در گفت‌وگویی تبیین شد؛

خلق ثروت از عناب در شرایط تحریم/ فرآوری را جدی بگیریم

مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی استراتژیک جهاد دانشگاهی خراسان‌جنوبی گفت: برنامه‌ریزی دقیق در حوزه فرآوری منجر به خلق ثروت از گیاهان دارویی چون عناب حتی در شرایط تحریم می‌شود.

به گزارش خاورستان، نام خراسان‌جنوبی با سه محصول استراتژیک چون زرشک، عناب و زعفران گره خورده است. سه محصولی که در صورت معرفی و فرآوری می‌تواند برای مردم این دیار کویری به خلق ثروت بینجامد.
اما متأسفانه همچنان خام‌فروشی و آن هم خام فروشی بدون کیفیت گریبان فروش این محصولات را گرفته است در حالی که با اندکی آموزش می‌توان این موانع را رفع کرد.
حسین راغ آرا مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی استراتژیک جهاد دانشگاهی خراسان‌جنوبی در گفت‌وگو با مهر در این زمینه اظهار کرد: جهاد دانشگاهی در سال ۹۴ مأموریتی را بر عهده گرفت که بر اساس ظرفیت‌های منطقه در حوزه بهینه‌سازی، تولید و فرآوری گیاهان دارویی استراتژیک استان (عناب، زرشک و زعفران) بود.
مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی استراتژیک جهاد دانشگاهی خراسان‌جنوبی بیان‌کرد: در گام اول مشکلات مرتبط با گیاهان دارویی استراتژیک استان مورد بررسی قرار گرفت.
راغ آرا ادامه‌داد: با جمع بندی مشکلات به این نتیجه رسیدیم که برای رفع آن باید با بازار فروش این محصولات ارتباط مستقیم داشته و با آن کار کنیم چرا که بخش عمده‌ای از مسائل به حوزه فروش برمی‌گردد.
مردم با خواص محصولات استراتژیک خراسان‌جنوبی آشنایی ندارند
وی با بیان اینکه در نهایت سایت بیرناب را برای فروش گیاهان دارویی استراتژیک خراسان‌جنوبی و مهم‌تر از آن تکمیل زنجیره ارزش این محصولات ثبت و راه اندازی کردیم، گفت: یکی از مشکلات گیاهان استراتژیک استان چون عناب عدم آشنایی مردم با خواص و ویژگی‌های منحصر به فرد آن است.
مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی استراتژیک جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی اظهار کرد: وقتی که ما سخن از محصولی چون خرما می‌زنیم همه در هر کجای ایران و حتی جهان با آن آشنایی کامل دارند ولی به راستی چقدر از این آشنایی درباره محصولی چون عناب رخ داده است.
راغ آرا با اشاره به برخی از محصولات فرآوری شده از عناب توسط پژوهشگران جهاد دانشگاهی خراسان‌جنوبی ادامه‌داد: رسانه‌ها می‌توانند در راستای معرفی ظرفیت‌های بی‌بدیل خراسان‌جنوبی در حوزه گیاهان دارویی استراتژیک اقدامات بسیار مؤثری انجام دهند.
ثبت اختراع ۱۱ محصول فرآوری شده از عناب
وی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۱ محصول ثبت اختراع شده داریم که از عناب فرآوری شده است، بیان‌کرد: ما بر روی بازار پسندی این محصولات نیز کار می‌کنیم که رسیدن به این مهم ماه‌ها کار و تلاش و پژوهش نیاز دارد.
مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه تولید، توزیع و مصرف یک محصول هر کدام مرحله مجزا و جداگانه‌ای است، گفت: امیدواریم طی یک سال آینده بخشی از محصولات فرآوری شده از عناب به صورت انبوه وارد بازار نیز شود.
فرآوری محصول رمز موفقیت در حوزه گیاهان استراتژیک
راغ آرا گفت: تنها راه نجات و موفقیت ما در بخش گیاهان دارویی استراتژیک خراسان‌جنوبی بی‌شک فرآوری این محصولات است و موفقیت در فرآوری نیز به معرفی درست و دقیق این محصولات بستگی دارد.
