ماجرای ابتلای دانش‌آموزان خراسان‌جنوبی به کرونا چه بود؟

دانش‌آموزان پیش از ورود به مدرسه به کرونا مبتلا شدند/ نظارت در مدارس افزایش یافته است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: با توجه به این‌که هشت دانش‌آموز در خراسان جنوبی به کرونا مبتلا شده‌اند، با بررسی‌های انجام شده مشخص شد خوشبختانه هیچ‌کدام از این موارد در مدارس به کرونا مبتلا نشده‌اند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، نگرانی خانوده‌ها از ابتلای فرزندانشان به بیماری کرونا باعث شد، بسیاری از دانش‌آموزان به مدرسه نروند. هرچند ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا و مسئولان وزارت آموزش و پرورش از نظارت دقیق بر رعایت دستورهای بهداشتی در مدارس خبر دادند اما نگرانی مردم همچنان ادامه دارد. اخباری در فضای مجازی مبنی بر ابتلای تعدادی از دانش‌آموزان به بیماری کرونا منتشر می‌شود که صحت آن مشخص نیست. در خراسان جنوبی نیز مطالبی مبنی بر ابتلای هشت دانش‌آموز در ۱۰ روز گذشته به ویروس کرونا منتشر شده است. با وجود این‌که بارها اعلام‌شده بیماری کرونا بعد از حدود دو هفته از ابتلای فرد، در بدن ظاهر می‌شود و مدارس نیز از ۱۵ شهریورماه‌جاری دایر شده است، جهت بررسی صحت این موضوع که آیا دانش‌آموزان در مدرسه به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند، سراغ مسئولان آموزش و پرورش خراسان جنوبی و دانشگاه علوم پزشکی بیرجند رفتیم.
از ورود دانش‌آموزان مشکوک به کرونا به مدارس جلوگیری می‌شود
سیدعلی حسینی مدیر روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش خراسان‌جنوبی در این خصوص در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: موضوع وجود علائم ابتلا به بیماری کرونا در دانش‌آموز یکی از هنرستان‌های دخترانه شهر بیرجند به ما اعلام و پیگیری‌های لازم انجام شده است.
وی افزود: طبق آزمایشات انجام شده از پدر و مادر این دانش‌آموز، مشخص شده نتیجه آزمایش پدر و مادر دانش‌آموز مثبت شده و مبتلا به بیماری کرونا هستند.
مدیر روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی بیان کرد: به محض اطلاع از این موضوع مرکز بهداشت به مدرسه اعلام کرده است که فرزند این خانواده به دلیل احتمال ناقل‌بودن در مدرسه حضور نداشته باشد.
حسینی عنوان کرد: مدیر مدرسه نیز از این دانش‌آموز خواسته است تا دو هفته در مدرسه حاضر نشود.
وی ادامه داد: باتوجه به احتمال ناقل‌بودن دانش‌آموز، آزمایشات لازم طبق نظر پزشک انجام و در صورت مثبت‌بودن روند درمان آغاز خواهد شد.
مدیر روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: تمامی نکات بهداشتی در مدارس استان رعایت و به دانش‌آموزان تذکر داده می‌شود.
حسینی خاطرنشان کرد: دانش‌آموزانی که در مدرسه حضور پیدا می‌کنند موظف به داشتن ماسک، مایع ضدعفونی کننده، بطری آب و رعایت پروتکل‌های بهداشتی هستند.
وی اظهار کرد: تمامی مدیران و معلمان مدارس استان در رعایت پروتکل‌ها توجیه شده و به آن‌ها اعلام شده است چنان‌چه دانش‌آموزی مشکوک به کرونا در مدرسه باشد، از پذیرش وی خودداری کرده و برای انجام روند انجام آزمایش به مراکز بهداشت معرفی شود.
نظارت در مدارس افزایش یافته است
کامبیز مهدی‌زاده معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند نیز در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: از ابتدای بازگشایی مدارس، نظارت بر حضور دانش‌آموزان در مدارس، رعایت پروتکل‌های بهداشتی، استفاده از ماسک و … افزایش یافته است.
وی افزود: دستورالعمل رعایت پروتکل‌های بهداشتی به تمام مدارس استان داده شده است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند از برگزاری جلسه با مسئولان آموزش و پرورش استان قبل از بازگشایی مدارس خبر داد و گفت: مراکز بهداشت در سطح شهرها و شهرستان‌ها نیز پیگیر رعایت نکات بهداشتی در مدارس هستند.
مهدی‌زاده بیان کرد: در حال حاضر کار تب‌سنجی در مدارس استان انجام نمی‌شود اما اگر فردی ادعا کند دارای علائم مشکوک به کرونا است باید به نزدیک‌ترین مرکز بهداشت محل سکونت مراجعه کرده و پس از معاینه طبق نظر پزشک باید در خانه استراحت کند؛ اگر علائم شدیدتر شد فرد به مراکز ۱۶ ساعته که در شهر بیرجند در دو مرکز قدس(خیابان معلم) و مهرشهر واقع است مراجعه کرده و در این مراکز که آموزش‌های لازم به نیروها داده شده، مورد آزمایش قرار می‌گیرد.
وی عنوان کرد: پس از انجام آزمایش فرد باید در خانه استراحت کند و اگر علائم بیماری در مدت زمان استراحت در خانه زیاد شد و نتیجه تست مثبت اعلام شود، درمان شروع می‌شود و چنان‌چه علائم حادی وجود داشته باشد یا نیاز به ویزیت متخصص باشد، فرد به بیمارستان برای طی روند درمان معرفی می‌شود و در بیمارستان آزمایشات تکمیلی انجام، دارو تجویز و در صورت نیاز بیمار بستری می‌شود.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: احتمال مبتلابودن اعضای خانواده دانش‌آموزی به کرونا و ناقل‌بودن دانش‌آموز وجود دارد و بعید نیست اما رعایت تمام نکات بهداشتی در مدارس توصیه شده و نظارت می‌شود و از طرف دیگر دانش‌آموزان مجبور به حضور در مدارس نیستند.
ابتلای هشت دانش‌آموز به کرونا در مدرسه نبوده است
محمد دهقانی‌فیروزآبادی رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند نیز در خصوص ابتلای ۸ دانش‌آموز استان به کرونا، در بخش خبری سیمای خراسان جنوبی گفت: با توجه به این‌که هشت دانش‌آموز در خراسان جنوبی به کرونا مبتلا شده‌اند، با بررسی‌های انجام شده مشخص شد خوشبختانه هیچ‌کدام از این موارد در مدارس به کرونا مبتلا نشده‌اند.
وی افزود: این ۸ دانش‌آموز از طریق ارتباطات خانوادگی و مسافرت به کرونا مبتلا شده‌اند.
انتهای پیام/۱۲۷/ ۳۸/ ۴