زاکانی؛

خصوصی‌سازی‌های ناحق را از حلقوم متخلفان بیرون می‌کشیم

نامزد انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری گفت: خصوصی‌سازی‌های ناحق را از حلقوم متخلفان بیرون می‌کشیم

به گزارش خاورستان، علیرضا زاکانی نامزد انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، عصر امروز در سومین و آخرین مناظره نامزدهای این دوره از انتخابات که با محوریت مسائل سیاست خارجی و روابط بین‌الملل و نیز تصویر کلی کشور و برنامه‌های دولت آینده برگزار شد، به بیان دیدگاه‌ها و برنامه‌های خود در این حوزه پرداخت.
مهمترین محورهای سخنان زاکانی در این مناظره تلویزیونی به شرح زیر است؛
– امروز ام‌المسائل کشور گرانی و تورم است؛ به ویژه در حوزه خوراک و پوشاک که مردم را بیچاره کرده است. سال ۱۳۹۰ تورم حدود ۱۹ درصد بود که در سال جاری تورم نقطه به نقطه به ۴۹ درصد و تورم میانیگن سالانه به ۳۸ درصد رسیده است.
– حجم نقدینگی از ۶۰۰ هزار میلیارد تومان در سال ۹۲ به ۳۵۰۰ هزار میلیارد تومان در حال حاضر رسیده و ۶ برابر شده و پایه پولی هم دو برابر شده که آقای همتی باید پاسخگو باشد.
– حتما در کوتاه مدت با کنترل نرخ ارز و اصلاح نرخ سود بانکی و اصلاح ناترازی بانک ها و هدایت نقدینگی به سمت تولید، در سال اول نرخ تورم را به نصف رقم موجود می‌رسانیم.
– وضعیت مفاسد در کشور نامناسب است؛ همواره سعی‌ام این بوده که با گردن‌کلفت‌ها درگیر شوم و غیر از این هم راه چاره ای نیست.
– معتقدم باید ریشه فساد را خشک کرد و به مردم وعده می‌دهم که در «دولت اقدام و اصلاح» ریشه فساد را خشک کنیم.
– شبکه های شکل گرفته فساد در دولت، مجلس و قوه قضائیه را می‌شناسم و با کمک مردم این را خشک می‌کنم.
– در حوزه خصوصی‌سازی، واگذاری‌های ناحقی صورت گرفته که یک قلم آن، ۲۵۰۰ میلیارد تومان را به سه برادر واگذار کرده‌اند! واگذاری‌های ناحق را از حلقوم اینها بیرون می‌کشیم و به مردم بازمی‌گردانیم.
– رکود اقتصادی موجود، ناشی از تکیه به بیرون از کشور است؛ ما جهش تولید را مدنظر خواهیم داشت و در این زمینه مقررات‌زدایی و اصلاح مالیات و بیمه و نظام توزیع و صادرات را دنبال خواهیم کرد.
– تمرکز زدایی و هویت دادن به شهرستان‌ها را در اولویت داریم و مسائل ۴۵۱ شهرستان را احصاء کرده‌ایم و در این زمینه توسعه دولت الکترونیک را دنبال خواهیم کرد و در پایان سال اول دولت الکترونیک را اجرا خواهم کرد.
– ساماندهی یارانه‌های پنهان دیگر برنامه‌ ماست؛ ۶۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان در سال ۹۷ توسط سازمان برنامه و بودجه اعلام شد که حتما این یارانه را سامان خواهیم داد
– ۷۰ میلیون نفر بُن‌کالای ۴۰ هزار تومانی در ماه دریافت خواهند کرد؛ همه این پول در بودجه امسال هست و ما حواله به غیب نمی‌دهیم.
– ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار شغل را به تدریج ایجاد خواهیم کرد و در سال اول ۵۰۰ هزار شغل ایجاد خواهد شد.
– در چهار سال، ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکونی خواهیم ساخت که یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد از آنها، مسکن حمایتی و برای زوج‌های جوان خواهد بود.
همتی شهریور ۹۸ درخواست کرد بنزین ۵ هزار تومان شود
– مردم عزیز ایران، علت مشکلات سه «نون» است که «نان» را از سفره شما بیرون برده است؛ ندانستن، نخواستن و نتوانستن! مظهر تام و تمام این هم دولت آقای روحانی و بعضی کسانی است که در این دولت کار کرده‌اند.