وی اظهار کرد: نمی‌توان از مردمی که هنوز از خواص عناب اطلاع دقیقی ندارند انتظار خرید محصولات فرآوری شده از عناب چون کلوچه عناب را داشت.
مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی استراتژیک جهاد دانشگاهی خراسان‌جنوبی با بیان اینکه در صورت عدم معرفی درست محصولات استراتژیک خراسان‌جنوبی چون عناب در فرآوری و فروش و بازاریابی آن نیز موفق نخواهیم بود، بیان‌کرد: اما اگر به مردمی که دغدغه سرماخوردگی و سایر بیماری‌های ویروسی را دارند این نکته علمی را منتقل کنیم که ویتامین c عناب ۲.۵ برابر مرکبات است از آن استقبال خواهند کرد.
راغ آرا ادامه‌داد: یکی از مزیت‌های محصولات استراتژیک خراسان‌جنوبی مانند عناب این است که حتی در شرایط تحریم نیز امکان فروش و صادرات و در نهایت خلق ثروت از آن وجود دارد.
وی با اشاره به اینکه خراسان‌جنوبی تنها تولیدکننده زرشک بی دانه دنیا است، گفت: این محصول با چنین مشخصاتی در هیچ اقلیمی ثبت نشده است.
خلق ثروت از عناب و زرشک با فرآوری
مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی خراسان‌جنوبی اظهار کرد: برای خلق ثروت از این محصول نیز نیاز به فرآوری و کیفیت بالای محصول برای صادرات و معرفی آن داریم.
راغ آرا با اشاره به اینکه متأسفانه گاه در سبد خانوار مردم خراسان‌جنوبی نیز مصرف زرشک به اندازه کافی وجود ندارد، بیان‌کرد: موفقیت در صادرات این محصول به تولید با کیفیت آن، بسته‌بندی و تدوین راهکارهایی برای تازه ماندن و ماندگاری این محصول در فرایند صادرات دارد.
وی با تأکید بر اینکه باید بازار، تحقیقات و تولید کننده را در مورد هر سه محصول استراتژیک خراسان‌جنوبی به هم وصل کنیم، یادآور شد: باید در حوزه محصولات استراتژیک آموزش‌های حداقلی را به تولیدکنندگان بدهیم تا زمینه افزایش کیفیت تولیدات را به وجود بیاوریم.
مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی خراسان جنوبی بیان‌کرد: به عنوان مثال ما ممکن است بر اثر ناآگاهی زعفران را بر روی روزنامه خشک کنیم در حالی که در این روش سرب روزنامه وارد زعفران شده و برای سلامتی بسیار آسیب‌زا است.
آسیبی که عدم آموزش به صادرات محصولات استراتژیک استان می‌زند
راغ آرا ادامه‌داد: از طرف دیگر اگر محصولی که در آن سرب وجود داشته باشند وارد فرآیند صادرات شود از طرف کشور مقصد معدوم و یا برگشت داده می‌شود.
وی اظهار کرد: از این جهت تأکید داریم که آموزش‌های عمومی در حوزه گیاهان استراتژیک خراسان‌جنوبی در افزایش کیفیت محصول و ارتقا برند محصولات ایرانی تأثیر دارد.
مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی خراسان جنوبی یادآور شد: متأسفانه با گذشت سال‌ها هنوز در حوزه فرآوری گیاهان دارویی استراتژیک خراسان جنوبی چون زرشک و عناب در استان اقدام قابل توجهی انجام نداده‌ایم.
راغ آرا گفت: البته باید به این نکته نیز توجه داشته باشیم که فرآوری نیز باید بر اساس نیازسنجی بازار صورت گیرد چرا که در غیر این صورت سرمایه‌گذاری در این بخش نیز با شکست رو به رو خواهد شد.
وی یادآور شد: از ایده‌های جوانان در حوزه محصولات استراتژیک خراسان‌جنوبی در صورت کاربردی بودن استفاده می‌کنیم.
گنج‌های بی بدیلی در خاک دیار خاوران و در دستان کشاورزان پر تلاش خراسان‌جنوبی نهفته است. امید آنکه با گره خوردن بازار، پژوهش و تولید با یکدیگر این گنج‌های بی‌بدیل استخراج و منجر به کارآفرینی و ثروت شود.
انتهای پیام/۴