معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان‌جنوبی گفت:

تأمین مالی پروژه راه‌آهن خراسان‌جنوبی حل شده است/اختصاص ۲۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای این طرح

با اشاره به اینکه برای تأمین اعتبار پروژه راه آهن خراسان جنوبی، اعتباری بالغ‌بر 2 هزار و 600 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است

به گزارش خاورستان،علیرضا عباس‌زاده، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان‌جنوبی اظهارداشت: در مصوبات سفر دولت به استان به نظر می‌رسد هدف‌گذاری درستی صورت گرفته و ضعف‌های استان دیده شده است.

وی با اشاره به وضعیت راه‌آهن در استان گفت: وجود شبکه ریلی سراسری در کشور عامل مهم توسعه منطقه است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه یکی از مزیت‌های برتر استان حوزه معادن بوده که برای رونق و بهره‌برداری از آن به شدت نیاز به خط ریلی وجود دارد که با حمل مواد اولیه، عامل توسعه این بخش خواهد شد، اضافه کرد: همچنین حمل مسافر در بخش ریلی می‌تواند بسیار کمک‌کننده به این حوزه در استان باشد.

عباس‌زاده با بیان اینکه راه‌آهن شرق کشور که از زاهدان آغاز و به مشهد می‌رسد، جزو پروژه‌های ملی برای ارتباط با شرق کشور است، گفت: بخشی از این کریدور ریلی از خراسان‌جنوبی عبور کرده و سبب اتصال این استان به خط ریلی کشور می‌شود.

وی با اشاره به اینکه خراسان‌جنوبی جزو محدود استان‌هایی بوده که اتصال به شبکه ریلی ندارد، یادآور شد: اتصال خط ریلی زاهدان به یونسی و یونسی به مشهد سبب اتصال مرکز استان به شبکه ریلی شده که این پروژه جزو پروژه‌های اولویت‌دار در مصوبات سفر دولت به استان بوده است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان‌جنوبی با بیان اینکه در دو مقطع با ۲۷۱ کیلومتر پروژه راه‌آهن دارای پیمانکار بوده اما سرعت کار در حال حاضر پایین است، اضافه کرد: براساس توافق انجام شده این پروژه به صورت کنسرسویم انجام می‌شود.

عباس‌زاده با اشاره به اینکه برای تأمین اعتبار این پروژه، اعتباری بالغ‌بر ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است، گفت: تأمین مالی این پروژه با تضامین صندوق توسعه ملی انجام و سهم بانک‌ها مشخص شده و نزدیک به مرحله انعقاد قرارداد و اجرای کل خط هستیم.

وی ادامه داد: امیدواریم با پیگیری دولت شاهد آغاز کار کنسرسیوم این طرح در هفته دولت باشیم.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان‌جنوبی با بیان اینکه تامین مالی  این پروژه مهم‌ترین بخش آن است، افزود: تأمین مالی آن حل شده و به محض انجام تشریفات اداری، این پروژه اجرایی می‌شود.

 

انتهای پیام/۳