دربازدید از دانشکده کشاورزی سرایان مطرح شد

دانشکده کشاورزی سرایان زمینه ساز اشتغال زایی و کار آفرینی برای دانشجویان/ رشته هایی که تولید ثروت می‌کند

دانشکده کشاورزی سرایان یکی از فعال ترین دانشکده های کشاورزی در خراسان جنوبی است که با داشتن امکانات خوب و دانشجویان خلاق طرح های اشتغال زایی فراوانی را اجرایی کرده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، انجام کار کشاورزی و دامپروری در استان خراسان جنوبی که سالها است با خشکسالی و کمبود آب مواجه است باید بر پایه اطلاعات علمی و همراه با تحقیقات و پژوهش باشد.
تأسیس دانشکده های کشاورزی در سطح استان و انجام کار کشاورزی و در کنار آن، دامپروری همراه با علم و دانش روز بسیار مهم بوده که در این راستا در خراسان جنوبی در مرکز استان و اغلب شهرستانها دانشکده کشاورزی تأسیس و فعالیت دارند.
یکی از دانشکده های کشاورزی بسیار فعال و پویا در خراسان جنوبی دانشکده کشاورزی سرایان است که این دانشکده با دارا بودن اساتید و اعضای هیئت علمی مجرب و در کنار آن داشتن دانشجویان خلاق و با انگیزه توانسته به موفقیت هایی دست پیدا کند و حرفی برای گفتن در سطح استان و شاید کشور داشته باشد.
روز گذشته اصحاب رسانه استان برای دیدن از پروژه های در حال کار در زمینه کشاورزی و دامپروری این دانشکده به شهر سرایان رفته و از نزدیک در جریان انجام کارهای صورت گرفته از طرف این دانشکده بودند.
مرتضی قربانی رئیس دانشکده کشاورزی شهر سرایان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: دانشکده کشاورزی شهر سرایان از سال ۱۳۸۸ در دو رشته زراعت و اصلاح نباتات تأسیس و کار خود را در این شهر آغاز کرده است.
وی افزود: شهر سرایان دارای پتانسیل های بسیار زیادی در بخش کشاورزی است و راه اندازی دانشکده کشاورزی در این شهر در حوزه کشاورزی و دامپروری بسیار ضروری و در حال حاضر بسیار کاربردی است.
رئیس دانشکده کشاورزی سرایان بیان کرد: اساتید و اعضای هیئت علمی این دانشکده در راستای دست یابی به دانشگاه نسل سه و دانشگاه کار آفرین نیز اقدامات قابل توجهی انجام داده اند.
قربانی عنوان کرد: آموزش ها و پژوهش های همکاران ما در دانشکده کشاورزی سرایان باعث شده است که کارکرد این دانشکده از کارکرد آموزشی و پژوهشی به کارکرد اشتغال زایی و کار آفرینی نیز تبدیل شود.
وی اظهار کرد: در ابتدای امر دانشکده کشاورزی سرایان دارای ۶ عضو هیئت علمی ثابت بوده که کار خود را آغاز کرده اند و ۵۰ عضو هیئت علمی نیز به صورت مدعو با این دانشکده همکاری داشته اند.
رئیس دانشکده کشاورزی سرایان گفت: از ابتدای تأسیس این دانشکده تا به امسال حدود ۵۰۰ دانشجو از این دانشکده فارغ التحصیل شده اند که از این تعداد ۹۰ نفر پس از فارغ التحصیلی در دوره های کارشناسی ارشد پذیرفته شده اند که حتی در برخی از سالها رتبه های یک و تک رقمی در کارشناسی ارشد مربوط به این دانشکده بوده است.
قربانی با اشاره به فضای آموزشی این دانشکده، خاطرنشان کرد: در خصوص فضای آموزشی سال گذشته با تکمیل فاز دو مرکز آموزشی حدود ۵ هزار متر مربع فضای آموزشی در اختیار ما قرار گرفت ضمن اینکه همه کلاس های آموزشی ما کاملا استاندارد و به روز بوده و همه امکانات سمعی و بصری مورد نیاز را دارد همچنین احداث خوابگاه دانشجویی با مساحت ۲ هزار متر مربع با ظرفیت ۲۰۰ دانشجو و همچنین اجرای فضا سبز ، ساخت پارکینگ و ساخت ورودی دانشکده نیز از دیگر اقدامات صورت گرفته بوده است.
