خیز آرام کرونا در خراسان جنوبی برای آغاز موج ششم

در حالی که در هفته‌های گذشته آمار مبتلایان به کرونا در خراسان جنوبی روند کاهشی را طی می‌کرد اما اکنون با عادی‌انگاری مردم و مقاومت برخی‌ها در مقابل دریافت واکسن، این خطر را دوباره به وجود آورده که آتش زیرخاکستر کرونا دوباره زبانه بکشد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، شیوع ویروس کرونا از ۱۹ ماه گذشته تاکنون در پنج موج نفس گیر افراد زیادی را غافل گیر کرد، بسیاری را به این بیماری دردناک مبتلا و جان بسیاری از هموطنان را گرفت. این اپیدمی مرگبار در آخرین خیز خود در موج پنجم نسبت به موج های دیگر خروشان تر ظاهر شد، آمارها نشانگر این است که ویروس کرونا در موج آخر تعداد بیشتری را راهی بیمارستان ها کرد، افراد زیادتری به دلیل ابتلا به به آن در منزل بستری شدند و عزیزان بیشتری از دنیا رفتند.

اگر چه تقریبا از یک ماه گذشته تاکنون موج پنجم بیماری کووید ۱۹ فروکش کرده و آمارهای ابتلا و مرگ و میر رو به کاهش است اما نگرانی ها بابت بی‌توجهی و سهل انگاری در رعایت پروتکل های بهداشتی و مقاومت برای دریافت واکسن وجود دارد موضوعی که کارشناسان بهداشتی در خراسان جنوبی طی روزهای اخیر نسبت به این مهم هشدار می دهند.

مقاومت به واکسن کرونا در پس شایعات

اما از زمان آغاز طرح واکسیناسیون در کشور ادعاهای در رد تزریق وجود دارد و عده ای به دنبال تشویق مردم به واکسن نزدن هستند با این حال در پشت سر این ادعاها هیچ دلیل محکم و قانع کننده ای وجود ندارد و تنها به بخش بهداشت و درمان و سلامت عموم مردم آسیب می رساند، غافل از اینکه، گسترش این شایعات می تواند خانواده ای دیگر را داغدار کند و جان عزیزی را بگیرد.

اینکه اگر در گذشته به کرونا مبتلا شده ایم دیگر نیازی به واکسن نداریم، مغناطیسی‌شدن بدن، مرگ افراد واکسینه‌شده پس از ۲ سال، انتظار برای تولید واکسن های باکیفیت تر و اینکه واکسیناسیون موجب لخته شدن خون و جهش سلولی در بدن می شود، تنها بخشی از این شایعات مرگبار است که این روزها شنیده می شود.

بهبودیافتگان کرونا تنها به یک دوز واکسن نیاز دارند

چنانچه یک شهروند که پس از تردیدهای فراوان، سرانجام در مرکز واکسیناسیون غدیر بیرجند حاضر شده به خاورستان، می گوید: نقل و قول های متعدد که باز هم می دانستم هیچ منبع علمی ندارد باعث شد که روزها و ماه ها واکسینه شدن علیه کرونا را به تاخیر بیندازم.

«نسرین- ا» در ادامه می افزاید: شفاف سازی و پاسخ به شایعات از سوی متخصصان و مسئولان مربوطه بسیاری از تردیدها و دل نگرانی های مردم برای تزریق واکسن را از بین می برد.

تا دیروز غر می‌زدیم واکسن نیست، حالا از نوبت خیلی‌ها هم گذشته اما نمی‌زنند! یا به بهانه دریافت برند خاصی از واکسن، از تزریق سایر واکسن های موجود در استان سرباز می‌زنند. «مریم- س» که با وجود داشتن بیماری قلبی تاکنون واکسن تزریق نکرده، می گوید: از عوارض واکسن ها می ترسم تا حالا که به کمک طب سنتی و رعایت مسائل بهداشتی خدارو شکر کرونا نگرفتم. منتظرم شاید اگر واکسن فخرا بیاورند تزریق کنم به این واکسن های خارجی که اعتمادی نیست.

دوگانه ماسک و واکسن!

