کیفیت لیگ برتر کشتی از کمیت تیم‌ها می‌آید؛

خیرآبادی: پشتیبانی از مسابقات لیگ برای آینده کشتی فرنگی لازم است/ کادرفنی تیم ملی باید به لیگ برتر احترام بگذارد!

سرمربی تیم کشتی فرنگی صبانور کردستان گفت: نمی‌دانم چرا هیچ‌کدام از اعضای کادرفنی تیم ملی به خانه کشتی نیامدند. این موضوع باعث شد تا بچه‌ها انگیزه زیادی نداشته باشند و اصلاً کشتی‌های درحد توان خود نگیرند.

به گزارش خاورستان، جمشید خیرآبادی مربی اسبق تیم ملی کشتی فرنگی ایران و سرمربی تیم کشتی فرنگی صبانور کردستان در گفت‌وگو با دانا درباره برگزاری بیستمین دوره لیگ برتر کشتی و اتمام آن اظهار کرد: این‌که در این شرایط کرونایی اهالی فدراسیون و سازمان لیگ کشتی برای برطرف کردن مسائل مالی کشتی‌گیران و مربیان کشتی و گرداندن چرخه اقتصادی این رشته اقدام به برگزاری لیگ کردند، جای تقدیر دارد.
وی در ادامه اظهاراتش بیان کرد: گرچه برگزاری تورنمنت یک ورزش پربرخورد مثل کشتی در شرایط کرونایی و با رعایت مسائل قرنطینه و پروتکل‌های بهداشتی سخت بود، اما از عهده سازمان لیگ و فدراسیون کشتی برآمد.
خیرآبادی در مورد راندمان لیگ برتر کشتی فرنگی و خروجی‌های آن برای تیم ملی عنوان کرد: مسابقات لیگ اگر جا بیفتد و ادامه‌دار باشد، می‌تواند کادرفنی تیم ملی کشتی را مجاب کند تا از پدیده‌های لیگ استفاده کنند. گرچه به‌دلیل مسائل کرونایی کیفیت لیگ و کشتی‌گیران فوق‌العاده نبود، اما با افزایش تیم‌های شرکت کننده و تعیین اسپانسرهای بیش‌تر می‌توان امیدوار بود. کیفیت از کمیت می‌آید.
مربی تیم کشتی فرنگی صبانور کردستان افزود: پشتیبانی از مسابقات لیگ برای آینده کشتی فرنگی لازم است. برخی شهرها مانند تهران نماینده‌های کمی دارند و باید سازمان لیگ کاری کند که توازن در لیگ برقرار شود. لیگ با رقابت و عدم امکان پیش‌بینی جذاب می‌شود و نباید مسابقات کشتی یک‌طرفه باشد.
وی در خصوص مسائل داوری و شایعات پیرامون این موضوع گفت: گفتیم چرا از این داوران برای قضاوت در لیگ استفاده کردید، گفتند نوبت‌شان بوده؛ مگر صف نانوایی است که قضاوت نوبتی باشد؟ آن هم در مسابقاتی که گردش مالی آن به گفته رئیس سازمان لیگ، ۵۰ میلیارد تومان است. برای قضاوت کشتی فرنگی باید از داورانی استفاده کرد که تخصص این کار را دارند، مثلاً از داوران استان‌هایی مثل قم، اردبیل، خوزستان و کردستان که در کشتی فرنگی صاحب حرف و اعتبار هستند.
جمشید خیرآبادی ادامه داد: با همه این مسائل اما سازمان لیگ برای دور نیمه‌نهایی و نهایی از داوران خوبی دعوت کرد و موضوع ختم به‌خیر شد. بهتر است از سال دیگر برای مسابقات دورهای حذفی از داوران بین‌المللی استفاده کنند که این موضوع هم باعث نمک‌گیر شدن داوران خارجی در مسابقات بین‌المللی با حضور تیم ملی ایران می‌شود و هم اعتبار جهانی بیش‌تری به کشتی ما خواهد بخشید.
او همچنین افزود: تفاوت زیادی بین داوران ایرانی و خارجی وجود دارد و قوانین داوری کشتی در ایران درست اجرا نمی‌شود؛ به این دلیل است که کشتی‌گیران ما همیشه از داوران مسابقات جهانی و المپیک ضربه می‌خورند.
مربی پیشین تیم ملی کشتی فرنگی درباره عدم حضور کادرفنی تیم ملی فرنگی در مسابقات روز آخر لیگ برتر کشتی تاکید کرد: نمی‌دانم چرا هیچ‌کدام از اعضای کادرفنی تیم ملی به خانه کشتی نیامدند. این موضوع باعث شد تا بچه‌ها انگیزه زیادی نداشته باشند و اصلاً کشتی‌های درحد توان خود نگیرند. باید به این موضوع رسیدگی شود تا کادرفنی هم وظایف خود را بداند و به لیگ برتر کشتی که مهم‌ترین منبع تغذیه تیم ملی است احترام بگذارد.
جمشید خیرآبادی با اشاره به مسابقات المپیک توکیو عنوان کرد: حقیقتاً در المپیک کار سختی داریم. کادرفنی تیم ملی فرنگی باید با طراحی تمرین‌های اصولی و اختصاصی و پردازش تمرینات در ابتدا حداکثر سهمیه‌ها را کسب کند و سپس با تضمین آمادگی صد درصدی دوبنده‌پوشان در توکیو حاضر شود. در آن‌جا همه آماده هستند و باید مانند و بهتر از آن‌ها بود تا به موفقیت رسید.
انتهای پیام/۴