وی عنوان کرد: در حوزه آزمایشگاهی نیز آزمایشگاه این دانشکده مجهز به بهترین دستگاه ها در حوزه های مربوطه است که شاید در مراکز تحقیقاتی استان ما این امکانات را نداشته باشیم؛امکانات این آزمایشگاه و دانشکده کشاورزی سرایان نه تنها پاسخگوی دانشجویان سرایان است بلکه آمادگی پذیرش دانشجو و محققانی که از سایر مراکز تحقیقاتی استان تقاضای فعالیت در این دانشکده را داشته پذیرا بوده و آمادگی همکاری با این دانشجویان و محققان را داریم .
رئیس دانشکده کشاورزی سرایان بیان کرد: هم اکنون در دانشکده کشاورزی ما دانشجویانی هستند که از سایر استانهای همجوار در حال گذراندن پایان نامه خود در این دانشکده هستند.
قربانی با اشاره به حوزه عمرانی این دانشکده، اظهار کرد: در حوزه فرهنگی نیز این دانشکده اقدامات خوبی انجام داده و کانونها و بسیج دانشجویی این دانشگاه نیز بسیار فعال بوده؛ هیئت مذهبی و عزاداری این دانشکده نیز یکی از هیئت های فعال در شهر سرایان است.
وی خاطرنشان کرد: در حوزه پرسنلی برای تعدیل برخی از نیروها اقدامات زیادی با همکاری دانشگاه بیرجند انجام شد و در حال حاضر تعداد ۱۲ نفر نیروی شرکتی و ۴ نفر نیروی قراردادی در این دانشکده مشغول فعالیت هستند.
رئیس دانشکده کشاورزی سرایان گفت: در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، دانشکده کشاورزی سرایان وضعیت خوبی دارد و ما فیبر نوری اختصاصی در این دانشکده داریم که با صرف هزینه زیادی فیبر نوری را که مختص خود دانشکده است را به این دانشکده رسانده ایم همچنین در سال گذشته نیز پهنای باند اینترنت را از ۲ مگا بایت به ۴۰ مگا بایت افزایش داده و دانشجویان نیز مشکلی در زمینه حجم و سرعت اینترنت ندارند و کارهای اینترنتی خود را به راحتی انجام می‌دهند.
قربانی عنوان کرد: کتابخانه این دانشکده دارای ۷ هزار نسخه کتاب در زبانهای لاتین و فارسی است که هر ساله کتابه های این کتابخانه به روز شده و کتابهای چاپ جدید در اختیار دانشجویان است.
وی با اشاره به حوزه مزارع و باغهای آموزشی این دانشکده، بیان کرد: در حوزه مزارع و باغهای آموزشی حدود ۴۰ هکتار مزارع و باغ های تحقیقاتی و پژوهشی در اختیار دانشجویان و اعضای هیئت علمی قرار دارد که تا کنون به کشت های مختلفی از جمله زعفران، گندم، جو، گوار، کینوا،سیاه دانه، چای ترش و گیاهان دارویی مختلف و محصولات جالیزی اختصاص پیدا کرده است.
رئیس دانشکده کشاورزی سرایان گفت: شهرستان سرایان دارای ۳۳ هزار نفر جمعیت است که شغل اغلب مردم در این شهرستان کشاورزی است و به میزان بسیار کم نیز در زمینه دامداری فعالیت دارند.
قربانی تصریح کرد: دشت سرایان نیز یکی از ۴ دشت بحرانی کشور است که به دلیل استفاده بی رویه از منابع آب زیر زمینی و خشکسالی های اخیر این دشت به یک دشت فوق بحرانی تبدیل شده و افت سطح آبهای زیر زمینی و همچنین فرو نشست زمین منابع آبی این منطقه را با تهدید جدی رو به رو کرده است.
وی بیان کرد: امروزه به دلیل همه این مشکلات تمامی چاه های این شهرستان به کنتور هوشمند مجهز شده اند و برداشت آب تقریبا از ۵۷ میلیون متر مکعب در سال به ۴۳ میلیون متر مکعب کاهش پیدا کرده است که این امر علاوه بر محصناتی که دارد کشاورزی منطقه و معیشت مردم را به شدت تحت تاثیر قرار داده و باعث بروز مشکلاتی از جمله بیکاری و مهاجرت شده است.
رئیس دانشکده کشاورزی سرایان ادامه داد: در راستای اجرای سیاست های وزارت علوم تحقیقات و فناوری ما سعی کرده ایم در دانشکده کشاورزی صرفا یک دانشکده آموزشی نباشیم و به سمت و سویی برویم که دانشگاه های نسل سوم یا دانشگاه های کارآفرین در جهت ایجاد تولید ثروت و اشتغال مبتنی بر دانش حرکت کنند که در این راستا برای انجام صحیح این مأموریت کارهای زیادی را در این دانشکده انجام داده ایم.
