گزارش؛

درآمد ۶ میلیارد تومانی کشاورزان خوسفی از برداشت گل نرگس

کل تولید گل نرگس خراسان جنوبی سالیانه بالغ بر ۱۶ میلیون شاخه در سال است و ارزش تولیدات آن بالغ بر حدود ۶۰ میلیارد ریال برآورد می‌شود. تعداد بهره‌برداران این محصول در استان، ۶۴۰ خانوار است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، در استان خراسان جنوبی تنها کشاورزان خوسفی هستند که بعد از برداشت زعفران باید خودشان را به کشت و کارها برسانند و گل‌های تازه رسیده را از لابلای بوته‌های پربرگ و بار بچینند؛ گل‌های زرد و سفیدی که عطرشان صبح‌های سرد، از صبح‌های بارانی پاییز تا صبح‌های برفی زمستان همه دشت‌های اطراف خوسف را پر می‌کند؛ دشت‌هایی که از خود شهر تا پای «نرگس کوه» کشیده شده‌اند.
این کوه پر از نرگس وحشی را از جای‌جای خوسف می‌توان دید به طوری که اهالی خوسف معتقدند هر بوته نرگسى كه در دشت‌هاى آن حوالى هست، رگ و ريشه‌اش به نرگس كوه می‌رسد، آن‌ها نرگس‌کوه را مادر بوته های نرگس می‌دانند.
نرگس‌های وحشی با باران‌های پاییزی که باریده، حالا در آخر فصل خزان از خاک خشک سرزده‌اند اما هنوز دو سه ماهی مانده تا گل کنند. آن‌ها همه زمستان را مشغول قد کشیدن هستند تا غنچه‌های نازک شان با آب شدن برف‌ها به گل بنشینند. این حکایت هر ساله بوته‌های خودرویی است که لابلای سنگ و صخره‌های نرگس کوه می‌روید. گل‌های نرگس وحشی، این‌جا در خوسف، خبر بهار را به کوه و دشت می‌آورند؛ اما اين حكايت همه نرگس‌های خوسف نیست. بوته‌های دست کاشت نرگس هم هستند؛ بوته‌هایی که دست کشاورزان خوسفی آن‌ها را در خاک خشک نشانده. این بوته‌ها چند ماه زودتر گل می‌دهند، آن‌هم درست در انتهای پاییز، آن‌ها پیام‌آور زمستان هستند و پیشقراولان بهاری که خبر از سررسیدن سرمای سخت می‌دهند.
بوته‌های دست‌کاشت گل نرگس این‌جا، بهتر از هر جای دیگری می‌رویند، قد می‌کشند و به گل می‌نشیند. هر سال با تمام‌شدن پاییز و شروع زمستان برداشت گل نرگس از انبوه نرگس‌زارهای خوسف آغاز می‌شود و درست تا پیش از نوروز ادامه دارد. این بوته‌ها سال‌هاست که سفره قناعت كشاورزان خوسفى را رنگين كرده‌اند. كشاورزانى كه از خاک خشک حاشيه كوير، دسته دسته گل برداشت می‌كنند.
نرگس‌هایی که برکت به سفره کشاورزان می‌دهند
کربلایی رجب یکی از کشاورزان این منطقه در این خصوص می‌گوید: بیست سالی هست که در این منطقه نرگس می‌کاریم، قبل از آن هم نرگس بود، البته نه به این میزان اما از قدیم در خوسف و بیرجند رسم بود که سبزی‌فروشی‌ها در فصل گل نرگس، نرگس هم داشتند بعدها کشت‌وکار این گل زیاد شد و برکت به سفره ما آمد، بنابراین کاشت را بیشتر از گذشته کردیم.
وی می‌افزاید: پیازش را در برج پنجم می‌کاریم، زمین را شخم می‌زنیم و پیازها را مشت‌مشت می‌کاریم. خاصیت گل نرگس این است که همان سال اول گل می‌دهد و هر سال نیز بیشتر می‌شود، اگر آب باشد که بیشتر می‌توانیم بکاریم چون خاکمان بسیار حاصل‌خیز است اما متأسفانه آب نداریم.
کربلایی رجب با بیان این‌که هر بوته چند ساله نرگس می‌تواند تا ۱۰۰ شاخه گل دهد، می‌گوید: هر سال تعداد پیازها زیاد می‌شود و کل مزارع را در برمی‌گیرد اما باید توجه داشت که سال دهم تا دوازدهم دیگر زمین زور این میزان زیاد پیاز را ندارد و باید این پیازها را برداشت.
وی افزود: پیازها ده دوازه ساله که باید از زمین‌ها برداشت شود را امسال از زمین درآوردیم و به قیمت کیلویی ۱۴ هزار تومان فروختیم. برداشت گل نرگس را نیز معمولا از ابتدای آذرماه تا پایان سال انجام می‌دهیم.