– اگر پینوکیویی در عالم واقع پیدا می‌شد، باید دماغش چند دور، دور زمین می‌چرخید که مصداق آن، برخی کسانی است که مسئولیت داشته‌اند.
– آقای همتی آبان ۹۸ گفت نرخ بنزین ۴ واحد درصد در سال بر روی تورم تاثیر دارد و مشکلی ایجاد نمی ‌کند؛ بعدا گفت مخالف افزایش قیمت بنزین بودم و این را بدترین اقدام می‌دانستم! چرا دروغ می‌گویید؟!
– نامه رسمی همتی موجود است که با امضای وی ۳۱ شهریور ۹۸ درخواست کرده قیمت بنزنین ۵ هزار تومان و قیمت نفت گاز یک‌هزار تومان شود تا کسری بودجه دولت جبران شود؛‌ حالا چرا دروغ می‌گویید؟!
– شما (همتی) اسرار مملکت را به صندوق بین‌المللی پول داده‌اید؛ این بزرگترین خیانت است که میزان ذخایر در دسترس و غیرقابل دسترس را گفته‌اید.
بی کفایتی از این بالاتر که رئیس جمهور می‌گوید صبح جمعه فهمیدم قیمت بنزین گران شده است؟!
– آقای مهرعلیزاده از دولت اصلاحات سخن می‌گوید؛ آقای مهرعلیزاده، کرسنت ۵۲ میلیارد دلار خسارت عدم‌النفع علیه ما داشته است! یا اطلاع ندارید و این حرف‌ها را می‌زنید یا معلوم نیست کجای کره زمین زندگی می‌کنید.
– کسی را از مجلس بیرون کرده‌ایم، الان رفته و ماهانه ۸۵ میلیون تومان از بیمه سرمد حقق گرفته؛ آقای همتی چه کسی باید جواب این را بدهد؟!
– دلار نجومی، سکه نجومی، حقوق نجومی، اختلاس نجومی و امثالهم را در این دولت دیدیم. مگر اینجا کهکشان راه شیری است که همه چیز نجومی است؟ علاوه بر حقوق‌های نجومی، پررویی نجومی هم به هنرهای آقایان اضافه شده است!
همانطور که یکروزه سرمایه مردم در بورس نابود شد در همان بازه هم می‌توان نجاتش داد
– برای اصلاح امور باید نگاه منظومه‌ای داشت؛ وقتی ما از مهار تورم به عنوان ام المصائب کشور یاد می‌کنیم یعنی تورم باعث بیکاری شده است و به خاطر از بین بردن تولید، تورم باعث فقر و نابرابری شده است لذا مهاجرت به وجود آمده و تورم باعث جلوگیری از تشکیل خانواده شده و سن ازدواج را بالا برده است.
– وقتی به ساختار ایجاد تورم در کشور نگاه می‌کنیم تمامی نهادها در ایجاد تورم نقش داشتند، نظام کسری بودجه ما به حوزه مالی کشور مسئله بانک‌ها، بانک مرکزی و ساختار بانک‌های کشور، بانک‌های دولتی و خصوصی، موضوع خلق پول و نقدینگی و همچنین نظام توزیع و زیرساخت‌های نادرست حوزه تولید کشور موانع زیادی در جلوگیری از رساندن کالای ارزان قیمت به دست مصرف کننده داشته است.
– با اینکه ما سال‌ها از یارانه‌ای که در اختیار قرار دادیم و به نام مردم داده شده، اما ۳۰ میلیارد دلار فقط در یک فقره به عنوان ارز مداخله‌ای و یارانه داده شد که معلوم نشد تکلیف آن چیست که مجموعه مبدا تا مقصد آن باید مدیریت شود.
– دولت سلام مجموعه فرآیندها را در قالب مدیریت زنجیره تامین می‌بیند یعنی از زمان واردات یا از زمان استحصال مواد اولیه تا صادرات آن و صادرات در یک زنجیره ای که پیش بینی می کند و بخش‌های مختلف تولید را مدیریت می‌کند.
– دولت سلام در خرید تضمینی محصولات اساسی در دادن یارانه به مصرف‌کننده نهایی و قیمت تعرفه برای حمایت از تولید داخلی ورود کرده و به سمت اتحادیه‌ها و سندیکاها خواهیم رفت.
