گزارش خبری؛

خطر افزایش طلاق در خراسان جنوبی/ ۲۵ درصد متقاضیان طلاق در دوران عقد هستند

در سا‌ل‌های اخیر در خراسان‌جنوبی که یکی از استان‌های مذهبی با سبقه فرهنگی طولانی است، میزان طلاق رو به افزایش و ازدواج رو به کاهش است که این در شأن یک استان مذهبی نیست.

به گزارش خبرنگار خاورستان، پیوند زناشویى پیوند مقدسى است که براى آرامش روح و جسم بشر، ضرورى است. قرآن کریم در آیات بسیارى به ازدواج فرمان داده و پیامبر اسلام(ص) نیز بسیار بر آن تأکید کردند و مسلمانان را از این‌که به دلیل ترس از فقر و ندارى، تن به ازدواج ندهند، بر حذر مى دارند.
همان‌گونه که در اسلام، ازدواج امرى مقدس و پسندیده است و براى ثبات آن تأکید فراوان شده است، طلاق در اسلام امرى ناپسند است که براى جلوگیرى از آن از هر وسیله ممکن استفاده شده و از آن در کلمات شارع مقدس، به عنوان مبغوض‌ترین حلال‌ها و امرى که خشم خداوند را دنبال دارد، تعبیر شده است.
فشارهای اقتصادی، بیکارى، اعتیاد، خیانت، ازدواج‌های بدون آگاهی، ضعف ایمان، ناراحتى‌هاى روحى و روانى، فساد اخلاقى، ناتوانى جنسى، دوستان ناباب، دخالت‌هاى بى‌مورد دیگران، ازدواج‌هاى اجبارى و… از جمله عوامل طلاق در کشور است و در هر استانی با استان دیگر عوامل طلاق متفاوت است.
متأسفانه در سا‌ل‌های اخیر در خراسان‌جنوبی که یکی از استان‌های مذهبی با سبقه فرهنگی طولانی است، میزان طلاق رو به افزایش و ازدواج رو به کاهش است که فقر اقتصادی، اعتیاد، ازدواج‌های احساسی در فضای مجازی و خیانت از جمله عوامل طلاق در این استان به شمار می‌رود.
وضعیت خراسان جنوبی در خصوص طلاق مطلوب نیست/ هیچ‌کس حق را به فرزند نمی‌دهد
حجت‌الاسلام رضا رویت مدیرعامل بنیاد ملی خانواده کشور در مراسم افتتاح مرکز بنیاد خانواده در خراسان جنوبی، اظهار کرد: خوشبختانه خراسان‌جنوبی در حوزه آمار طلاق، میزان ازدواج و فرزندآوری جزو ۱۰ استان دارای بحران کشور نیست.
حجت الاسلام رویت بیان‌کرد: اما با این وجود شرایط استان در مقایسه با سال‌های گذشته چندان مطلوب نیست و از این جهت باید در راستای کاهش میزان طلاق، افزایش آمار ازدواج‌ها و فرزندآوری در استان تلاش کرد تا استان به شرایط ۱۰ سال گذشته خود برسد.
وی با بیان این‌که طلاق آخرین راهکار است، افزود: متأسفانه در حال حاضر همه به این فکر می‌کنند که حق طلاق با مرد است یا با زن و هیچ‌کس حق را به فرزند بی‌گناهی که ثمره این ازدواج بوده نمی‌دهد و این‌که چه عواقبی در آینده در انتظار این فرزند است که در این زمینه نیز باید تلاش شود چراکه مغفول مانده است.
مدیرعامل بنیاد ملی خانواده کشور با اشاره به این‌که آموزش تخصصی قبل، حین و پس از ازدواج باید به‌صورت جامع و کامل انجام شود، گفت: اگر ازدواج‌ها آگاهانه و با اطلاع از مهارت‌های زندگی صورت گیرد بی‌شک شاهد طلاق‌های رسمی و قانونی و طلاق‌های عاطفی در خانواده‌ها نخواهیم بود.
باید به وضعیت کشور و استان گریه کرد
حجت الاسلام ابراهیم حمیدی رئیس کل دادگستری خراسان‌جنوبی نیز در شورای پیشگیری از وقوع جرم خراسان‌جنوبی، اظهار کرد: با توجه به آمار طلاق باید به حال وضعیت موجود کشور و استان که یک کشور اسلامی است، گریه کرد.
