هر دم از این باغ بری می‌رسد؛

دریای عمان یا خلیج فارس؛ زمین خشکیده خراسان جنوبی با کدام دریا سیراب خواهد شد؟

بعد از سد دوستی، دریای خزر و دریای عمان این بار نوبت خلیج فارس رسید تا زمین خشکیده خراسان جنوبی را سیراب کند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، کمبود آب در استان خراسان جنوبی سال‌هاست بیان می‌شود و هر مسئولی با شعار و وعده، آبرسانی پایدار به استان را شوآف رسانه‌ای می‌کند اما بعد از مدتی به فراموشی سپرده می‌شود.
در سالیان گذشته طرح انتقال آب از سد دوستی مطرح شد که پس از مدتی لغو شد. در سال ۱۳۹۷ معتمدیان استاندار سابق خراسان جنوبی با جدیت گفت مشکل تأمین آب شرب استان از طریق انتقال آب از دریای عمان قطعی برطرف می‌شود.
به گفته وی، طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته، طرح بزرگ انتقال آب شرب و صنعت از دریای عمان به سه استان خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و خراسان رضوی در یک برنامه ۵ ساله اجرا می‌شود که در سال سوم آب به خراسان جنوبی می‌رسد.
اما امروز برخلاف وعده‌های گذشته، طی مراسم ویدئوکنفرانس با حضور رئیس جمهور طرح انتقال آب از خلیج فارس به خراسان جنوبی تحت عنوان خط لوله امید آغاز شد.
در این مراسم، طرح انتقال آب از خلیج فارس آغاز شد که برای این پروژه ۱۲۸ هزار میلیارد تومان هزینه شده است و هفت استان کشور از جمله خراسان جنوبی از نعمات آن بهره‌مند خواهند شد.
رئیس جمهور در آیین افتتاح این طرح گفت: با افتتاح طرح انتقال آب، کار بسیار بزرگی در دولت دوازدهم صورت گرفت؛ طرحی که آرزوی دیرینه مردم اصفهان، خراسان رضوی و خراسان جنوبی بود.
وی افزود: با بهره‌برداری از این طرح، آب پایدار برای توسعه صنایع در اختیار مردم این استان‌ها قرار می‌گیرد.
این طرح شامل ۴ خط لوله است که خراسان جنوبی در مسیر خط لوله دوم قرار دارد و ارزش سرمایه‌گذاری این خط لوله هزار و ۵۵۰ کیلومتری ۴۷ هزار میلیارد تومان است و ۱۸ ایستگاه پمپاژ دارد.
اکنون باید مردم استان منتظر باشند که از خلیج فارس آب بخورند یا شاهد یک طرح انتقال آب کاغدی به استان باشند.
پایگاه خبری تحلیلی خاورستان این موضوع را بیشتر پیگیری خواهد کرد.
انتهای پیام/۳/ ۴