علاوه بر این تصور برخی شهروندان بیرجندی مبنی بر اینکه با انجام واکسیناسیون می‌توان از ماسک زدن رهایی یافت، موجب شده تا میزان رعایت دستورالعمل های بهداشتی کاهش یابد و خطر مواجهه با پیک ششم کرونا وجود داشته باشد. متاسفانه دیده می‌شود که برخی از شهروندان ماسک خودشان را داخل جیب پیراهن یا شلوار گذاشته و یا برخی آن را روی آرنج دست قرار می‌دهند تا زمانی که نیاز شد، از آن استفاده کنند، درحالی که چنین رفتاری میزان انتشار و شیوع ویروس کرونا را افزایش داده و روند همه گیری را سرعت می‌بخشد.

«سینا-م» جوانی ۲۵ ساله که با یکی از مشتری هایش در مغازه لباسی فروشی بدون ماسک مشغول صحبت است به خبرنگار خاورستان می گوید: این حرف‌ها یعنی چه! الان فقط مهم است که واکسن زده باشی. ۲ دز واکسن تزریق کردم حالا حالاها ایمنی دارم دیگه نیاز به ماسک نیست!

امثال این جوان در جای جای شهر به چشم می خورد که دیگر بدون ماسک، به دل مغازه‌ها و نانوایی‌ها و داروخانه‌ها و … زده و از هیچ نقطه ناامنی نمی‌ترسند. درحالی که این روزها پزشکان هشدار می‌دهند که ما فاصله کمی تا موج ششم در آبان ماه داریم و در این فاصله باید ایمنی شهرها را بالا ببریم.

چهار بیمار دیگر در منطقه کاشان قربانی کرونا شدند

سه شهرستان زرد خراسان جنوبی نارنجی شد

براساس رنگ‌بندی کرونایی جدید کشور از روز شنبه ۲۴ مهرماه وضعیت شهرستان‌های قاینات، طبس و نهبندان، نارنجی شده و با احتساب مرکز استان اکنون چهار شهرستان خراسان جنوبی در وضعیت پرخطر است. شهرستان‌های قاینات، طبس و نهبندان به همراه ۶ شهرستان دیگر استان در رنگ‌بندی قبلی زرد رنگ (متوسط خطر) بودند و بیرجند تنها شهرستان نارنجی (پرخطر) استان بود. اما اکنون چهار شهرستان خراسان جنوبی در وضعیت نارنجی، ۶ شهرستان در وضعیت زرد و شهرستان خوسف هم در وضعیت آبی (کم‌خطر) است.

بنابر اعلام دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در ۲۴ ساعت منتهی به روز یکشنبه (۲۵ مهر ماه) از ۶۴۷ آزمایش سریع تشخیص کرونا که در استان خراسان جنوبی انجام شد، ۱۲۴ بیمار کووید۱۹ و از ۱۰۵ آزمایش ملکولی نیز ۳۷ بیمار جدید شناسایی شدند.

سه بیمار کرونایی دیگر طی شبانه‌روز گذشته در خراسان جنوبی جان خود را از دست دادند و در حال حاضر هشت بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند که حال سه نفر وخیم است. در حال حاضر ۱۶۲ بیمار با علائم حاد تنفسی در بیمارستان‌های خراسان جنوبی بستری هستند که تست کرونا ۷۲ نفر مثبت بوده است.

افزایش تدریجی کرونا در خراسان‌ جنوبی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اشاره به تغییر رنگ بندی وضعیت کرونایی استان و آغاز افزایش شمار مبتلایان در شهرستان ها از هفته گذشته با شیب ملایم، می گوید: هفت استان کشور طبق اعلام ستاد ملی کرونا روند افزایشی خود را آغاز کرده اند که خراسان جنوبی در زمره یکی از این استان‌ها است.

محمد دهقانی فیروزآبادی با اشاره به بازدید از ۲ هزار و ۱۶۰ واحد صنفی استان در هفته گذشته، می افزاید: ۹۵ درصد از اصناف رعایت دستورالعمل‌ها را داشته اند اما در این بین ۸۳ اخطار و ۲ پلمپ هم صورت گرفته است.

