خودنمایی شیرینی پشت ویترین گرانی/ افزایش قیمت مواد اولیه متهم ردیف اول گرانی شیرینی در بیرجند

مدتی است شاهد افزایش قیمت شیرینی در بازار بیرجند هستیم که دوباره به علت افزایش قیمت مواد اولیه شیرینی ۳۵ درصد گران شد.

به گزارش خاورستان به نقل از تسنیم، تا قبل از کرونا بازار خوبی داشتند و بیشتر در اعیاد کار و بارشان سکه بود و در واحد صنفی‌شان رفت و آمدهای زیادی را شاهد بودیم اما کرونا که آمد ضربه سنگینی بر کار و بارشان زد.
کرایه مغازه از یک سو، بازار بی رمق از سوی دیگر دست به دست هم داد تا صاحبان مشاغلی چون قنادی‌ها روزهای سختی را سپری کنند.
یکی از قنادان بیرجندی در گفتگو با خبرنگار تسنیم با بیان اینکه همه مشکلاتمان از همان روزهای آغازین کرونا آغاز شد افزود: شیرینی‌های زیادی برای خرید شب عید مردم آماده کرده بودیم تا در ایام نوروز کام مردم را شیرین کنیم اما کرونا که از اوخر اسفند ماه آمد ضربه سنگینی به مشاغل قنادی وارد کرد.
وی افزود: وجود اینکه هزینه زیادی برای تولید شیرینی شب عید صرف شده بود اما مقدار زیادی از محصول تولیدی بر روی دستمان ماند و فروش نرفت.
این مغازه دار بیرجندی بیان کرد: چند ماهی از کرونا که گذشت مردم با این شرایط زندگی کردن عادت کردند هر چند بساط عروسی‌ها هم کمتر شد اما به هر سختی که بود توانستیم دخل و خرج خود را مدیریت کنیم اما این دوران هم تداوم نداشت چرا که یک ماهی است با افزایش قیمت و نایابی روغن کار شیرینی فروشان خیلی سخت شده است.
یکی دیگر از قنادان بیرجندی با گلایه از اینکه متاسفانه شرکت‌های تولیدکننده روغن را مستقیم به تولیدکننده نمی‌دهند و قنادان باید روغن مورد نیاز خود را بیشتر از دلالان خریداری کنند افزود: متاسفانه دریک ماه پیش روغن را به قیمت ۱۳۵ هزار تومان برای پخت شیرینی خریداری می‌کردیم اما حال قیمت همان روغن به ۶۰۰ هزار تومان رسیده است.
وی تصریح کرد: علاوه بر گرانی در بازار روغن، نایاب شدن آن هم بر مشکلاتمان افزوده است. حال با وجود این گرانی‌ها قیمت شیرینی ۳۵ درصد افزایش یافته که صدای اعتراض مردم را درآورده است.
وی اظهار کرد: اگر مردم کلاه خود را قاضی کنند به ما حق می‌دهند در این اوضاع با وجود گرانی مواد اولیه از جمله تخم مرغ، آرد و روغن اگر افزایش قیمت نداشته باشیم که نمی‌توانیم زندگی کنیم.
یکی از شهروندان بیرجندی نیز با گلایه از افزایش قیمت در بازار شیرینی به خبرنگار تسنیم گفت: از ابتدای سال تاکنون این دومین بار است که قیمت شیرینی افزایش پیدا کرده وبا وجود روند افزایش قیمت مجبوریم مصرف شیرینی را کاهش دهیم.
وی با بیان اینکه هرکالایی که در سطح بازار عرضه می‌شود مشمول گرانی می‌شود افزود: وقتی به فروشندگان می‌گوییم چرا این کالا گران شده پاسخ می‌دهند در بازار کدام کالا ارزان است که جنس ما ارزان باشد گویی گرانی‌ها گوی سرعت و سبقت را از هم ربوده‌اند.
رئیس اتحادیه آبنیات، شیرینی و بستنی فروشان بیرجند نیز در گفتگو با خبرنگار تسنیم از افزایش قیمت ۳۵ درصدی در بازار شیرینی خبر داد و گفت: افزایش قیمت مواد اولیه شیرینی از جمله آرد، روغن، تخم مرغ و جعبه شیرینی دست به دست هم داده‌اند تا شاهد افزایش قیمت باشیم.
نیک افروز افزود: کرونا ضربه زیادی به صنف قنادان در همان ابتدای شیوع کرونا وارد کرد و حال با گرانی مواد اولیه نمی‌توان بدون افزایش قیمت به کسب و کار ادامه داد.
وی در پاسخ به اینکه در چند ماه اخیر هم شاهد افزایش قیمت در شیرینی بوده‌ایم گفت: افزایش قیمت شیرینی در چند ماه اخیر بر اساس اعلام نرخنامه مصوب بوده است.
انتهای پیام/۴