در بازدید میدانی مسئولان از بازار بیرجند طرح شد

درد و دل کسبه بازار بیرجند با مسئولان/ گلایه از حضور اتباع در بازار تا وجود فروشگاه زنجیره‌ای در شهر/ مالیات اخذ شده در بیرجند از تهران بیشتر است

کسبه بازار بیرجند امروز در بازدید میدانی مسئولان از بازار ضمن بیان مشکلات خود و درد و دل با مسئولان خواستار رسیدگی به مشکلات شدند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، ظهر امروز به همت بسیج اصناف خراسان جنوبی عبدالرضا حیدری مسئول بسیج اصناف خراسان جنوبی، علی ناصری فرماندار بیرجند و تعدادی از مسئولان تامین اجتماعی، سازمان صنعت، معدن و تجارت و شهرداری بیرجند به مناسبت آغاز هفته بسیج اصناف با بازدید میدانی از بازار و بررسی مشکلات بازاریان در محل مسجدالرسول (ص) بازار بیرجند بعد از اقامه نماز ظهر و عصر شنونده مشکلات کسبه بودند.
یکی از کسبه بازار در این دیدار ضمن تبریک ایام عدم ثبات قیمت‌ها و سو استفاده برخی‌ها از شرایط را یکی از مشکلات بازاریان عنوان کرد و خواستار نظارت بر قیمت‌ها شد.
یکی دیگر از کسبه‌های بازار بیرجند در خصوص مشکلات، گفت: افزایش بی رویه قیمتها، افزایش عوراض شهرداری، برگزاری نمایشگاه ها در زمان کار بازار، افزایش پرداختی حق بیمه تامین اجتماعی، اجاره مغازه و پول آب و برق و سایر مسائل همگی از مشکلاتی است که بازاریان با آن مواجه‌اند.
وی با بیان اینکه افزایش قیمت‌ها بیش از همه بر قشر ضعیف فشار وارد می‌کند، از حضور آیت الله رئیسی به عنوان رئیس قوه قضائیه و مبارزه با مفاسد اقتصادی اظهار رضایت کرده و گفت: جلوی فساد مالی باید گرفته و با گران فروشی مقابله شود.
ایمنی نامناسب بازار بیرجند
یکی دیگر از بازاریان بیرجند به بحث ایمنی بازار اشاره کرد و افزود: ورودی و خروجی بازار بیرجند نامناسب است و در زمان وقوع حادثه آتش سوزی شرایط برای ورود ماشین آلات آتش نشانی فراهم نیست.
وی عدم گازرسانی به داخل بازار بیرجند را یکی دیگر از مشکلات مطرح کرد و گفت: به دلیل وقوع آتش سوزی اجازه گاز رسانی به داخل مغازه ها داده نمی‌شود که درخواست رسیدگی به این موضوع را داریم.
۸۰ درصد مدیران استان از بیرجند خرید نمی‌کنند
این کسبه اظهار کرد: ۸۰ درصد مدیران استان از بیرجند خرید نمی‌کنند و از شهرهای دیگر با قیمت بیشتر همان محصولی که در بیرجند وجود دارد را خریداری می‌کنند.
وی از اقدام شهرداری برای سنگ فرش جدید پیاده رو گلایه کرد و افزود: با این اقدام که جای پارک خودروها کم شده بازاریان مشتری های خود را از دست داده و رضایت ندارند.
یکی دیگر از بازاریان از اجرای سخت قوانین در بیرجند گلایه کرد و گفت: قوانین اداری در بیرجند به شدت اجرا می‌شود و هنوز یک قانونی قرار است دو ماه دیگر در تهران انجام شود در بیرجند اجرا می‌شود.
وی با بیان اینکه قوانین دست و پا گیر برای کسبه مشکل ایجاد کرده، تصریح کرد: مگر بیرجند با شهرهای دیگر فرق دارد که تمام قوانین اول اینجا اجرا می‌شود بعد در سایر نقاط کشور.
این بازاری از دریافت عوراض سنگین شهرداری گلایه کرد و افزود: هزینه‌های شهرداری کجای شهر هزینه می‌شود که ما نمی‌بینیم؟ اگر همه کارها مانند میدان تمام خمینی است که هنوز از موزاییک فرش مدت زمان زیادی نمیگ‌ذرد اما بلند شده خدا بخیر کند.