– توانایی اتحادیه‌ها به قدری است که به جای دولت مجموعه فعالیت را مدیریت کنند، اتفاقی که در مرغ اتفاق افتاد تولید کنندگان مرغ به ما مراجعه کردند. ما دو و نیم برابر ظرفیت‌های مصرف داخلی توان تولید داریم به ما می‌گفتند بگذارید تا ما خودمان از ابتدا تا انتها را مدیریت می‌کنیم و شما نگران این نباشید که چه اتفاقی می‌افتد و حتی ۳۰ درصد زیر قیمت بازار می توانیم کالا را به مصرف‌کننده نهایی برسانیم.
– در داستان گوشت این را به خوبی دیدیم که وقتی قیمت ارز را اصلاح کردیم به جای آنکه گران تر شود ارزان‌تر شد فقط یک رانتی داده بودیم و به دنبال سلطان های مختلف بودیم.
– یکی از برنامه‌های جدی ما این است که تورم را به زیر ۵ درصد برسانیم، ۴ میلیون مسکن تولید کنیم به طوریکه سه دهک پایین صاحب مسکن شوند و ۳۰ ساله برگردانند.
– می‌خواهیم کاری کنیم که هیچ فردی با سوءتغذیه در کشور نباشد، وزارت خانواده تشکیل می‌دهیم و برای ازدواج پایدار و فرزندآوری و آسیب‌های اجتماعی صندوق اعتبار خانواده تعلق خواهیم داد که برای هر جوان موضوع ازدواج، مسکن و اشتغال آنها ۵۰۰ میلیون تومان پیش‌بینی می‌شود.
– ما معتقدیم می‌توانیم بورس را می توان مدیریت کنیم همانطور که یک روزه بورس و دارایی مردم نابود شد، با همان بازه زمانی کم هم می‌توان بورس را نجات داد.
آمده ایم که با قرارگاه مرغ و صف کالا مردم را تحقیر نکنند
– اولین کاری که ما انجام می‌دهیم این است که رویکرد غلط دولت کنونی را تغییر می‌دهیم؛ برای این هدف، به ظرفیت‌های داخلی تکیه می‌زنیم و از همه فرصت‌های منطقه ای و جهانی استفاده می‌کنیم.
– ظرفیت‌های داخلی برای جهش تولید بی‌نظیر است؛ مثلا برای حوزه مسکن با وجود ۱۳۰ هزار متر مربع بافت فرسوده و نیاز آنها به مسکن جدید، می‌توان یک جهش در بخش مسکن ایجاد کرد.
– اگر صنایع پایین دستی پتروشیمی را که ۸٫۱ میلیون تن ظرفیت خالی برای مواد پلیمری دارند، فعال کنیم، بخشی از مشکل اشتغال حل خواهد شد.
– هرچه که در راستای تولید است، مورد توجه و دقت قرار خواهد گرفت؛ از جمله ظرفیت‌های روستا و صنایع دریایی.
– ۱۵ کشور همسایه ما در سال ۹۸ حدود ۱۱۴۳ میلیارد دلار واردات داشته‌اند که سهم وارداتشان از کشور ما ۲۳ میلیارد دلار بوده است! در این میان،‌ ۳۷۰ میلیارد دلار در کشورهای اوراسیا واردات صورت گرفته، اما سهم وارداتشان از کشور ما اندک بوده است.
– اگر بخواهیم فقط با دلار تبادل کنیم، FATF (گروه ویژه اقدام مالی) روی گلوگاه ما می‌نشیند،‌ اما در صورتی که با پول کشورها به صورت دوجانبه تبادل کنیم، تحریم‌ها بلااثر می‌شود اما دوستان نمی‌خواهند این اتفاق بیفتد.
– اینها کسانی هستند که جز با توهین کار خودشان را پیش نمی‌برند؛ ما آمده ایم که با قرارگاه مرغ و صف کالا مردم را تحقیر نکنند.
– آقای روحانی چون اقتصاد بلد نبود شما (همتی) را گذاشت رئیس کل بانک مرکزی و فاجعه آفرید.
– مردم گرانی را تحمل می‌کنند تا عده‌ای نورچشمی با ارز ۴۲۰۰ تومانی که ایشان (همتی) به آنها می‌دهد، دست به واردات نزنند.
انتهای پیام / ۳