دریافت از بیمه با اعمال شاقه

کافی است سری به شرکت‌ها و نمایندگی‌های بیمه بزنید تا از اوضاع و احوال از نزدیک باخبر شوید. افراد یک به یک وارد می‌شوند و پس از سوال و جواب و طی روند رسیدگی به پرونده‌هایشان در اتاق‌ها و ادارات مختلف جابه‌جا می‌شوند.

به گزارش خاورستان به نقل از روزنامه خراسان‌جنوبی، بیمه، ابزاری برای محافظت از بروز خسارت‌های مالی است که افراد از آن استفاده می‌کنند.
با این همه تبلیغات نمایندگی و شرکت های مختلف بیمه ای، افراد سرگردان می شوند که کدام یک از این بیمه ها مناسب تر است و درآینده کمترین چالش را با آن خواهند داشت. بالاخره پس از کش و قوس فراوان و با مطالب زیادی که می شنوند بیمه ای را انتخاب می کنند. هزینه های سنگین می پردازند اما آن چه این روزها داد مشتریان بیمه های مختلف را درآورده، نحوه پرداخت خسارت به افراد است.
کافی است سری به شرکت ها و نمایندگی های بیمه بزنید تا از اوضاع و احوال از نزدیک با خبر شوید. افراد یک به یک وارد می شوند و پس از سوال و جواب و طی روند رسیدگی به پرونده هایشان در اتاق ها و ادارات مختلف جابه جا می شوند. یکی برای جبران خسارت آمده است و دیگری برای دریافت آن. فردی آمده است تا بیمه نامه را تمدید کند و دیگری هم که مدت هاست برای دریافت خسارت از بیمه، پله ها را بالا و پایین شده، انگار چالش ها و سختگیری های دست و پاگیر امانش را بریده و عطای خسارت گرفتن را به لقایش بخشیده است.
فردی از نحوه کارشناسی و تفاوت نظر کارشناس بیمه و دادگستری گلایه دارد و دیگری میزان خسارت مشخص شده توسط کارشناس را بسیار کمتر از هزینه هایی می داند که او صرف کرده است.
شهروندی از فرایند طولانی مدت پرداخت خسارت گلایه می کند و می گوید: در محل کار بیمه حوادث داشته و آسیب دیده است. پس از ارائه فاکتورها و شنیدن نظر کارشناس با نامه ای راهی سازمان دیگری شده است. او می افزاید: با این که همه چیز الکترونیکی شده است اما بی خود و بی جهت از صبح چندین اداره را زیرپا گذاشته ام و با این همه برو بیا هنوز در همان نقطه اول قرار دارم. او می گوید: با این که امکان ارسال نامه به شکل الکترونیک فراهم است اما انگار برخی بیمه ها قصد دارند با سخت‌تر کردن مراحل کار، افراد را از پا در آورند.
انتظار کلافه کننده
ساعتی نشستن در یکی از شعب بیمه همچنان کلافه کننده است. افراد گلایه بسیاری دارند و فردی می گوید: اگر روزی در پرداخت حق بیمه تاخیر شود جریمه می شویم. مجبوریم خودرو را بیمه کنیم تا در روز مبادا چاره ای باشد حال در این روزها برای این که جبران خسارت شود حدود چهار ماه است که چه تلفنی و چه حضوری بارها خواستار پیگیری شده ام اما روند رسیدگی و پرداخت خسارت ها طولانی است. کارشناس گاهی خسارت را آن قدر پایین برآورد می کند که با میزان خسارتی که دیده ایم ،قابل مقایسه نیست. فردی هم اظهار می کند: یک بیمه معتبر انتخاب کرده ایم تا اگر روزی به مشکل برخوردیم کمترین چالش را داشته باشیم. برخی نمایندگان بیمه هنگام امضای قرارداد اطلاع درستی درخصوص مفاد و بندهای بیمه ای نمی دهند و وقتی می خواهیم جبران خسارت شود، متوجه می شویم که به سبب بند ذکر شده در بیمه، مشمول جبران خسارت نمی شویم. او می افزاید: برای بیمه خودرو هم گاهی نمایندگان بیمه می خواهند تا به تعمیرگاه یا جایی که با آن قرارداد دارند ،مراجعه کنیم و وقتی که با این کار مخالفت و به تعمیرگاهی دیگر مراجعه می کنیم بسیاری از برآوردها و هزینه ها را قبول نمی کنند. بنا به گفته وی، گاهی برآورد خسارت توسط کارشناس و نماینده بیمه با کارشناس دادگستری پس از شکایت و … تفاوت چشمگیری دارد و برای آن که بتوانیم خسارت را بگیریم باید از هفت خان رستم بگذریم. فردی هم که منزل مسکونی خود را بیمه کرده است، می گوید: آبگرمکن خانه آتش گرفت و منزل دچار خسارت شد. پس از مدتی بالا و پایین شدن و رفت و آمد از پله ها، شرکت بیمه طرف قرارداد اعلام کرد که طبق قرارداد این مسائل در تعهدات بیمه نیست. او می افزاید: زمانی که قرارداد برای بیمه منعقد می شود باید نمایندگان بیمه تمامی مفاد را برای فرد بیان کنند و در واقع اطلاع رسانی بیمه ای درست انجام شود.
دلایل تاخیر در پرداخت خسارت
با برخی مدیران شعب بیمه در استان تماس می گیریم که سبب طولانی شدن برخی پرونده ها را طی کردن مراحل اداری، قانونی و بررسی دقیق عوامل خسارت زا بیان می کنند و روند رسیدگی را بسته به شرایط پرونده می دانند. آن طور که گفته ها نشان می دهد: بسته به سانحه رخ داده، روند رسیدگی به پرونده زمان می برد در حالی که پرداخت سریع تر خسارت ها به نفع بیمه است. همچنین در صورت اعتراض افراد به کارشناسی های بیمه و … ، شکایات شان به مراجع بالاتر ارجاع می شود تا رسیدگی شود.
انتهای پیام/۴