پرداخت مالیات در بیرجند از تهران بیشتر است
وی از پرداخت زیاد مالیات نیز گلایه کرد و گفت: در تهران یک صدم مالیات ما را نمي‌دهد اما ما در بیرجند بیشترین مالیات می‌دهیم. املاک در بیرجند از همه جا گران ترین است و هیچ نظارتی نسبت به این موضوع انجام نمی‌شود.
اتباع رقیب سرسخت کسبه بازار بیرجند
وی حضور اتباع را در شهر بیرجند، بازار و دست فروشی آنها را که مانع کسب درآمد بازاریان شده از دیگر مشکلات عنوان کرد و گفت: نسبت به جمع آوری و سامان دهی اتباع در سطح بازار اقدام شود چراکه هر گونه جنسی را با قیمت ارزان به فروش رسانده و کار و کسب بازاریان را با مشکل مواجه کرده اند.
این بازاری گفت: متاسفانه اتباع اقدام به خرید و فروش طلا و سکه به میزان بسیار زیاد در بازار کرده و آنگونه که طلافروشان اظهار کرده اند درصد زیادی از طلافروشان بیرجند که ورشکست کرده‌اند به دلیل خرید طلا از اینها بوده است.
وی خاطرنشان کرد: یکی از دلایل افزایش قیمت فروش و اجاره خانه‌ها در بیرجند نیز اتباع هستند و به واسطه اینکه چند خانواده با هم یک خانه را اجرا می‌کنند حاضر هستند به قیمت‌های زیاد خانه اجاره کنند و هیچ کس هم به آنها کاری ندارد.
این مغازه دار با بیان اینکه اگر نسبت به اتباع در بازار بیرجند اقدامی نشود در آینده جای بازاریان را گرفته و کسبه را بیرون خواهند کرد، تاکید کرد: اتباع را به سمت شهرهای صنعتی از جمله تبریز سرریز کنید.
وی خواستار نصب دوربین مدار بسته در سطح بازار بیرجند شد و افزود: بسیاری از سرقت‌هایی که در بازار اتفاق می‌افتد به دلیل نبود دوربین مدار بسته امکان پیگیری و دستگیری وجود ندارد و بسیاری از کسبه به همین دلیل از آنها سرقت شده اما سارق پیدا نشد و اموالشان نیز برگشت نداشته است.
این مغازه‌دار ارزش افزوده در نظر گرفته شده برای طلا را زیاد دانست و خواستار رسیدگی به این موضوع شد.
وی یکی دیگر از مشکلات کسبه را وجود فروشگاه‌های زنجیره‌ای در بیرجند عنوان کرد و افزود: این فروشگاه‌ها که با تبلیغات غیر واقعی تخفیفات زیادی برای اجناس در نظر می‌گیرند باعث جذب مشتری می‌شوند که باید نسبت به کار اینها نیز نظارت شود.
ناصری در خصوص ایمنی بازار بیرجند، گفت: فرسوده بودن بازار بیرجند مشخص است و باید بازار از این وضع در آید. خانه های قدیمی پشت بازار که اغلب انبار است و مستعد حادثه در صورت امکان توسط شهرداری تملک و تخریب شود.
وی در خصوص واگذاری زمین به صنوف مزاحم و آلاینده، گفت: زمین برای صنوف مزاحم مشخص شده و صاحبان صنوف می‌توانند با مراجعه برای دریافت پروانه نسبت به ساخت اقدام کنند.
فرماندار بیرجند در خصوص نصب دوربین مدار بسته در بازار، افزود: برخی از طلا فروشی ها برای نصب دوربین در اطراف مغازه‌ها همکاری ندارند و فرمانداری بارها در این خصوص اعلام همکاری کرده است.
ناصری در خصوص برپایی نمایشگاه در زمان‌های مختلف در بیرجند، گفت: برای برپایی نمایشگاه بارها اعلام کرده‌ایم که نمایشگاه فقط محلی برای عَرضه محصولات باشد نه فروش و تولید کننده با ارائه محصولاتش در نمایشگاه سفارشات را دریافت و بازاریابی داشته باشد.
وی افزود: حتی در خصوص ارائه محصولات استان در نمایشگاه‌ها بارها صحبت شده و گفته‌ایم نمایشگاه باید محلی برای فروش محصولات داخل استان باشد نه تعطیل شدن کار کسبه.