قربانی با اشاره به اقدامات انجام شده از سوی دانشکده کشاورزی سرایان،گفت:در مرحله اول طرح های تحقیقاتی و پژوهشی خود را به سمت و سویی برده ایم که مشکلات و معضلات منطقه ای را حل کنیم و اولین کار در این راستا معرفی کشت الگو های جدید است،در معرفی کشت الگوهای جدید بایدکشت ها را به سمت محصولات کم آب بَر ببریم که کشت ها گوار،کینوا و چای ترش از نوع کشت های کم آب بَر هستند.
کشت پژوهشی گیاه گوار و کینوا در دانشکده کشاورزی سرایان
وی خاطرنشان کرد: گیاه گوار گیاهی است که دارای ارزش افزوده است و در صنایع نیز کاربرد های فراوانی دارد که از جمله آن می‌توان به استفاده در صنعت نفت،صنایع غذایی و مواد آرایشی و بهداشتی اشاره کرد.
قربانی همچنین به کشت گیاه کینوا در این دانشکده اشاره کرد و گفت:طرح پژوهشی کشت کینوا حدود یکسال است که در این دانشکده آغاز شده است و این گیاه میتواند جایگزین خوبی برای برنج و گندم باشد.
رئیس دانشکده کشاورزی سرایان عنوان کرد: اگر این محصولات در این منطقه کشت شود و به صورت همه گیر مورد کاشت کشاورزان منطقه قرار گیرد در رونق اقتصادی این منطقه بسیار تاثیرات خوبی خواهد گذاشت.
قربانی بیان کرد: کشت گوار سال قبل در دانشکده کشاورزی سرایان انجام شده و طرح های مطالعاتی و تحقیقاتی آن نیز به صورت مستند و مستدل انجام شده است که در این راستا انتظار ما از مسئولان این است جهت ترویج این نوح گیاهان بیشتر به ما کمک کنند که بتوانیم این محصولات را به صورت کامل در شهرستان سرایان معرفی کنیم.
وی با بیان اینکه این طرح های پژوهشی است و هنوز به مرحله ترویج نرسیده است،گفت: جهاد کشاورزی نیز در زمینه ترویج این نوع کشتها وظیفه دارد همکاری کند؛ضمن اینکه تا کنون همکاری هایی در این زمینه صورت گرفته است اما کافی نبوده و ما هنوز نیاز به همکاری داریم.
رئیس دانشکده کشاورزی سرایان عنوان کرد: در مرحله دوم کاری که انجام شده بهینه کردن کشت های موجود است؛ باید برای کشت هایی که آب زیادی استفاده می‌کند کاری کنیم که مصرف آب کاهش داشته باشد با توجه به اینکه زعفران و انار در این شهرستان یک محصول استراتژیک است باید برای بهینه کردن این نوع کشت ها و تولید محصولاتی که در برابر کم آبی و آفات مقاوم باشد تلاش شود.
قربانی گفت: سوق دادن پروژه های دانشجویی به سمت انجام کارهای کشاورزی از دیگر کارهایی است که ما در این دانشکده انجام داده ایم؛در این راستا سعی شده است قراردادهایی با دانشجویان بسته شود که اینها در کنار کار عملی که انجام می‌دهند با فضای کسب و کار و اشتغال زایی نیز آشنا شده و برای خود یک منبع درآمدی داشته باشند.
وی به ارتباط این دانشکده با بخش خصوصی نیز اشاره ای کرد و گفت: ارتباط با بخش خصوصی و شرکتهای دانش بنیان را نیز سعی کرده ایم در این بخش تقویت کنیم که در این راستا شرکت دانش بنیان کیان فناور شرق در دانشکده کشاورزی مستقر است و برای ارتباط با بخش خصوصی نیز کارهای بسیار خوبی را آغاز کرده ایم.
رئیس دانشکده کشاورزی سرایان عنوان کرد: برنامه های آینده ما در این دانشکده شامل توسعه فعالیت های اشتغال زایی و کار آفرینی و تبدیل دانشکده کشاورزی سرایان به قطب کارآفرینی است و ما می‌خواهیم که یک دانشکده کار آفرین باشیم؛ یعنی دانشجویی که از دانشکده خارج می‌شود پس از فارغ التحصیلی دغدغه کار و اشتغال نداشته باشد و با آنچه که در این دانشکده می‌آموزد بتواند نیازهای خود را تأمین کند.
