دانشگاه بیرجند در جمع برترین دانشگاه‌های جوان دنیا

دانشگاه بیرجند برای سومین سال در جمع برترین دانشگاه‌های جوان دنیا قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار خاورستان،نظام رتبه بندی آموزش عالی تایمز جدیدترین رتبه بندی دانشگاه‌های جوان در سال۲۰۲۱ را منتشر کرد که بر اساس این رتبه بندی نام دانشگاه بیرجند در میان ۲۶دانشگاه جوان کشور و در جمع ۴۷۵دانشگاه جوان برتر دنیا قرار گرفت.
رئیس موسسه استنادی علوم (ISC) و پایش علم و فناوری گفت: پایگاه رتبه‌بندی تایمز فهرست سال۲۰۲۱ دانشگاه‌های جوان دنیا با قدمتی کمتر از ۵۰سال را منتشر کرد. این پایگاه که در سال۲۰۲۰، ۴۱۴دانشگاه را منتشر کرده بود، در سال۲۰۲۱ این تعداد را به ۴۷۵دانشگاه رسانده است.
این دهمین فهرست دانشگاه‌های برتر جوان است که در دنیا از سال۲۰۱۲ تا کنون به‌صورت سالانه توسط پایگاه رتبه‌بندی تایمز انجام شده است.
دهقانی گفت: در بین ۴۷۵دانشگاه که در این رتبه بندی حضور دارند، سهم جمهوری اسلامی ایران از دانشگاه‌های جوان و برتر دنیا ۲۶دانشگاه بود که دانشگاه علوم پزشکی کردستان با رتبه۵۰ و قرار گرفتن در فهرست ۵۰دانشگاه برتر دنیا دانشگاه اول ایران در این فهرست است.
وی افزود: سایر دانشگاه­‌های حاضر در این رتبه بندی، دانشگاه کاشان(۱۱۴)، دانشگاه صنعتی شیراز(۱۲۳)، دانشگاه علوم پزشکی ایران (۱۲۷)، دانشگاه صنعتی اصفهان (۱۴۵)، دانشگاه یاسوج (۱۴۶)، دانشگاه محقق اردبیلی(۱۵۵)، دانشگاه کردستان(۱۶۵)، دانشگاه شهید مدنی آذربایجان، دانشگاه علوم پزشکی کرمان، دانشگاه لرستان، دانشگاه مازندران، دانشگاه سمنان، دانشگاه صنعتی شاهرود (۳۰۰-۲۵۱) دانشگاه بوعلی سینا، دانشگاه گیلان، دانشگاه رازی، دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی، دانشگاه شهرکرد(۳۵۰-۳۰۱)، دانشگاه اراک، دانشگاه حکیم سبزواری، دانشگاه شاهد، دانشگاه شهید باهنر، دانشگاه یزد(۴۰۰-۳۵۱)، دانشگاه بیرجند و دانشگاه سیستان و بلوچستان(۴۰۱+) هستند.
نظام رتبه بندی آموزش عالی تایمز برای رتبه بندی دانشگاه جوان ۲۰۲۱ از روش ارزیابی دانشگاه‌های جهان استفاده می‌کند و ماموریت‌های اصلی دانشگاه‌ها «تدریس، تحقیق، انتقال دانش و چشم انداز بین المللی» را مورد ارزیابی قرار می‌دهد، اما در این رتبه بندی خاص، دانشگاه‌هایی با قدمت کمتر از ۵۰سال مدنظر هستند.
انتهای پیام /۳