رتبه پنجم خوسف در تولید گل نرگس در کشور
در همین رابطه سید حسن رضوی، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوسف گفت: گل نرگس شهرستان خوسف به دلیل ماندگاری در سرمای زمستان و تغییرات دمایی شب و روز از کیفیت بالایی برخوردار و خوشبوترین گل نرگس کشور است به طوری عطر و بوی نرگس خوسف بی‌نظیر و تنها برند این شهرستان است که باید کارخانه‌های فرآوری و مراکز فروش گستره در خوسف ایجاد و نرگس‌کاران حمایت شوند.
وی افزود: اواخر مرداد و شهریور، بهترین زمان کاشت پیاز نرگس است تا ریشه‌ها قبل از زمستان فرصت رشد کافی داشته باشند. البته تا آبان‌ماه نیز می‌توان آن را کشت کرد، شهرستان خوسف به لحاظ تولید گل نرگس در سطح کشور رتبه پنجم را دارد.
۳۲ هکتار از اراضی خوسف زیر کشت گل نرگس رفته است
مدیرجهاد کشاورزی خوسف با اشاره به مشکلات نرگس‌کاران شهرستان خوسف، بیان کرد: کم‌آبی از مهم‌ترین مشکلات موجود در مزارع نرگس است و سرمای نابه‌هنگام پاییز امسال و پایان فصل برداشت سال گذشته به این محصول خسارت وارد کرد.
وی در ادامه یادآور شد: از طرف دیگر از ۳۲ هکتار از اراضی زیرکشت گل نرگس در قطب تولید گل نرگس خراسان جنوبی ۲۶ هکتار بارور است.
رضوی، بازاریابی در خصوص فرآوری این محصول را مهم برشمرد و اظهار کرد: باید در راستای تولید و عرضه بیشتر این محصول بازاریابی کرد و برای فرآوری این محصوص تحقیقاتی انجام شود.
وی گفت: باید کارهای تحقیقاتی در خصوص ماندگاری بیشتر گل نرگس و استفاده بیشتر از عطر و بوی این گل انجام شود.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوسف خاطرنشان کرد: قرار است چند کارخانه‌ای که در راستای استحصال عطر کار می‌کنند، با ما همکاری کرده و عطر گل نرگس را برای ما ماندگار کنند که در این صورت درآمد کشاورزان منطقه افزایش می‌یابد.
وی با تأکید بر فراهم‌کردن زمینه فروش و صادرات گل نرگس گفت: یکی از اهداف مهم برگزاری جشنواره گل نرگس باز کردن راه صادرات این گل به خارج کشور است.
تفاهم‌نامه با صندوق کارآفرینی امید برای توسعه کشت گل نرگس
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوسف یادآور شد: در راستای تأمین نقدینگی گل نرگس بین جهاد کشاورزی و صندوق کارآفرینی امید تفاهم‌نامه‌ای منعقد شده که در این راستا بیش از ۷۰ نفر از متقاضیان کشت نرگس برای دریافت تسهیلات به بانک‌های عامل معرفی شده‌اند.
رضوی افزود: حدود ۷۰ درصد از متقاضیان موفق به کسب تسهیلات شده‌اند و مبلغ ۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال به آن‌ها پرداخت شده که سبب شد سطح قابل توجه ای از اراضی به کشت گل نرگس بپردازند.
وی یادآوری کرد: طبق تفاهم‌نامه با فرمانداری شهرستان خوسف قنات‌هایی که نرگس کاری بیش‌تری داشتند آب مورد نیاز آن‌ها تأمین، مرمت و بازسازی شد.
درآمد ۶ میلیارد تومانی کشاورزان خوسفی
گفتنی است کهن‌ترین نرگس‌زارهای استان در شهرستان خوسف در محلی به نام نرگس‌کوه وجود دارد. عملکرد گل نرگس مردم به طور متوسط در شرایط معمول ۶۰ تا ۸۰ شاخه در مترمربع است. کل تولید گل نرگس خراسان جنوبی سالیانه بالغ بر ۱۶ میلیون شاخه در سال است و ارزش تولیدات آن بالغ بر حدود ۶۰ میلیارد ریال برآورد می‌شود. تعداد بهره‌برداران این محصول در استان، ۶۴۰ خانوار است.
فراوانی گل نرگس در شهرستان خوسف و حمایت کشاورزان از آن سبب شده که مکاتبه‌ای در چند نوبت با وزرات جهاد کشاورزی انجام شود تا این محصول در فهرست محصولات صندوق بیمه کشاورزی قرار گیرد اما تاکنون جواب مثبتی از سوی این وزارت‌خانه دریافت نشده است.
گل نرگس شهرستان خوسف علاوه بر مصرف در داخل استان، به استان‌های تهران، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان و تهران ارسال می‌شود.
انتهای پیام/۱۴۸/ ۴