به همت بسیج سازندگی خراسان جنوبی صورت گرفت

درهم آمیختن اشک شوق ولبخند برچهره اهالی مسگران/ قنات خشک شده ای که پس از ۶ سال چشمش به جمال آب روشن شد

قنات روستای مسگران شهرستان سربیشه که 6 سال بود خشک شده و آبی نداشت به همت بسیج سازندگی خراسان جنوبی و شهرستان سربیشه احیا و آب آن جاری شد.

به گزارش خبرنگار خاورستان،در این ایام که فصل تابستان و زمان اوقات فراغت است بازار اردوهای جهادی و تلاش در راستای رفع محرومیت ها به ویژه در حوزه عمرانی که امسال اغلب پروژه های عمرانی مربوط به آب و آبرسانی در روستاهای مرزی است از سالهای گذشته، داغ تر است.
برگزاری اردوهای جهادی در خراسان جنوبی مختص دانش آموزان، دانشجویان و جهادگران بسیجی بومی در هر شهرستان و روستا نیست و کارکنان سازمان بسیج سازندگی خراسان جنوبی از مرکز استان با همکاری کادر بسیج سازندگی شهرستان ها برای کم شدن گوشه ای از مشکلات مردم مرز نشین خراسان جنوبی با پا خواسته اند.
این‌بار گزارش خاورستان، مربوط به اردوی جهادی کارکنان سازمان بسیج سازندگی استان باهمکاری بسیج سازندگی شهرستان سربیشه در روستای مسگران است.
روستای مسگران یکی از روستاهای محروم و مرزی است که در قسمت مرز مشترک شهرستان سربیشه و نهبندان در فاصله ۴۰ کیلومتری از شهر سربیشه قرار دارد که مردم این روستا با مشکلی بی آبی مواجه بوده و روزهای گرم و طولانی تابستان را با حسرت یک قطره آب به شب می‌رسانند.
اما در این روستا کارکنان سازمان بسیج سازندگی استان با همراهی و همکاری نیروهای کادر بسیج سازندگی شهرستان سربیشه با تشکیل گروه جهادی یک روزه به نام اولین شهید مدافع حرم خراسان جنوبی” مرتضی بصیری پور” به طور جهاد گونه به مردم محروم روستای مرزی مسگران خدمات رسانی کردند.
مهدی هنری رئیس بسیج سازندگی خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: مهمترین رسالت بسیج سازندگی تلاش در راستای رفع محرومیت و به طور ویژه در روستاهای محروم و مرزی است.
وی با بیان اینکه خدمات بسیج سازندگی فقط به برگزاری اردو های جهادی توسط دانشجویان، دانش آموزان و جهادگران بسیجی در روستاها محدود نمی‌شود، بیان کرد: همکاران ما در بسیج سازندگی خراسان جنوبی با همکاری بسیج سازندگی شهرستان سربیشه در قالب گروه جهادی شهید بصیری پور درمدت یک روز حضور خود در روستای مسگران شهرستان سربیشه موفق شدند در قناتی که ۶ سال قبل خشک شده و اثری از آب دردهانه قنات مشاهده نمی‌شد با استفاده از لوله گذاری درمسیر قنات آب را به دهانه قنات هدایت کرده و با این اقدام جهادی لبخند و امید را به اهالی مسگران هدیه دادند.
یوسفی مسئول گروه جهادی شهید بصیری پور در گفت‌وگو با خاورستان،درباره این گروه جهادی و کارشان در روستای مسگران، اظهار کرد : قبل از اعزام گروه به روستای مسگران مقنی جهت بررسی قنات فرستاده شد و به این نتیجه رسیدیم درصورتی که مسیر کوره قنات لوله گذاری شود آب جاری خواهدشد.
وی افزود: برای این مسیر ۶۰۰ متر لوله نیاز بود که با کمک خیرین لوله فراهم شد و با اطلاع رسانی که صورت گرفت گروهی ازکارکنان سازمان بسیج سازندگی درقالب گروه ۱۳ نفره اعلام آمادگی کرده و در مدت یک روز لوله ها را درمسیر کوره قنات پهن کردند.
مسئول گروه جهادی شهید بصیری پور عنوان کرد: پس از پهن کردن لوله ها در انتهای قنات حوضچه ای احداث کردیم تا آب از طریق آن به داخل لوله ها هدایت شود.
وی ادامه داد: پس از به پایان رسیدن کار همه منتظر مشاهده نتیجه کار بودند که به لطف خدا بعد از حدود یک ساعت رها سازی آب به داخل لوله ها آب از مظهر قنات جاری شد.
یوسفی اظهار کرد: زمانی که آب قنات خشک شده پس از ۶ سال در رگ های لوله ها جریان پیدا کرد و به قلب حوضچه رسید فضای روستای مسگران باصدای بلند صلوات اهالی معطر شد و اشک شوق و خوشحالی به وضوح در چهره مردم روستا که غم روزگار بر آن چین و چروک انداخته قابل مشاهده بود،در این لحظه مردم به یُمن جریان پیدا کردن آب گوسفندی را قربانی کردند.
بهمدی یکی اعضای این گروه جهادی در گفت‌وگو با خاورستان،اظهار کرد: شرکت در اردوی جهادی روستای مسگران دهمین اردویی بود که توفیق حاصل شده و توانستم برای خدمت رسانی به روستاهای این منطقه از جمله مسگران،تگ اشتران،شاهرخت و… حضور پیدا کنم .
وی هدف خود را خدمت رسانی به مردم مناطق محروم عنوان کرد، و گفت: بهترین خاطره من در روستای مسگران زمانی بود که خواستم وارد سوقه قنات شوم و این سوقه از بس تاریک و تنگ بود چند متری را داخل رفتم اما ترسیدم و به عقب برگشتم‌، دوباره سعی کردم و در نهایت داخل سوقه قنات رفتم.
وی عنوان کرد: با اینکه رفتن داخل سوقه قنات سخت و ترسناک بود اما برای شاد شدن دل اهالی این روستا بر ترسم غلبه کردم و داخل قنات رفتم زمانیکه آب جاری شد و خوشحالی مردم را دیدم سختی کار و ترس از تاریکی قنات را فراموش کردم.
عبدالهی یکی ازاهالی روستای مسگران نیز در گفت‌وگو با خاورستان،از حضورگروه جهادی در روستا تشکرکرد، و گفت:افتخاری بود که نصیب مردم روستای ما شد و برای یک روز میزبان گروه جهادی که نام گروه مزین به نام اولین شهید مدافع حرم خراسان جنوبی ” شهید مرتضی بصیری پور” است، بودیم.
وی عنوان کرد: این گروه جهادی علاوه بر جاری ساختن آب قنات روستا، استخر آب را نیز تمیز کردن و مردم روستای مسگران هیچ وقت این خدمت یک روزه که اندازه چندین سال برایمان ارزش دارد را فراموش نخواهند کرد.
این فرد بیان کرد: من در روستا ۵۰ درخت زرشک دارم که به خاطر بی آبی خشک شده و با خریدن آب به وسیله تانکر زمین هایم را آبیاری می‌کردم اما هم اکنون با اقدامی که این گروه جهادی طی یک روز برای ما انجام دادند می‌توانم درختان زرشکم را با آب قنات آبیاری کنم.
عبدالهی به آبرسانی سیار این روستا با تانکر نیز اشاره کرد و گفت: هم اکنون مشکل آب شرب روستای مسگران مرتفع شده و می‌توانیم از آب قنات برای آشامیدن استفاده کنیم.
انتهای پیام/۱۲۷