در گفت‌وگویی عنوان شد؛

دخیل‌بستن دولت به کاغذپاره برجام، وضعیت اقتصادی را بدتر می‌کند/ امید دولت به ناجی قلّابی اشتباه مطلق است

الهامی با بیان این‌که اگر ایران از برجام خارج نشود، وضعیت کشور از این شرایطی که در آن قرار داریم بدتر خواهد شد، گفت: دولت‌مردان به احیای برجام مُرده دامن زدند و به آمدن ناجی قلابی به نام "بایدن" امیدوار شدند که این اشتباه مطلقی است که دولت انجام می‌دهد.

جواد الهامی دبیر قرارگاه شهید احمدی‌روشن خراسان‌جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، در مورد برجام و مکانیسم ماشه اظهار کرد: در ۲۳ تیر ۱۳۹۴ که توافق لوزان مرسوم به برجام تصویب شد، مقرر شد تحریم‌های هسته‌ایِ قبل از قطعنامه ۲۲۳۱ که پیوست برجام است لغو شود.
وی افزود: همچین قرار بود تحریم‌های تسلیحاتی پس از ۵ سال و تحریم‌های موشکی بعد از ۸ سال از تصویب برجام، لغو شود که این موضوع نیز یکی از ایرادات برجام بود؛ چرا این اتفاق نباید همان لحظه می‌افتاد و ایران برسر تعهدات می‌ماند؟
دبیر قرارگاه شهید احمدی‌روشن خراسان‌جنوبی بیان کرد: طبق بند دوم پیوست ۷ قطعنامه ۲۲۳۱ که پس از ۵ سال تحریم تسلیحاتی برداشته خواهد شد ایران در تاریخ ۲۷ مهرماه از ذیل تحریم‌های تسلیحاتی بیرون خواهد آمد.
الهامی با بیان این‌که آمریکا مخالف برداشته‌شدن تحریم‌های تسلیحاتی ایران است، عنوان کرد: آمریکا چند هفته قبل پیش‌نویس این قطعنامه را به شورای امنیت سازمان ملل ارائه داد اما مورد تأیید قرار نگرفت بلکه ۱۱ رأی ممتنع، دو رای موافق و دو رای مخالف گرفت.
مکانیسم ماشه چیست؟
وی اظهار کرد: آمریکا بعد از این‌که از تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ناامید شد به سمت مکانیسمی که در برجام تعبیه شده بود موسوم به “مکانیسم ماشه” رفت.
دبیر قرارگاه شهید احمدی‌روشن خراسان‌جنوبی در مورد مکانیسم ماشه توضیح داد: مکانیسم ماشه می‌گوید اگر آمریکا یا هرکدام از اعضای مشارکت کننده در برجام از ایران طرح شکایتی داشته باشد مبنی بر این‌که ایران تعهداتش را نقض کرده یا خطایی از ایران سر زده باشد، طبق مکانیسم ماشه تمام تحریم‌هایی که در برجام از ایران برداشته شده برمی‌گردد.
الهامی خاطرنشان کرد: نکته جالب این‌جاست که درست است تحریم‌ها برمی‌گردد اما ایران همچنان باید به تعهدات خود ذیل برجام پایبند بماند؛ یعنی ایران تعهداتی را دارد انجام می‌دهد که در قبالش هیچ منفعتی نصیبش نخواهد شد.
وی تصریح کرد: جای سوال است که چگونه وزیر امورخارجه ایران و تیم مذاکره‌کننده این حفره بزرگ امنیتی و این اشتباه راهبردی در بحث برجام را ندیدند و اگر دیدند چرا هیچ واکنشی نشان ندادند؟
دبیر قرارگاه شهید احمدی‌روشن خراسان‌جنوبی گفت: آمریکا در حال حاضر برای فعال‌کردن مکانیسم ماشه دچار یک مشکل است. آمریکا از برجام خارج شده و طبق متن برجام اعضای عضو برجام می‌توانند مکانیسم ماشه را فعال کنند.
الهامی بیان کرد: در بندهای ۱۰ و ۱۱ برجام ذکر شده است که اعضایی که هیئت مؤسس یا عضو مشارکت‌کننده در برجام بودند می‌توانند مکانیسم ماشه را فعال کنند و آمریکا از طریق این دو بند می‌خواهد مکانیسم ماشه را فعال کند.
وی خاطرنشان کرد: بحث هیئت مؤسس و عضو مشارکت‌کننده که در برجام ذکر شده نیز یکی دیگر از ایرادات ساختاری برجام است؛ ما چطور بپذیریم کشوری که از برجام خارج شده و به تعهداتش در قبال ایران عمل نمی‌کند بخواهد از مکانیسم ماشه که خودش از ایرادات ساختاری مهم برجام است، سوءاستفاده کند و تمام تحریم‌ها را یکجانبه برگرداند؟
دبیر قرارگاه شهید احمدی‌روشن خراسان‌جنوبی عنوان کرد: آمریکا از چه طریقی می‌تواند مکانیسم ماشه را فعال کند؟ آمریکا می‌تواند از طریق اعمال نفوذ در روند تصویب این قطعنامه و استفاده از روش پرکاربردی از طرف آمریکا به نام وتوی مضاعف حق انتشار اعلامیه شکایت و استفاده از مکانیسم ماشه را برای خودش در برجام دوباره زنده کند؛ آمریکا از این طریق می‌تواند بدون این‌که عضوی از برجام باشد با استفاده از مکانیسم ماشه تمام تحریم‌ها را مجدد برگرداند.
