دادستان عمومی و انقلاب بیرجند مطرح کرد؛

درخواست منطقی ارتش و شهرداری در مورد اراضی پادگان/ مشکل در درون استان حل شود

حجت الاسلام نسائی با بیان اینکه درخواست ارتش و نظر شهرداری در مورد اراضی پادگان منطقی است، گفت: مشکل اراضی پادگان بیرجند باید در داخل استان حل شود و در این زمینه فصل‌الخطاب قانون و مقررات است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، بعد از ظهر امروز جلسه بررسی وضعیت اراضی پادگان ارتش در مرکز استان با حضور دادستان عمومی و انقلاب بیرجند برگزار شد.

امیرسرتیپ دوم محمود محمودی ارشد نظامی آجا در خراسان جنوبی در این جلسه، اظهار کرد: در سال ۱۳۸۴ زمین‌های پادگان بیرجند بر اساس یک تفاهم و قرارداد بین وزیر مسکن و شهرسازی سابق، وزیر دفاع، وزیر کشور و فرمانده کل ارتش به راه و شهرسازی واگذار شد تا پادگان بیرجند از داخل شهر منتقل شود.

وی با بیان این‌که اراضی پادگان حدود یک‌هزار و ۳۳ هکتار است، افزود: انتقال پادگان ۰۴ از داخل شهر بر اساس این تعهد صورت گرفته و واگذاری نیز انجام شده است.

ارشد نظامی آجا در خراسان‌جنوبی بیان کرد: بر اساس تفاهمات، اراضی و تأسیسات موجود که در محدوده خدمات شهر قرار داشته و مورد نیاز نیروهای مسلح و وزارت دفاع (با کاربری غیر نظامی) به ما واگذار شد و برای آن نیز مبالغی پرداخت شده است و اکنون ما نیز منتظر نظر کمیسیون اصل پنج برای ساخت و ساز هستیم.
ساخت و سازها با اخذ پروانه ساختمانی باشد

ابراهیم تقی‌زاده رئیس شورای اسلامی شهر بیرجند نیز در این جلسه اظهار کرد: ساخت و سازها در محدوده اراضی متعلق به ارتش باید با اخذ پروانه ساختمانی باشد.

وی افزود: در مورد ساخت و سازهای ارتش در محدوده اراضی پادگان باید به دستورالعمل‌ها و قوانین مراجعه شود.

رئیس شورای اسلامی شهر بیرجند بیان کرد:کاربری زمین‌های نظامی باید به کاربری مسکونی تغییر پیدا کرده و بعد با أخذ پروانه ساخت و ساز اقدام شود.

حجت‌الاسلام علی نسائی زهان دادستان عمومی و انقلاب بیرجند نیز در این جلسه، اظهار کرد: با توجه به اینکه در سالهای ۱۳۸۲ و ۱۳۸۳ تصمیم بر انتقال پادگان به خارج از شهر بیرجند گرفته شده اما اکنون برای مردم جای سئوال است چرا هنوز شاهد سیم خاردارها و دیوارهای اطراف پادگان هستیم.

وی افزود: در زمینه اراضی پادگان ۰۴ اعضای شورای شهر، مردم، شهرداری و ارتش توقعاتی دارند که باید مورد توجه باشد.

دادستان عمومی و انقلاب بیرجند بیان کرد: ارتش درخواست ساخت و ساز خانه‌های سازمانی برای خانواده‌های ارتشیان مستقر در مرز را دارد که درخواست منطقی است. از طرفی شهرداری نیز معتقد است باید این ساخت و سازها بر اساس ضوابط شهری انجام شود.

حجت الاسلام نسائی عنوان کرد: آیا قانون به ارتش اجازه داده است که بدون اجازه شهرداری در آن محدوده اقدام به ساخت و ساز کند؟

وی ادامه داد: کمیسیون اصل پنج تنها مرجع تغییر کاربری‌های اراضی است و برای حل مشکل اراضی پادگان باید با قید فوریت این کمیسیون برگزار شود.

دادستان عمومی و انقلاب بیرجند گفت: مشکل اراضی پادگان بیرجند باید در داخل استان حل شود و در این زمینه فصل‌الخطاب قانون و مقررات است.

حجت الاسلام نسائی از مدیران سال های قبل نسبت به حل نکردن مشکل این اراضی انتقاد کرده و بیان کرد: اگر امروز نسبت به حل مشکل اراضی پادگان بیرجند سهل‌انگاری شود، نسل آینده نسبت به یک ترک فعل قانونی ما را مواخذه خواهند کرد.

انتهای پیام/۱۲۷