درمانگاه قلب و عروق بیمارستان رازی بیرجند افتتاح شد

درمانگاه قلب و عروق و پایگاه توسعه تحقیقات بالینی در بیمارستان تخصصی و فوق‌تخصصی رازی بیرجند افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، سید مرتضی وجدان رئیس بیمارستان رازی بیرجند ظهر امروز در مراسم افتتاح درمانگاه قلب و عروق و پایگاه توسعه تحقیقات بالینی در محل بیمارستان تخصصی و فوق‌تخصصی رازی بیرجند، اظهار کرد: از دی‌ماه سال گذشته که بخش قلب به بیمارستان رازی محول شد، فعالیت‌ها به آن سمت رفت که بیمارستانی را در مرکز استان برای بیماران قلبی اختصاص دهیم.
وی ادامه داد: در این زمینه وجود یک بخش کافی نبود و بایستی زنجیره‌ها کامل می‌شد که یکی از این زنجیره‌ها، افتتاح درمانگاه قلب است.
رئیس بیمارستان رازی با اشاره به این‌که در این درمانگاه در شیفت صبح مسائل آموزشی و ویزیت بیماران انجام خواهد شد، تصریح کرد: در شیفت عصر نیز دکتر معزی در قالب درمانگاه‌ویژه به ارائه خدمات می‌پردازد.
وجدان اضافه کرد: همچنین در این درمانگاه انجام تست ورزش، نوار قلب، اکو، هولتر فشار خون و هولتر نوار قلب انجام می‌شود.
وی یادآور شد: انتظار می‌رود این مجموعه را بر اساس اهدافی که طراحی شده است به جایی برسانیم که در هر کجا از استان که نام قلب و عروق بیان می‌شود، تداعی‌کننده بیمارستان رازی بیرجند باشد.
وجدان بیان کرد: همچنین در کنار افتتاح درمانگاه قلب و عروق، راه‌اندازی مرکز تحقیقات بالینی را نیز داریم و این در بحث‌های آموزشی و پژوهشی به بهبود امور و خدمات‌رسانی بهتر کمک می‌کند.
وی بیان کرد: سلامت قلب به طور مستقیم با مرگ و زندگی افراد در ارتباط است.
طوبی کاظمی معاون مرکز تحقیقات قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی بیرجند نیز در این مراسم با بیان این‌که ۷ مهرماه روز جهانی قلب است، ابراز کرد: شعار امسال این است که ” همه با هم برای سلامت قلب قول دهیم”.
وی ضمن اشاره به این‌که هریک از ما در بحث سلامت قلب در معرض خطر قرار داریم، متذکر شد: در این زمینه، مهم‌ترین کار پیشگیری است.
معاون مرکز تحقیقات قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی بیرجند مطرح کرد: علائم بیماری‌های قلبی در بسیاری از موارد دیر ظاهر می‌شود و نداشتن علامت دلیل بر سلامت قلب نیست.
کاظمی با اشاره به این مهم که نخستین گام برای داشتن یک قلب سالم شناختن عوامل خطری است که قلب را تهدید می‌کند، گفت: متأسفانه در سال‌های اخیر آمار فوت بیماران قلبی و عروقی در دنیا افزایش چشمگیری‌ داشته است.
وی ادامه داد: از آذرماه سال گذشته که درمانگاه قلب از بیمارستان ولی‌عصر(عج) به بیمارستان رازی منتقل شد، تمام اقدامات در این بیمارستان انجام می‌شود.
کاظمی متذکر شد: از عموم شهروندان تقاضا می‌شود بیماران قلبی که حمله حاد قلبی دارند به بیمارستان‌های دیگر مراجعه نکنند و به این بیمارستان مراجعه کنند.
وی با بیان این مطلب که ما برای یک حمله حاد قلبی که رخ می‌دهد هر لحظه که بتوانیم رگ قلب را زودتر باز کنیم از خطر جلوگیری می‌شود، بیان کرد: در حال حاضر بیماری قلبی به صورت چشمگیری در دنیا رواج یافته است و متأسفانه افراد جوان را درگیر می‌کند.
کاظمی از راه‌اندازی درمانگاه سرپایی قلب خبر داد و گفت: از این پس بیماران می‌توانند برای درمان به این درمانگاه مراجعه کنند، همچنین پایگاه تحقیقات بالینی نیز به عنوان یکی از بازوان حوزه پژوهش راه‌اندازی می‌شود.
محمد دهقانی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند نیز در این مراسم تصریح کرد: امیدواریم که بیمارستان رازی به عنوان یک مرکز فوق‌تخصصی در خراسان جنوبی جایگاه خود را پیدا کند و خدمات خوبی ارائه دهد.
انتهای پیام/۱۰۱/ ۱۱/ ۴