وی افزود: بعد از ۴۰ سال از انقلاب این رنج‌نامه‌ها در حوزه آسیب‌های اجتماعی بسیار آزاردهنده است اما واقعیت‌های موجود در کشور است.
رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی با بیان این‌که هرچند به مباحث، بسیار دیر پرداخته می شود اما از هر وقت شروع کنیم بازهم خوب است، گفت: باید به‌گونه‌ای به این مسائل بپردازیم که در روز قیامت بتوانیم پاسخ قانع‌کننده در برابر خداوند داشته باشیم و بتوانیم در برابر خون شهدا پاسخ‌گو باشیم.
حجت‌الاسلام حمیدی با بیان این‌که در زمینه طلاق نه‌تنها نظام و مسئولان بلکه خانواده‌ها نیز مقصر هستند، بیان کرد: در حال حاضر طلاق آسیب بسیار جدی و یک بیماری بسیار خطرناک در جامعه است که خطر آن از بیماری سرطان هم در جامعه بدتر است.
معضل طلاق تمام افراد جامعه را تهدید می‌کند
رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی گفت: اگر بیماری‌ها جسم انسان را تهدید می‌کند، معضل طلاق تمام افراد جامعه را تهدید می‌کند که مورد غفلت واقع شده است.
حجت‌الاسلام حمیدی تصریح کرد: از اول انقلاب تاکنون همواره نمودار طلاق رو به افزایش و ازدواج رو به کاهش بوده است، هر چند شیب این تغییرات ملایم بوده اما متأسفانه رو به افزایش بوده است.
وی افزود: نمودارهای طلاق رو به افزایش و نمودارهای ازدواج رو به کاهش است و این یعنی خطر و باید در این مورد حساس باشیم.
رئیس کل دادگستری خراسان‌جنوبی با اشاره به این‌که خداوند طلاق را در دین قرار داده است اما به عنوان آخرین راهکار در نظر گرفته شده است، افزود: طلاق حلالی است که عرش خداوند را به لرزه در می‌آورد و مورد خشم خداوند است اما متأسفانه امروز این دیدگاه در جامعه وجود ندارد و طلاق به عنوان یک امر عادی و راحت جلوه می‌کند.
در مسئله طلاق هیچ‌وقت سراغ علت‌ها نرفتیم/ یکی از مهم‌ترین ریشه‌های طلاق فقر اقتصادی است
وی با اشاره به این‌که باید نگاه و مطالعه جدیدی نسبت به موضوع طلاق داشته باشیم، بیان کرد: ما مسئولان باید در زمینه آسیب‌های اجتماعی ریشه‌یابی کنیم چراکه با نگاه سطحی نمی توانیم به نتیجه برسیم چراکه اگر با معلول مبارزه کنیم اما علت سرجای خود باشد مانند علف هرزی است که ریشه آن در داخل زمین است.
حجت‌الاسلام حمیدی تصریح کرد: در مسئله طلاق هیچ‌وقت سراغ علت‌ها نرفتیم و اگر این مسئله را ریشه‌یابی نکنیم مشکل طلاق و آسیب‌های اجتماعی حل نخواهد شد.
وی با اشاره به این‌که یکی از مهم‌ترین ریشه‌های طلاق فقر اقتصادی است گفت: مردم معیشت و کار ندارند که همین امر باعث اختلاف در خانواده‌ها می‌شود و ما باید ببینیم در رفع مشکل اشتغال و اقتصاد مردم چه کردیم؟
رئیس کل دادگستری خراسان‌جنوبی گفت: فقر اقتصادی عامل بسیاری از آسیب‌های اجتماعی و جرائم است و در حال حاضر ما، دولتمردان و نظام جمهوری اسلامی می‌توانیم بگوییم با اقدامات انجام شده بعد از ۴۰ سال از انقلاب فقر در جامعه کمتر شده است؟
حجت‌الاسلام حمیدی تصریح کرد: ریشه‌کن‌کردن فقر دست نظام و مسئولان و یکی از دغدغه‌های جدی مقام معظم رهبری است.
