هشدارهای یک مسئول دام‌پزشکی به اتفاق‌های در راه برای دام‌ها؛

دامداری خراسان جنوبی در آستانه بحران جدید

فقر شدید مراتع با خشکسالی شدید و گرانی تامین نهاده در حالی زنگ بحران را برای تغذیه و حفظ این سرمایه ها به صدا درآورده است که تصور می شد مشکل دامداران با تامین علوفه و خوراک دام برطرف می شود.

به گزارش خاورستان به نقل از روزنامه خراسان جنوبی، افت شدید بارندگی در سال زراعی جاری شرایطی بسیار سخت را پیش پای صنعت دامداری استان قرار داده است. فقر شدید مراتع با خشکسالی شدید و گرانی تامین نهاده در حالی زنگ بحران را برای تغذیه و حفظ این سرمایه ها به صدا درآورده است که تصور می شد مشکل دامداران با تامین علوفه و خوراک دام برطرف می شود اما تلخی مشکلات دامداران با گفته های جدید یک مسئول به «خراسان جنوبی»، تلخ تر از موضوعی است که این روزها پیش پای این قشر از تولید کنندگان است.
مدیرکل دامپزشکی استان می گوید: هنوز اتفاقی برای دامداری استان نیفتاده و امسال اتفاق ها در راه است. دام های استان، ماحصل پرورش سال قبل هستند اما خشکسالی وضعیت دامداری را در روزهای پیش رو بدتر می کند چرا که مراتع فقیرترشده اند. دام سبک با مرتع و تغذیه دستی سیر می شود اما زمانی که مرتعی وجود ندارد دام ناچار به حرکت زیاد می شود.
دکتر«اصغرزاده» یادآوری می کند که با فقر مراتع، سیستم ایمنی و مقاومت بدن حیوان هم کم می شود زیرا علوفه ای نیست و آن چه دام تغذیه می کند ارزش غذایی و ویتامین های مورد نیاز را ندارد بنابراین آبستنی حیوان با مشکل و در صورت بارداری دام با سقط مواجه می شود. در کنار آن تشدید خشکسالی، دام ها را با بیماری های تنفسی، دامی، انگلی و لاغری مفرط روبه رو می کند. وی با توصیه به این که دامداران و به خصوص عشایر دام خود را به استان های برخوردار از علوفه و مراتع هدایت کنند و روستاییان هم به کاهش دام رو آورند و دام های پیر را نگه ندارند، تاکید می کند که برای گذر از این سختی ها، آموزش تغذیه دام، مبارزه با بیماری های انگلی و دامی، پیش بینی خوراک دام و کنسانتره و… ضرورت دارد.
پیش بینی بد تعلیف دام استان
اصغر زاده پیش بینی تعلیف دام استان برای امسال را بد می داند و توضیح می دهد: آخوربندی یا جیره دستی دام در سال قبل، از مهر به بعد شروع شد اما حالا صحبت از کمبود دام می شود در حالی که دام های موجود، حاصل پرورش سال قبل است. با وجود این سازمان دامپزشکی، واکسیناسیون را باز هم به صورت رایگان انجام می دهد و مقاومت بدن دام را بالا می برد اما به دلیل محدودیت های اعتباری، واکسن تب برفکی دام سنگین بر عهده دامدار است.
وی تصریح می کند: باید استان برای حفظ دام مولد اعتبار پیش بینی کند تا برای سال آینده باقی بماند وگرنه به احتمال زیاد امسال جمعیت دامی استان نصف خواهد شد. همچنین لازم است سازمان های مربوط و دامداران ازحالا برای تامین نهاده ها ،برنامه ریزی و ذخیره سازی کنند تا چالش روزهای پیش رو کمتر شود.
انتهای پیام/۴