قربانی با بیان اینکه چندین طرح در این دانشکده در حال انجام است، گفت: طرح هایی که در این دانشکده انجام می‌شود پرورش شامل بز سانن، پرورش شتر مرغ،پرورش قارچ خوراکی به صورت صنعتی،تولید و فرآوری گیاهان دارویی،ایجاد انسکتاریوم یعنی پرورش عوامل بیولوژیک که دشمن طبیعی آفات هستند از جمله کفشدوزکها و بالتوری ها را در برنامه داریم که اینها دو مزیت دارند یکی هزینه پایین تولید اینها نسبت به سموم شیمیایی و مزیت دیگر و تاثیر گذاری و ماندگاری طولانی مدت این عوامل بیولوژیکی نسبت به سموم است و از همه مهمتر اینکه آلودگی زیست محیطی نداشته و مصرف سموم شیمیایی با استفاده از اینها کاهش پیدا خواهد کرد.
وی اظهار کرد: یکی از معضلاتی که در شهرستان سرایان با آن مواجه هستیم وجود آفات و بیماری هایی است که محصولات گیاهی این منطقه را تهدید می‌کنند؛ به دلیل کم آبی بسیاری از درختان ضعیف شده اند و مقاومت کافی را برای مقابله با آفات ندارند به همین دلیل ایجاد انسکتاریوم را در برنامه این دانشکده قرار داده ایم.
رئیس دانشکده کشاورزی سرایان عنوان کرد: تولید کودهای بیولوژیک از دیگر برنامه های ما در این دانشکده است که در این راستا طرحی را به موسسه کار آفرینی با صنعت دانشگاه ارائه داده ایم، که این طرح در ستاد زیست فناوری کشور که زیر مجموعه معاونت علمی و فنی آوری ریاست جمهوری است مصوب شده و انشاءالله اعتبارات خوبی خواهد داشت؛ ما منتظر ابلاغ این طرح برای اجرا و تولید کودهای بیولوژیک هستیم و طبق برآوردهایی که شده است برای آغاز به کار این طرح هزینه اولیه مورد نیاز حدود ۵۰ میلیون تومان است.
قربانی ادامه داد: این طرح چند ساله خواهد بود و تا زمانیکه به بازدهی و محصول برسد می‌تواند برند خاصی برای دانشکده کشاورزی سرایان بوده و ایجاد ارز آوری نیز برای این شهرستان داشته باشد.
وی خاطرنشان کرد: کودهای شیمایی عوراض بسیار زیادی دارد که اگر کودهای بیولوژیک تولید شود جایگزین بسیار خوبی برای کودهای شیمیایی که زمینه ساز بسیاری از بیماری ها هستند خواهد شد.
رئیس دانشکده کشاورزی سرایان با اشاره به اینکه جمعیت دانشجویی این دانشکده به لحاظ کمی پایین است اما دارای بهترین دانشجویان و از نظر کیفی خیلی بالا است، گفت: درخواست داریم که سهمیه بیشتری برای تعداد دانشجو در این دانشکده در نظر گرفته شود و هم اکنون که فصل انتخاب رشته است پذیرفته شدگان در کنکور سراسری برای ادامه تحصیل رشته های کشاورزی را که زمینه اشتغال در این رشته ها فراهم است را در نظر داشته باشند.
رضا طاهر پور سرپرست مزرعه دانشکده کشاورزی سرایان نیز در جمع خبرنگاران با اشاره به اقدامات انجام شده در مزرعه این دانشکده، اظهار کرد: از جمله اقداماتی که در این مزرعه انجام شده است آماده سازی و اصلاح بایر و تسطیح لیزری اراضی این مزرعه بوده است.
وی افزود: همچنین ایجاد باغ های متونع و کاشت نهال مثمر و غیر مثمر، راه اندازی و آماده سازی ۵ واحد گلخانه زیر زیمنی به مساحت ۱۵۰۰ متر مربع، کاشت انواع قلمه و بذور گل در گلخانه، فراهم کردن شرایط مناسب برای طرح های پژوهشی اساتید و دانشجویان، گلکاری بولوار و فضای سبز دانشکده، خرید اداوات و وسایل مورد نیاز مزرعه، استفاده از نیروی کار دانشجویی در قالب انجمن همیاران مزرعه جهت کار در مزرعه با پرداخت حق الزحمه، همکاری با دانشجویان سایر دانشگاه های ایران جهت انجام طرح های تحقیقاتی در واحد مزرعه، کاشت بیش از دو هکتار زعفران در اراضی واحد مزرعه و استفاده از بخش خصوصی در فععالیت های مورد نیاز مزرعه از جمله اقدامات انجام شده در مزرعه دانشکده کشاورزی سرایان بوده است.
انتهای پیام/۱۲۷