رئیس کل دادگستری خراسان‌جنوبی گفت: برای حل مشکلات اقتصادی و اشتغال در استان نباید منتظر نسخه‌ای از سوی مرکز باشیم بلکه باید هر کاری از دستمان برمی‌آید انجام دهیم.
حجت‌الاسلام حمیدی تصریح کرد: قوه قضائیه دنبال حل مشکلات اقتصادی در کشور است چراکه یکی از مهم‌ترین علل آسیب‌های اجتماعی فقر اقتصادی است.
جرایم مواد مخدر و اعتیاد یکی دیگر از دلایل آسیب‌های اجتماعی است
وی جرایم مواد مخدر و اعتیاد را یکی دیگر از دلایل آسیب‌های اجتماعی بیان کرد و افزود: در حال حاضر زندگی مردم از سبک اسلامی خارج شده و به زندگی غیراسلامی روی آورده و آموزه‌های اسلامی به شدت تضعیف شده است.
رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی با تأکید بر این‌که در این زمینه همه و حتی خانواده‌ها مقصر هستند، افزود: نابسامانی‌های اجتماعی ریشه در تضعیف مباحث دینی دارد.
حجت‌الاسلام حمیدی به تهدیدات فضای مجازی در عصر حاضر اشاره کرد و گفت: یکی از عوامل مهم این تهدیدات، تضعیف آموزه‌های دینی در بین جامعه به خصوص نسل جوان و نوجوان است که هرچه اعتقادات آن‌ها کم‌تر شود تهدیدات نیز بیشتر می‌شود و باید در ارتقای جایگاه فرهنگ دینی در بین جوانان و نوجوانان بسیار کار کنیم.
ازدواج‌های احساسی، پارکی و در فضای مجازی از دیگر عوامل طلاق
وی ازدواج‌های احساسی جوانان را یکی دیگر از عوامل طلاق بیان کرد و افزود: در گذشته دختر و پسر تا زمان ازدواج همدیگر را نمی‌دیدند اما ما نمی‌خواهیم این‌گونه باشد چراکه این نیز یک آسیب است اما حداقل یک عقلانیتی پشت آن بود و پدر و مادرها نقش داشتند اما امروزه تنها کسانی که در ازدواج جوانان نقش ندارند خانواده و بزرگترها هستند، ازدواج‌ها پارکی و در فضای مجازی و احساساتی شده است.
رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی به ازدواج های زودهنگام به خصوص در بین دختران نیز اشاره کرد و گفت: هر چند این نوع ازدواج ها می تواند یک فرصت باشد و اسلام نیز عنایت دارد که اگر یک جوان زود ازدواج کند از فساد جلوگیری می‌شود اما از آن طرف باید توجه داشته باشیم که با شناخت زوجین انجام شود.
حجت‌الاسلام حمیدی، ارائه آموزش‌ها و مشاوره‌های ازدواج را یک ضرورت بیان کرد و افزود: به مسئله آموزش و مشاوره شعارگونه نگاه نکنیم و یک مشاوره واقعی و دلسوزانه داده شود و آسیب‌شناسی کنیم.
وی افزود: فرهنگیان، مسئولان و خانواده‌ها جوانان ما از دست رفته اند، هر چند در این مدت رویش‌های زیادی نیز داشته‌ایم و دنبال سیاه‌نمایی نیز نیستیم اما امروز جوانان ما در معرض تهدیدات جدی و سوالاتی هستند که پاسخ مناسب را دریافت نمی‌کنند.
رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی با اشاره به این‌که کار پیشگیری از جرم کار یک گروه و سازمان نیست بلکه این کار حاکمیتی است، اضافه کرد: این موضوع به خانواده، مسئولان، مدیران ارشد، میانی و جزئی ارتباط دارد و باید یک کار فرادستگاهی انجام شود و همه در این زمینه مسئول هستند و باید پای کار باشند و یک کار فراقوه‌ای انجام شود.
حجت‌الاسلام حمیدی با اشاره به این‌که امروزه طلاق همه خانواده‌ها را درگیر کرده است، تصریح کرد: در حال حاضر طلاق زندگی‌های مذهبی و سنتی را نیز درگیر کرده است و یک بیماری است و اگر خود، جوان و جامعه را واکسینه نکنیم به زودی به سراغ همه خواهد آمد و همه را درگیر خواهد کرد.