وی با گریزی به روند واکسیناسیون در استان ادامه می دهد: بیش از ۶۹۶ هزار نفر از جامعه هدف استان موفق به تزریق واکسن شده اند که ۸۳ درصد واکسن در اختیار را شامل می شود. در مجموع پوشش واکسن در استان نسبت به کشور با تزریق ۸۰ درصدی در دز اول و ۴۰ درصدی در دز دوم مطلوب است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان اینکه باتوجه به آمار فوتی ها در شهریورماه متاسفانه از ۱۴۲ مورد فوتی ۷۴ نفر به هیچ عنوان واکسن دریافت نکرده اند، می گوید: عمده کسانی که متاسفانه به خاطر کرونا فوت می‌کنند حدود ۵۴ درصد آنها کسانی بودند که هیچ نوع واکسنی را دریافت نکردند. سایرین هم افرادی بودند که یک دُز یا ۲ دز را دریافت کردند اما عمدتا بیماری‌های زمینه‌ای داشتند یا افراد با سن بالا بودند که منجر به بروز فوت در آنها شده است.

وی درباره مراجعه کودکان به مراکز درمانی برخی شهرستان‌های استان با علائم گوارشی نیز  بیان می کند: از ۲ هفته قبل به‌تدریج شاهد بودیم که مراجعه به مطب‌های متخصصان اطفال در برخی شهرستان‌ها با علائم تنفسی به‌خصوص علائم گوارشی افزایش یافت که حدود ۱۰ تست کرونا از کسانی که با این علائم مراجعه کرده بودند به طور رسمی و مشخص مثبت شد.

تشکیل تیم‌های واکنش سریع در چهار شهرستان نارنجی

روز گذشته با دستور ویژه استاندار خراسان جنوبی در ستاد استانی کرونا نیز مصوب شد تا تیم های واکنش سریع در ۴ شهرستان نارنجی استان با مسئولیت فرمانداران شکل بگیرد. حمید ملانوری با بیان این مطلب گفت: به این منظور از طرح شهید سلیمانی استفاده شود تا با حرکتی جدی و خیلی سریع، بیماریابی، مراقبت و حمایت از بیماران صورت پذیرد.

وی با اشاره به واکسن تأمین شده و تعدد مراکز  واکسیناسیون، تصریح کرد: باید تلاش کنیم با استفاده از این ظرفیت ها، واکسیناسیون به صورت فراگیر و جدی دنبال شود. صدا و سیما و رسانه های استان باید با  اطلاع رسانی، تبلیغ و اقناع سازی در این خصوص تلاش کنند.

استاندار خراسان جنوبی در خصوص برگزاری مراسم یوم الله ۱۳ آبان ماه نیز گفت: راهپیمایی مردمی در این روز برگزار نخواهد شد و اگر  شهرها از  وضعیت و رنگ بندی قرمز برخوردار باشند، یک مراسم محوری در مرکز استان در حسینیه جماران با تعداد اندکی شرکت کننده و با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی برگزار خواهد شد.

ملانوری با اشاره به فصل برداشت زرشک و زعفران در استان متذکر شد: چنانچه مردم استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی و واکسیناسیون را جدی بگیرند، می توانند محصولات خود را بدون نگرانی برداشت کنند.

به گفته وی با توجه به اظهارنظرهایی که در مورد مدیریت بیماری کرونا، درمان بیماری، واکسن و… گاه توسط افراد غیر متخصص در رسانه ها صورت می گیرد، تأکید بر این است که جز  دانشگاه علوم پزشکی هیچ شخص حقیقی و حقوقی نمی تواند در این زمینه اظهارنظر نداشته باشند. رسانه ها هم نباید این اظهارات غیرکارشناسی را منعکس کنند زیرا در حالی که مقام معظم رهبری(مدظله العالی)، علما و بزرگان واکسن زده اند و دولت در راه تهیه و تولید واکسن هزینه بسیاری نموده، اظهار نظر خلاف این مهم، هیچ جایگاهی ندارد.

استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: با توجه به پیش بینی پیک ششم بیماری در آبان ماه مردم در دورهمی‌های پاییز و زمستان،باید رعایت فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک و مواد ضدعفونی کننده را بیشتر جدی بگیرند.

نکته پایانی

واکسن کرونا به عنوان عامل بازدارنده شدت بیماری کووید ۱۹ محسوب می شود که با تزریق آن علاوه بر کاهش شدت بیماری، شمار جانباختگان هم نزولی خواهد شد، مردم هم باید تزریق آن را جدی بگیرند و نسبت به رعایت شیوه نامه های بهداشتی حساس باشند.

انتهای پیام/۱۰