد و با همین اعتبار تخصیصی طرح منطقه گردشگری در حال تدوین است و در سال‌جاری نیز از محل اعتبارات شهرستانی برای تکمیل زیرساخت‌های آن اعتبار خوبی در نظر گرفته می‌شود.
بنابراین گزارش، آن همه اعتباری که برای گردشگری خوسف هزینه شد، به کجا رفت؟ آیا بلااستفاده بودن یا استفاده فقط در چند روز یا نمایشی‌بودن اقدامات، به معنای حیف و میل بیت‌المال نیست؟ آیا نوع برخورد فرماندار و دیگر مسئولان شهرستان خوسف یا حتی استان خراسان جنوبی با سرمایه‌گذاران به طوری‌که باعث اخلال در کار یا تعطیلی شوند، باعث فرار افرادی که قصد سرمایه‌گذاری دارند، نمی‌شود؟
محمدصادق معتمدیان استاندار خراسان جنوبی در هفته‌های اخیر به شهرستان خوسف سفر کرد. سفر مسئولان به جهت بازدید و درک و لمس مشکلات از نزدیک است و مردم انتظار دارند در این‌گونه سفرها، به درد دل مردم گوش داده و مشکلات حل یا از آن کاسته شود. اما سفر استاندار، بیشتر به نفع فرماندار خوسف بود و حتی تذکری از سوی استاندار به گوش نرسید. مسئول دهکده گردشگری خوسف در این خصوص گفته بود: در سفر استاندار به خوسف مشکل خودم را شفاهی و کتبی با آقای معتمدیان در میان گذاشتم اما از استاندار هم خبری نشد. خسروی مدیرعامل آبگرم لوت نیز در این خصوص گفته بود: در گذشته بارها از استاندار درخواست کردم از آبگرم لوت بازدید کنند تا از نزدیک در جریان مشکلات قرار گیرند. در قبل و حین سفر استاندار به خوسف نیز این موضوع را تکرار کردم اما به من گفتند قصد بازدید ویژه داریم اما بازدیدی صورت نگرفت و مشکلات آبگرم لوت همچنان ادامه دارد. استاندار قول داد در سفر دیگر به آبگرم لوت سفر کند اما نمی‌دانیم آیا این قول محقق خواهد شد؟ خسروی اظهار کرد: ۳۲ نفر در مجموعه آبگرم لوت مشغول به کار بودند که با مشکلاتی که از زمان انتصاب آقای شفیعی به عنوان فرماندار خوسف، به وجود آمد، بیکار شدند و هم‌اکنون فقط ۲ نفر جهت نگهبانی و نگهداری از مجموعه باقی‌ماندند و این ۲ نفر نیز بارها تغییر کرده‌اند. وی با بیان این‌که تنها مجموعه گردشگری که در شهرستان خوسف چراغ آن روشن است، آبگرم لوت است افزود: راه‌اندازی مجدد آبگرم لوت بستگی به تعیین تکلیف استاندار دارد اما هنوز تعیین تکلیف نشده است و مجموعه به نابودی کشیده شده است. مشکلات مجموعه آبگرم لوت فقط زیرساخت نیست بلکه مشکلات دیگری دارد که باید توسط دستگاه‌های مختلف حل شود.
امروز که طبق مشاهدات و سخنان سرمایه‌گذاران، شاهد حیف‌ومیل بیت‌المال، تعطیلی و نابودی گردشگری خوسف و حتی فرار سرمایه‌گذاران از این شهرستان هستیم، نیاز است مسئولان استانی و حتی مسئولان کشوری به این موضوع ورود کنند تا از خسارات بیشتر به حوزه گردشگری شهرستان خوسف و حتی استان خراسان جنوبی جلوگیری شود. البته نیاز بود قبل از این‌که کار به تعطیلی بکشد، مسئولان ورود می‌کردند. ای کاش استاندار خراسان جنوبی در سفرهای خود، بدون توجه به گرایشات افراد، به حل مشکلات بپردازد تا مردم به جای شنیدن و خواندن وعده‌های استاندار و دیدن تصاویر سفرها، حل مشکلات را لمس کنند.
خبرنگار: مجتبی فلاحی
انتهای پیام/۴