معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی خبرداد

درآمد میلیاردی شیر شتر برای خراسان‌جنوبی

ابراهیمی گفت: تولید شیر شتر یک صد و 11 میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان درآمد برای خراسان جنوبی داشته است.

ابراهیمی معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی در گفتگو با خبرنگار خاورستان، اظهارکرد: تولید شیر شتر برای بهره برداران این بخش در خراسان جنوبی یک صد و ۱۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان درآمد داشته است.

وی افزود: این درآمد در ۹ ماه گذشته با تولید شش هزار و ۹۸۴ تن شیر شتر در ۲۵ واحد پرورش شتر صنعتی و دو هزار واحد سنتی عاید بهره برداران استان شد.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: حداقل سه مرکز جمع آوری شیر در شهرستان‌های خوسف، نهبندان و فردوس وجود دارد که شیر شتر را به کارخانه شیر شتر در شهرک صنعتی بیرجند منتقل می‌کنند.

ابراهیمی یادآورشد: شمار بهره برداران در حوزه شیر شتر در استان را دو هزار نفر است و شیر شتر تولید شده در خراسان جنوبی علاوه بر مصرف داخل به خراسان رضوی نیز ارسال می‌شود.

وی با بیان این‌که هم اکنون حداقل سه مرکز جمع آوری شیر در شهرستان‌های خوسف، نهبندان و فردوس فعالیت دارند، افزود: شیر شتر را به کارخانه شیر شتر در شهرک صنعتی بیرجند برای فرآوری منتقل می‌کنند.

ابراهیمی یادآورشد: پرورش سنتی شتر، عدم جمع آوری مناسب شیر و درآمد ناچیز شترداران، عدم وجود مراکز کافی جهت جمع آوری شیر شتر، عدم وجود فرهنگ مصرف مناسب شیر شتر بین مردم و نبود زیر ساخت (خط تولید) برای تبدیل شیر پشر به شیر خشک از جمله مشکلات تولید شیر شتر در واحد‌های پرورشی است.

انتهای پیام/ ۵