طلاق در شش ماهه اول امسال نسبت به سال گذشته ۱۴ درصد رشد داشته است
حجت‌الاسلام حمیدی با اشاره به این‌که از خراسان جنوبی این انتظار نیست که آمار طلاق آن بالا باشد، خاطرنشان کرد: طلاق در شش ماهه اول امسال نسبت به سال گذشته ۱۴ درصد رشد داشته است و از ۵۹۳ طلاق در سال گذشته به ۶۷۶ مورد رسیده است.
وی افزود: در شش ماهه اول سال گذشته ۳ هزار و ۸۷۴ مورد ازدواج به ثبت رسیده که در شش ماهه اول سال جاری به ۳ هزار و ۷۳۰ مورد کاهش پیدا کرده است و یک خطر بزرگی است که کیان جامعه و کشور را تهدید می‌کند و همه باید نسبت به آن احساس مسئولیت کنیم.
افزایش مراجعه زوجین متقاضی طلاق به بهزیستی
علی عرب‌نژاد مدیر کل بهزیستی خراسان جنوبی نیز در این شورا، اظهار کرد: در ۸ ماهه ابتدایی سال گذشته یک هزار و ۷۵۶ مورد طلاق به مراکز بهزیستی مراجعه کرده‌اند که امسال به دو هزار و ۷۳۰ مورد افزایش یافته است.
وی افزود: از این تعداد یک هزار و ۶۱۲ نفر از سوی قوه قضائیه به مراکز بهزیستی معرفی شده اند که این آمار نشان می دهد پس از اجرای طرح مداخله و پیشگیری از طلاق و عوارض ناشی از آن در استان درصد بالایی از ارجاعات از دادگستری انجام شده است.
تعامل خوب بهزیستی و قوه قضائیه برای کاهش طلاق/ ۲۵ درصد متقاضیان طلاق در دوران عقد هستند
مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی با اشاره به این‌که این آمار نشان می‌دهد تعامل خوبی بین بهزیستی و قوه قضائیه برای کاهش طلاق و تحکیم بنیان خانواده وجود دارد، گفت: اکثر متخصصان قضایی و اجتماعی به این درک اجتماعی رسیده‌اند که لازم است قبل از طی مراحل قانونی به زوجین خدمات مددکاری و مشاوره ارائه شود تا پایداری خانواده افزایش پیدا کند.
عرب‌نژاد خاطرنشان کرد: بیشترین زوجین مراجعه کننده برای طلاق کسانی هستند که سابقه زندگی مشترک ندارند و در دوران عقد به سر می‌برند.
وی افزود: در هشت ماه ابتدایی سال جاری ۴۵۶ نفر از متقاضیان طلاق در دوران عقد بودند که ۲۵ درصد مراجعه کنندگان را به خود اختصاص داده است.
عرب‌نژاد با اشاره به این‌که ۱۳۰ مورد تقاضای طلاق دارای کمتر از یک سال سابقه زندگی مشترک بوده‌اند، تصریح کرد: ۲۶۲ مورد سابقه زندگی یک تا سه سال ، ۱۹۰ مورد سه تا پنج سال ، ۳۳۴ مورد پنج تا ۱۰ سال و ۴۸۴ مورد بیشتر از ۱۰ سال سابقه زندگی مشترک داشته‌اند.
مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی گفت: اگر آمار طلاق زوجین در دوران عقد را نادیده بگیریم بیشترین آمار طلاق مربوط به زوجینی است که بیشتر از ۱۰ سال سابقه زندگی مشترک دارند.
مشکلات عاطفی عامل طلاق بعد از ۱۰ سال زندگی مشترک/ اعتیاد اصلی‌ترین عامل طلاق
وی افزود: طلاق بعد از ۱۰ سال زندگی مشترک نشان دهنده وجود تعارضات حل نشده و مشکلات عاطفی است که بعد از گذشت یک دهه از زندگی مشترک به تدریج زوجین را به سمت طلاق قانونی سوق داده است.
عرب‌نژاد یادآور شد: وجود آمار بالا در دوران عقد نیز نشان دهنده ازدواج‌های زودهنگام، بدون شناخت کافی و در کمترین زمان است.
مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی با اشاره به این‌که در هشت ماهه سال گذشته بیشترین درخواست‌های طلاق به دلیل اعتیاد و کمبود مهارت‌های سازگارانه بوده است، گفت: در سال جاری نیز ۲۹۸ مورد از این درخواست‌ها به دلیل اعتیاد بوده است و عامل کمبود مهارت‌های سازگارانه در جایگاه دوم و خیانت در جایگاه سوم قرار دارد.
۱۹ درصد از مراجعان به بهزیستی سازش کردند
وی با اشاره به این‌که مداخله در امر طلاق در مراکز مداخله بهزیستی نتایج خوبی را به همراه داشته است، افزود: در سال گذشته از یک‌هزار و ۷۵۶ مورد مراجعه برای طلاق ۱۸۶ مورد و در سال جاری نیز تعداد ۲۳۶ مورد معادل ۱۹ درصد منجر به سازش شده است.
مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی گفت: آمارها نشان می دهد که بیشترین مراجعه کنندگان برای طلاق در سن ۲۰ تا ۳۰ سال هستند که این امر نشان می‌دهد عدم بلوغ اجتماعی کافی و مهارت‌های ارتباطی موثر در بین زوجین از عوامل طلاق است.
کاهش ۶٫۲ درصدی ازدواج
علیرضا مهرآور مدیرکل ثبت احوال خراسان‌جنوبی در نشست خبری اظهار کرد: طی ۹ ماه گذشته چهار هزار و ۸۵۳ ازدواج در استان ثبت شده که با توجه به میزان ازدواج ثبت شده در سال گذشته ۶.۲ درصد کاهش را نشان می‌دهد.
وی بیان کرد: طی ۹ ماه گذشته از سال جاری در شهرستان‌های زیرکوه، بشرویه و درمیان بیشترین ازدواج ثبت شده است.
طلاق ۶٫۱ درصد افزایش یافت
مدیرکل ثبت احوال خراسان‌جنوبی بیان کرد: همچنین در مدت زمان گذشته از ابتدای سال جاری یک هزار و ۴۰ مورد طلاق ثبت شده که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۶.۱ درصد افزایش طلاق را نشان می‌دهد.
مهرآور با بیان این‌که نسبت طلاق به ازدواج در خراسان‌جنوبی۲۱.۴ درصد است، تصریح کرد: یعنی طی ۹ ماه گذشته که ۴۸۵۳ ازدواج در استان ثبت شده ۱۰۴۰ مورد طلاق نیز به ثبت رسیده است و میزان طلاق ثبت شده از میزان ازدوج صورت گرفته طی ۹ ماه ابتدای سال جاری نیست.
وی بیان کرد: در ۹ ماهه سال جاری بیشترین ازدواج مردان بین گروه سنی ۲۰_۲۴ سال با رقم دو هزار و ۴۷ مورد و در زنان بین ۱۵_ ۱۹ سال با رقم یک هزار و ۹۶۵ نفر بوده است.
مدیرکل ثبت احوال خراسان جنوبی گفت: طی ۹ ماه گذشته ۴۶.۶ درصد از طلاق‌ها ثبت شده در طول زندگی کمتر از ۵ سال بوده است.
سعید کسرائی‌نیا کارشناس رسانه نیز در گفتگویی، اظهار کرد: موضوع ارتباط فضای مجازی و افزایش طلاق از چند منظر قابل توجه و بررسی است.
وی با بیان اینکه ابتدا باید فضای مجازی و فرهنگ کاربری مورد توجه قرار گیرد، گفت: این موضوع به معنای این است که زمانی که از فضای مجازی استفاده می‌کنیم توجه داشته باشیم که به چه میزان، کی و کجا از آن استفاده کنیم.
کارشناس رسانه افزود: متاسفانه گاهی با استفاده نادرست از این فضا شکافی در خانه و خانواده ایجاد می‌شود که ثمره آن در دراز مدت، ایجاد مشکلات اجتماعی از جمله طلاق است.
کسرائی‌نیا ادامه داد: استفاده بیش از اندازه از تلفن همراه و نداشتن سواد فضای مجازی و برنامه‌ریزی باعث می‌شود که ماموریت و مسؤولیت‌هایی که بر عهده هر یک از اعضای خانواده وجود دارد به درستی تحلیل و اجرا نشود و مطمئنا زمانی که در یک نهاد یکی از اجزا کار خود را به درستی انجام ندهد شاهد بروز اختلال در تمام مجموعه خواهیم بود.