فرماندار بیرجند از برپایی چند نوبته برخی نمایشگاه‌ها در طول سال در شهر گلایه کرد و گفت: باید برای برپایی نمایشگاه ها جدول زمان بندی مشخصی باشد.
فرماندار بیرجند در خصوص ساماندهی اتباع در بازار و شهر، گفت: ساماندهی اتباع تا سطحی در حال پیگیری است تا کنترل شوند اما در گام اول نیازمند همکاری مردم و کسبه هستیم. مردم با نخریدن اجناس از اتباع میتوانند قدم مهمی در خصوص حمایت از بازاریان بردارند.
وی ادامه داد: قرار نیست هر چه که ارزان باشد را خرید و از طرفی تن به گران فروشی بدهیم.
علی ناصری فرماندار بیرجند در خصوص افزایش قیمت‌ها گفت: در جلسات تنظیم بازار استان مطرح شد که افزایش قیمتها توجیه قانونی ندارد.
وی افزود: مسئله افزایش قیمتها باید با نظارت صنعت، معدن و تجارت باشد و اگر مردم با افزایش بی رویه قیمتها مواجه باشند به صنعت، معدن و تجارت خبر دهند.
فرماندار بیرجند گفت: به نسبت افزایش تولید قیمت‌ها نباید زیاد افزایش داشته باشد و گر چند پرونده تشکیل دهیم بقیه حساب کار خود را می‌کنند.
رضا علیزاده بیرجندی رئیس اتاق اصناف خراسان‌جنوبی در خصوص افزایش قیمتها، اظهار کرد: از ۱۵ شهریورماه سال ۱۳۸۵بحث تبصره نرخ گذاری از طرف هیئت عالی نظارت اعلام شده و بعد از آن در جلساتی که در تهران برگزار شده بارها نسبت به نرخ گذاری صحبت شده و تلاش می‌شود مجدد در این خصوص صحبت کرده و تا آخر امسال نسبت به این تبصره تجدید نظر شود.
وی با بیان اینکه قیمت کالا تا ده درصد قیمت خرید باید افزایش داشته باشد، افزود: نرخ نامه‌های کالاهای خدماتی هر ساله بر اساس آنالیز هزینه ها و افزایش نرخ تورم تعیین می‌شود.
علیزاده رئیس اتاق اصناف شهرستان بیرجند در خصوص ارزش افزوده در صنف طلا، گفت: در این خصوص قرار است طی هفته‌های آینده جلسه‌ای در تهران برگزار شود و در اتحادیه طلا جواهر کشور در این خصوص تصمیم گرفته شود که برای حضور رئیس اتحادیه طلا و جواهر استان در این جلسه نامه ارسال شده و از همینجا نیز از رئیس اتحادیه طلا و جواهر استان برای حضور در این جلسه دعوت می‌شود. در این لحظه یک نفر از کسبه از مقیم بودن رئیس اتحادیه طلا و جواهر استان در مشهد خبر داد.
فرماندار بیرجند در خصوص ايرادات پیاده روهای مسیر بازار و پارکینگ در محدوده بازار گفت: در بحث تعمیر پارکینگ بازار قول بازنگری داده شده است.
مرتضی یزدان شناس عضو شورای اسلامی شهر بیرجند در خصوص تعریض خیابان جمهوری، گفت: طرح خیابان جمهوری طرحی گسترده بود اما با اعتراضات بازاریان طرح تغییر پیدا کرد. جدول ها و پیاده رو ها بهسازی شد.
وی در خصوص احداث پارکینگ، بیان کرد: پارکینگ‌ها در سطح میدان امام در حال احداث است که یکی پشت بانک ملت و دیگری رو به روی پارکینگ طبقاتی احداث می‌شود‌‌.
عضو شورای اسلامی شهر بیرجند گفت: اگر زمینی در پشت بازار و سه راهه اسدی تملک کنیم پارکینگ درست خواهیم کرد.
یزدان شناس در خصوص عوارض کسب و کار، بیان کرد: در کمیسیون برنامه بودجه دوستان شهرداری را قانع کردیم با وصول عوارض یکپارچه سازی انجام شود.
نماینده سازمان صمت استان نیز در خصوص فروشگاه های زنجیره ای، گفت: قیمت گذاری اجناس از تهران مشخص میشود و برای بررسی بیشتر موضوع را به تهران منعکس کردیم و در حال بررسی است.
انتهای پیام/۱۲۷