فعال دانشجویی:

خودفروختگی پهلوی؛ عامل کشتن دانشجویان برای جلب رضایت مستکبران بود/ سازش با آمریکا چیزی جز حماقت نیست

مهربان گفت: دیدار محمدرضا پهلوی با معاون رئیس جمهور آمریکا، توان ساکت ماندن را از دانشجویان ایرانی گرفت. اما کشتن و به خون کشیدن این دانشجویان برای جلب رضایت یک دولت مستکبر چیزی جز خودفروختگی نیست. از طرفی هم کوتاه آمدن و سازش با این دولت چیزی جز حماقت نیست.

نرگس مهربان دانشجوی دانشکده کشاورزی بیرجند در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، اظهار کرد: علی‌رغم شیوع ویروس کرونا و در پی آن برگزاری مجازی کلاس‌های درس دانشگاه، اما فعالیت‌های دانشجویی همچنان پویا و فعال است.
وی افزود: نمی توان گفت که کرونا هیچ محدودیتی در فعالیت‌های دانشجویی وارد نکرده است، اما باید بدانیم که یک دانشجو نمی‌تواند در شرایط حاکم، ساکت بماند و هیچ فعالیتی انجام ندهد. در واقع دانشجو در هر شرایطی وظیفه خودش را انجام می‌دهد.
این دانشجوی فعال بیان کرد: بعد از شیوع کرونا دانشجویان تلاش کرده اند تا از فضای مجازی استفاده کرده و فعالیت های خود در زمینه های مختلف و ابعاد سیاسی، فرهنگی و … انجام دهند. در این خصوص مسئولینی که قبل از شروع کرونا با دانشجویان همکاری داشتند، اکنون هم پا به پای دانشجویان فعال هستند.
مهربان در خصوص ماهیت و ریشه اصلی جنبش های دانشجویی اظهار کرد: جنبش یعنی یک حرکت و رفتار منظم و بادوام گروهی برای رسیدن به اهدافی در زمینه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی که بر اساس برنامه ریزی معینی انجام می شود.
وی افزود: در هر جامعه‌ای نواقصی در زمینه‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و …وجود دارد که این موضوع عامل اصلی تحرک دانشجو و قشر تحصیل کرده و با فرهنگ جامعه است. در واقع دانشجویان باید برای شناخت و رفع این مشکلات تلاش کنند تا جامعه ای براساس آرمان‌های انقلاب اسلامی داشته باشیم.
دانشجوی دانشکده کشاورزی بیرجند با اشاره به ملاک هایی که برای یک دانشجوی تراز انقلابی وجود دارد، افزود: ملاک های یک دانشجوی تراز انقلاب اسلامی؛ خداباوری و برخورداری از معرفت دینی عمیق است. یک دانشجوی در تراز انقلاب اسلامی؛ باید مطالعه، تفکر و تعقل داشته باشد و اهل علم باشد تا بتواند بصیرت پیدا کند که در مورد دانشجوی تراز انقلاب اسلامی با توجه به نهج البلاغه بصیرت به معنای دشمن شناسی است.
مهربان بیان کرد: وظیفه یک دانشجوی تراز انقلابی این است که همانطور که در بعد دینی قوی است، در بعد علمی هم قوی باشد. در این خصوص داشتن روحیه امید، انگیزه و مایوس نشدن از فعالیت در زمینه های سیاسی اقتصادی هم ضروری است.
مهم‌ترین وظیفه دانشجوی تراز انقلابی مطالبه‌گر بودن اوست
وی گفت: مهم‌ترین وظیفه دانشجوی تراز انقلابی نیز مطالبه‌گر بودن اوست که در این خصوص باید دنبال گسترش فضای پرسش و پاسخ در دانشگاه، تاکید بر عقاید درست و تحت تاثیر قرار نگرفتن توسط قشر خاکستری باشد و هدف او علاوه بر انجام وظیفه، تربیت قشرها و نسل های بعدی هم باشد.
این دانشجوی فعال ادامه داد: باتوجه به بی ثباتی اقتصادی موجود در جامعه و ایجاد فشار بر مردم و اقشار ضعیف، اکنون مهم ترین مطالبه دانشجویان از مسئولان در زمینه اقتصادی است. از طرف دیگر با توجه به پیش رو بودن انتخابات سال ۱۴۰۰ ، دانشجویان باید در این عرصه نیز اطلاعات بروز داشته و مسئولان را مورد پرسش خود قرار دهند.
مهربان با اشاره به اینکه متاسفانه آنطور که انتظار می رود صدای دانشجو به مسئولان بالا نمی رسد، گفت: اما عدم توجه مسئولان به دانشجو باعث ناامیدشدن این قشر از مطالبه گری نمی شود.
وی با تاکید بر اینکه برای پرورش امثال شهید فخری‌زاده باید دانشگاه ها علاوه بر نیروی متخصص از لحاظ علمی، نیروی های متعهد به دین و کشور را هم پرورش دهند، گفت: شهادت دانشمندان ایرانی باعث هوشیاری دانشجویان شده و برای آنها حامل این پیام است که باید این راه را ادامه داد و با تمام توان برای پیشرفت ایران و ایرانی تلاش کرد؛ حتی به قیمت از دست دادن جان و شهید شدن.
مهربان اظهار کرد: زمانی که کمتر از چهار ماه از کودتای ۲۸ مرداد که توسط آمریکایی‌ها برنامه‌ریزی شده بود، گذشته بود و تعداد زیادی از افراد جان خودشان را از دست دادند، دیدار محمدرضا پهلوی با معاون رئیس جمهور آمریکا، توان ساکت ماندن را از دانشجویان ایرانی گرفت. اما کشتن و به خون کشیدن این دانشجویان برای جلب رضایت یک دولت مستکبر چیزی جز خودفروختگی نیست. از طرفی هم کوتاه آمدن و سازش با این دولت چیزی جزحماقت نیست.
انتهای پیام/۷