الهامی اظهار کرد: آن‌گونه که مفاد قطعنامه‌های ۱۶۱۹،۱۷۳۷،۱۷۴۷،۱۸۰۳،۱۸۳۵ و ۱۹۲۹ نشان می‌دهد تحریم از ایران برداشته شده اما با فعال شدن مکانیسم ماشه مجدد این تحریم‌ها به طور کامل برمی‌گردد و ایران همچنان باید متعهد به کاغذ پاره‌ای به نام برجام بماند.
چطور آمریکا جرأت حمله سیاسی به ایران را پیدا کرده است؟
وی تصریح کرد: سوال این است که چرا و چطور آمریکا به این حد از وقاحت رسید که این چنین پیشروی و حمله سیاسی به سمت ایران داشته باشد؟
دبیر قرارگاه شهید احمدی‌روشن خراسان‌جنوبی گفت: عدم‌واکنش سیاسی مناسب از طرف ایران و اگر واکنشی صورت گرفته کاملا منفعلانه بوده، یکی از دلایل پیشروی آمریکا است.
الهامی با بیان این‌که ایران از حقوق برجامی خودش تا حدود زیادی محروم شد، گفت: پس از برجام قانون کاستا تصویب شد اما از طرف دولت ایران بازهم واکنشی صورت نگرفت.
وی افزود: آمریکا تصمیم به خروج از برجام گرفت و خارج شد اما بازهم از طرف ایران واکنش سیاسی مناسبی نشان داده نشد.
دبیر قرارگاه شهید احمدی‌روشن خراسان‌جنوبی تصریح کرد: تمامی مزایایی که ایران از برجام داشت از بین رفت و همچنان هیچ واکنشی از سوی ایران در این خصوص دیده نشد بلکه تنها کاری که صورت گرفت در حد فشار ایمیلی و نبرد توئیتری بود؛ وزارت خارجه ایران در همین حد بسنده کرد و این باعث وقیح‌شدن آمریکا شده است.
الهامی بیان کرد: زمانی‌که حرف از برجام موشکی و منطقه‌ای برای دادن حق‌هایی که از ایران گرفته شد که باید داده می‌شد و نشد به میان آمد مجدد برای دادن این حق‌ها شرط گذاشته شد و بازهم از طرف وزارت امور خارجه ایران هیچ واکنشی انجام نشد و همه این عوامل باعث شد آمریکا تا این حد وقیح شود و پیشروی کند.
وی به ترور سردار شهید سلیمانی توسط آمریکا اشاره کرد و افزود: در این هنگام دولت ایران پالس مذاکره فرستاد و گفت مانعی برای مذاکره با برجام وجود ندارد. این یعنی چه؟ یعنی این‌که ما به هر قیمتی حاضر به مذاکره هستیم و برای ما مهم نیست که قرار است چه بلاهایی سر ما بیاید.
دخیل دولت به برجام
دبیر قرارگاه شهید احمدی‌روشن خراسان‌جنوبی گفت: دولت مجدد به برجام دخیل بست و بعد از آن اقتصاد مملکت و معیشت مردم را به برجام گره زد. کشور ایران به راحتی می‌توانست با کشورهای منطقه و همسایه خود تجارت و همکاری کند، برای رفع تحریم‌ها تلاش کند و اقتصاد در حال احتضار را سامان بخشد اما دولت از این اقدامات صرف نظر کرد و علاقه و اشتیاقی از خود نشان نداد و فقط حرف از برجام و غرب زده شد.
الهامی ادامه داد: یکی از بزرگترین نقاط ضعف این دولت عدم وجود دیپلماسی اقتصادی است.
وی با بیان این‌که تمام مملکت برجام نیست، بیان کرد: دولت‌مردان به احیای برجام مُرده دامن زدند و به آمدن ناجی قلابی به نام “بایدن” امیدوار شدند که این اشتباه مطلقی است که دولت انجام می‌دهد.
دبیر قرارگاه شهید احمدی‌روشن خراسان‌جنوبی تصریح کرد: هیچ موقع سیاست‌های آمریکا تغییری نکرده است. اوباما رئیس جمهور قبلی آمریکا برجام را تصویب کرد اما به آن عمل نکرد. ایران در زمان اوباما منفعتی از برجام نبرد. در زمان ترامپ هم هیچ نفعی از برجام به ایران نرسید. در زمان بایدن نیز هیچ نفعی نخواهد دید.
