مدیرکل امور عشایر خراسان جنوبی:

خشکسالی ۳۰۳ میلیارد تومان به عشایر خراسان جنوبی خسارت زد

عصمتی‌پور گفت: براساس برآوردهای انجام شده از ابتدای سال آبی جاری (مهر 1399) تا اوایل فروردین امسال بر اثر کاهش بارندگی ناشی از خشکسالی ۳۰۳ میلیارد تومان خسارت به بخش دام، مراتع و چاه‌های مالداری عشایر استان وارد شده است.

به گزارش خاورستان، مهدی عصمتی‌پور در گفت‌وگو با ایرنا افزود: این خسارت‌ها به دام عشایر به دلیل آبستن نشدن یا سقط جنین، خشک شدن چاه‌های مالداری و فقر شدید مراتع برآورد شده است.
وی با بیان اینکه کاهش بارندگی‌ در سال جاری باعث کاهش تولیدات مختلف جامعه عشایری استان می‌شود گفت: خشکسالی موجب شده نرخ مرگ و میر دام عشایر از جمله آبستن نشدن و سقط جنین افزایش یابد و تولیدات بقیه دام‌های عشایر هم به دلیل تغذیه ناکافی کاهش خواهد داشت.
مدیرکل امور عشایر خراسان جنوبی تصریح کرد: جامعه عشایر امسال به دلیل نبود بارندگی‌های مناسب سال سختی را در پیش دارند و از سه هزار و ۴۰۰ هکتار مراتع در اختیار عشایر استان، ۸۰ درصد آن براثر کاهش بارندگی ناشی از خشکسالی از بین رفته و خسارت بزرگی به جامعه عشایری وارد شده است.
وی افزود: طی سال گذشته به دلیل بارندگی‌های مناسب ۳۸۰ خانوار عشایر سیستان و بلوچستان به منطقه نهبندان در خراسان جنوبی کوچ داشتند اما به دلیل فقر مراتع در سال جاری تعدادی از عشایر سربیشه و نهبندان به سمت سیستان و بلوچستان و تعدادی از بشرویه و طبس به سمت استان‌های خراسان‌ رضوی و خراسان شمالی کوچ خواهند کرد.
عصمتی‌پور به اقدامات ارائه شده برای جبران خسارات ناشی از خشکسالی اشاره کرد و گفت: کمک به صندوق‌های اعتباری خرد زنان عشایری به مبلغ ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان، اجرای طرح زنجیره تولید گوشت قرمز با پرداخت ۲۶ میلیارد تومان تسهیلات، ارائه تسهیلات قرض‌الحسنه پنج ساله به مبلغ ۱۰ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان، آبرسانی سیار برای ۶ هزار و ۵۲۰ خانوار عشایری و توزیع ۲۷ هزار و ۲۲۷ تن علوفه و نهاده دامی از اقدامات اداره کل امور عشایر استان برای کمک به عشایر در سال گذشته بوده است.
وی عنوان کرد: در سال جاری با توجه به کاهش شدید بارندگی‌ همه تلاش خود را برای تامین آب سیار عشایر به‌کار خواهیم گرفت و به دلیل کاهش شدید بارندگی‌ها پیش‌بینی می‌شود حجم آبرسانی سیار به عشایر استان ۲ تا سه برابر افزایش یابد.
وی با اشاره به اینکه ۱۵ هزار و ۶۷۶ خانوار عشایر معادل ۸۱ هزار نفر جمعیت عشایری در خراسان جنوبی به عنوان چهارمین استان عشایری کشور زندگی می‌کنند گفت: ۸۰ درصد این جمعیت در مناطق مرزی استان شامل شهرستان‌های سربیشه، نهبندان، درمیان و زیرکوه مستقر هستند.
مدیرکل امور عشایر خراسان جنوبی با بیان اینکه در سال‌های گذشته کوچ عشایر استان اواخر اسفند تا اوایل بهار انجام می‌شد گفت: امسال به علت کاهش ۷۰ درصدی میانگین بارندگی‌ها نسبت به سال قبل، افزایش میانگین دمای هوا و تشدید کرونا، کوچ امسال عشایر از اواخر فروردین آغاز خواهد شد.
وی اظهار کرد: به صورت میانگین ۶۵ درصد کوچ‌ عشایر در خراسان جنوبی درون استانی است و مابقی به خارج استان انجام می‌شود.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی بتازگی اعلام کرد که میزان بارش‌ها در سال زراعی جاری (اول مهر ۹۹ تا پایان شهریور ۱۴۰۰) در حداقل ممکن بوده که در ۴۰ سال گذشته بی‌سابقه است.
محمد فرهادی افزود: برابر الگوهای هواشناسی فقط ۱۰ درصد مساحت استان بارش نرمال داشته و ۹۰ درصد بارش قابل توجهی نداشته است.
وی بیان کرد: ۱۰.۷ درصد مساحت استان خراسان جنوبی با خشکسالی شدید مواجه است که این موضوع زنگ خطری برای ماست.
انتهای پیام/۴