شکاف بین زن و شوهر ثمره استفاده افراطی از فضای مجازی
وی خاطرنشان کرد: استفاده افراطی از این فضا باعث ایجاد شکاف‌های فرهنگی و اجتماعی در بین زن و شوهر می‌شود.
کارشناس رسانه با اشاره به موضوع بی‌اعتمادی و سلب اعتماد افراد از یکدیگر به واسطه حضور در فضای مجازی، گفت: یکی از عوامل در طلاق‌ها بحث بی‌اعتمادی زن و شوهر نسبت به یکدیگر است که به واسطه فعالیت‌های مستمر، بدون محدودیت و بدون خط قرمز در فضای مجازی است و زمانی که اعتماد سلب شود ادامه فعالیت به سمت اتفاقات ناخوشایند، تنش‌ها و دعوا سوق پیدا می‌کند.
تغییر خواسته‌های افراد در فضای مجازی
کسرائی‌نیا با بیان اینکه تغییر سطح خواسته‌ها و توقعات زن و شوهر نیز در فضای مجازی رخ می‌دهد، گفت: فرد در گروه‌ها، کانال‌ها و یا اینستاگرام با فضای دیگری روبه رو می‌شود و پس از مدتی سطح توقعات افراد در زمینه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی تغییر می‌کند و حتی چشم و هم‌چشمی و حسادت‌ها ایجاد می‌شود و در نتیجه شکاف زن و مرد به واسطه خواسته‌های غیرواقعی افزایش می‌یابد.
وی تصریح کرد: مسئله دیگر در فضای مجازی تغییر خواست‌های جنسی افراد است چرا که در فضای مجازی امکان ارتباط‌های مختلف فراهم می‌شود و با دیدن تصاویر و فیلم‌های مختلف سطح انتظارات جابه جا می‌شود و در عمل به واسطه اینکه توانایی‌ها و امکان تحقق وجود ندارد نارضایتی افزایش پیدا می‌کند و شاهد شکاف جدی هستیم.
باید به سلاح استفاده از فضای مجازی مجهز شد
کارشناس رسانه با بیان اینکه این دلایل مصداق این نیست که فضای مجازی کاملا منفی است و هر کسی که از آن استفاده کند به طلاق کشیده شود، گفت: فضای مجازی یک فضای مثبت، با تعامل و مثبت برای افرادی است که به سلاح استفاده از فضای مجازی مجهز شوند و خود را برای ورود به آن آماده کنند.
کسرائی نیا خاطرنشان کرد: سواد فضای مجازی به افراد می آموزد که مزایا و معایب آن را درک کنند و بدانند که چه امکانات و آسیب‌هایی وجود دارد و باید استفاده محدود و مشروط داشته باشند.
وی ادامه داد: استفاده از فضای مجازی کار زودبازدهی نیست و افراد و خانواده‌ها باید برای آن وقت بگذارند و مطالعه کنند تا شیوه صحیح استفاده از آن را بیاموزند و به فرزندان خود نیز آموزش دهند.
براساس این گزارش، فقر اقتصادی، اعتیاد، عدم آگاهی کافی زوجین از یکدیگر، ازدواج‌های احساسی و درفضای مجازی، ازدواج در سنین پایین و طلاق عاطفی از عوامل طلاق در خراسان‌ جنوبی است که باید این عوامل به صورت ریشه‌ای مورد بررسی قرار گیرند و راه‌کارهایی ارائه شود تا معضل طلاق در استان کاهش پیدا کند. همچنین باید گفت؛ طلاق در عرصه‌های فردی، خانوادگی، اجتماعی و در ابعاد روانی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی پیامدهایی را به همراه دارد اما بیشترین آسیب‌ها متوجه فرزندان طلاق هستند و جدا شدن از هر یک از والدین آن‌ها را آسیب‌پذیر می‌کند و بهتر است از این حلال مغبوض جلوگیری کرد تا فرزندانمان دچار آسیب‌های بعد از طلاق والدین شوند.
انتهای پیام/ ۱۳۲/ ۳۹/ ۴