الهامی خاطرنشان کرد: تا زمانی‌که کشور ایران به ظرفیت‌های داخلی، منطقه‌ای و متحدان جهانی خود توجهی نداشته باشد، فقط با طناب پوسیده برجام به ته چاه مشکلات خواهد افتاد.
وی تأکید کرد: تمام راه‌های اصلاح اقتصادی ایران بسته شد و تنها بیراهه مذاکره باز گذاشته شد که بازهم امید مردم ایران به آمریکا باشد.
دبیر قرارگاه شهید احمدی‌روشن خراسان‌جنوبی بیان کرد: عدم‌پاسخ درست دولت ایران و اصرار برای ماندن بر کاغذ پاره برجام و استراتژی ملتمسانه دولت در برابر آمریکا ضربه مهلکی بر اعتماد راهبردی ایران و متحدانش وارد کرد.
الهامی گفت: چین و روسیه زمانی‌که اصرار ایران برای پناه دادن به کشتی در حال غرق آمریکا را دیدند طبیعتا بر ادامه سیاست‌های همکاری و اتحاد خودشان در بحث‌های راهبردی مردد شدند و عدم‌استفاده ایران از ظرفیت‌های متحدان راهبردی مانند چین و روسیه نیز دلیل دیگری برای تردید متحدان شد.
وی ادامه داد: ایران اوایل، کونلون بانک چین را داشت؛ شاهراهی که می‌توانستیم با آن تنفس اقتصادی کنیم اما دولت حرف از اینستکس زد در حالی‌که این راه مالی ضعیفی بود و در این شرایط چین کونلون بانک را از ایران گرفت چراکه اصرار دولت ایران به سمت غرب را دید و نسبت به امتیازاتی که به ایران داده بود، دچار تردید شد.
دبیر قرارگاه شهید احمدی‌روشن خراسان‌جنوبی بیان کرد: اصلی‌ترین اهرم فشار برای ایران در برابر آمریکا تعهدات ایران است. برای آمریکا مهم نیست که در برجام باشد یا نه بلکه برای آمریکا ماندن ایران در برجام و پایبندی به تعهدات مهم است.
۹۸ درصد تمرکز آژانس اتمی جهانی روی ایران است
الهامی گفت: ۹۸ درصد تمرکز آژانس اتمی جهانی روی ایران است. مگر ما چند درصد دنیا هستیم که این همه تمرکز نسبت به ایران وجود دارد؟
وی افزود: در حال حاضر باید از استراتژی صفر در برابر صفر استفاده شود. هیچ عقل سلیمی این را نمی‌پذیرد که ایران متعهد به تعهداتی باشد که هیچ منفعتی برایش ندارد.
دبیر قرارگاه شهید احمدی‌روشن خراسان‌جنوبی عنوان کرد: مهم‌ترین تعهدی که ما نسبت به آمریکا و آژانس اتمی داریم تعهد ما نسبت به بازرسی و نظارت بر آژانس است که دولت ایران در گام‌هایی که برای کاهش تعهدات برجامی انجام داد این مسئله را نادیده گرفت و این برگ برنده را از دست داد.
الهامی اظهار کرد: ایران باید اعلام کند در صورت بازگشت تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران، تمام تعهدات برجامی باید به طور کامل متوقف شود.
وی عنوان کرد: اگر در این زمینه کوتاهی شود، زمینه افزایش فشار علیه ایران محیا شده است و این به آن معنی است که ایران در هر شرایطی نسبت به تعهدات پایبند است در صورتی که بنا بر این کار نیست چراکه آمریکا بیش از اینها پیشرفت خواهد کرد.
دبیر قرارگاه شهید احمدی‌روشن خراسان‌جنوبی عنوان کرد: اگر دولت ایران در برابر آمریکا ضعیف باشد و سیگنال ضعف بدهد، فقط فشارها علیه ایران بیشتر خواهد شد چه رئیس جمهور آینده آمریکا جمهوری‌خواه باشد چه دموکرات.
نمایندگان پاسخ در خور شأنی به آمریکا بدهند
الهامی افزود: مطالبه ما از نمایندگان مجلس شورای اسلامی این است که نسبت به این اتفاق بزرگ و نامبارکی که در حال روی‌دادن برای ایران است دغدغه داشته و پاسخ درخور شأنی داد شود.
وی تأکید کرد: ایران بالاخره باید از برجام خارج شود. وقتی یک تعهد برای ما هیچ منفعتی ندارد دلیلی برای ماندن نیست.
دبیر قرارگاه شهید احمدی‌روشن خراسان‌جنوبی خاطرنشان کرد: علاوه بر برجام دولت ایران نسبت به ان‌پی‌تی نیز تعهداتی دارد که در قبال آن‌ها هیچ منفعتی نصیب ما نمی‌شود و باید از آن خارج شود.
الهامی تصریح کرد: اگر ایران از برجام خارج نشود، وضعیت کشور از این شرایطی که در آن قرار داریم بدتر خواهد شد.
انتهای پیام/۱۲۷/ ۱۴/ ۴