گزارشی از مشکلات تأمین نهاده؛

دام مشکلات پیش پای دامداران خراسان جنوبی

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی خراسان‌ جنوبی گفت: کل ماکیان حتما باید پروانه صنعتی بگیرند و به کسانی که به صورت سنتی فعال هستند خوراک توزیع نمی‌کنیم.

به گزارش خبرنگار خاورستان، صنعت دامپروری در خراسان جنوبی را می‌توان به عنوان یک صنعت اشتغال‌زا و مولد نام برد که می‌تواند رونق خوبی در حوزه سرمایه‌گذاری داشته باشد.
اما این صنعت مهم این روزها حال خوشی ندارد و همواره دست‌خوش مشکلات عدیده‌ای است که مهم‌ترین آن‌ها عدم‌تناسب نرخ نهاده‌های دامی و هزینه‌های نگهداری و مراقبت دام با نرخ شیر و گوشت عرضه شده به بازار است.
گلایه‌های فراوانی در بخش‌های مختلف صنعت دامپروری استان به گوش می‌رسد که به گفته دامداران گوش شنوایی برای آن نیست و کسی برای حل مشکلات آنان چاره‌اندیشی نمی‌کند.
هر چند تاکنون گزارشات زیادی توسط رسانه‌های استان به چاپ رسیده اما به گفته یکی از دامداران استان گرانی نهاده‌ها کمر دامداران را شکسته است.
پایین‌بودن قیمت شیر و محصولات دامی، گرانی دارو و درمان و شیوع ویروس کرونا از جمله مشکلات دامداران استان است که با آن دست به گریبان هستند.
تقی‌پور یکی از دامداران خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، با اشاره به مشکلات حوزه دامداری گفت: این روزها دامداران از وجود مشکلات و چالش‌های پیش روی خود و عدم‌توجه مسئولان به حل آن، گلایه دارند.
وی با اشاره به گرانی نهاده‌ها و روند توزیع آن بین دامداران افزود: متأسفانه هیچ ثباتی در قیمت نهاده‌های دامی نیست و حتی تغییر قیمت اقلام مورد نیاز به یک هفته نمی‌رسد و هر روز شاهد افزایش قیمت نهاده‌های دامی هستیم.
وی با اشاره به ثبت‌نام در سامانه برای دریافت نهاده گفت: دامداری‌های صنعتی با ثبت‌نام در سایت می‌توانند برای دریافت نهاده‌ها اقدام کنند اما چنین امکانی برای دامداری‌های سنتی فراهم نیست.
خراسان جنوبی در حوزه طیور و ماکیان نیز با دارابودن تعداد زیاد مرغداری‌های کوچک و بزرگ اما فعالان این حوزه در تأمین نهاده‌های دام و طیور دچار مشکلات مختلفی شده‌اند.
خدادوست یکی از فعالان حوزه ماکیان در استان به خبرنگار ما گفت: مشکلات فراوانی در حوزه نهاده‌های دامی در استان وجود دارد.
وی با اشاره به نبود نهاده و سوخت افزود: به ما مجوز داده‌اند اما اکنون نهاده به ما نمی‌دهند و ما مجبوریم ۱۰ هزار بلدرچین را رها کنیم یا بگذاریم تلف شوند.
وی با انتقاد از عدم‌حمایت مسئولان استان افزود: تاکنون چندین بار به جهاد کشاورزی و استانداری مراجعه کردم اما کسی پاسخ‌گوی من نبوده است.
در تامین نهاده‌ها مشکلی نداریم
محمود اشرفی‌گل معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی خراسان‌ جنوبی در گفت‌وگو با خاورستان، گفت: کل ماکیان حتما باید پروانه صنعتی بگیرند و به کسانی که به صورت سنتی فعال هستند خوراک توزیع نمی‌کنیم.
وی با بیان این‌که در حال حاضر فقط پروانه صنعتی صادر می‌شود افزود: در حوزه تأمین نهاده‌ها برای تولید، در حوزه‌های دامداران، طیور و ماکیان مشکل خاصی نداریم و باید از طریق سایت ثبت‌نام شود و نهاده تحویل بگیرند.
اشرفی با اشاره به مشکل یک واحد تولیدی بلدرجین در بیرجند اظهار کرد: این واحد دارای پروانه سنتی بوده که پروانه سنتی نیز تمدید نشده است و اگر می‌خواهد فعالیت کند باید پروانه صنعتی دریافت کند.
وی در پاسخ به ادعای این تولیدکننده که می‌گوید پروانه دارد گفت: هرکسی به وی پروانه داده اکنون پاسخگوی کمبود نهاده‌ها باشد.
معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی خراسان‌ جنوبی گفت: این واحد اگر پروانه صنعتی نگیرد، نهاده به او تعلق نخواهد گرفت.
انتهای پیام/۳/ ۴