رئیس کل دادگستری خراسان‌جنوبی:

در آستانه انتخابات اقدامی که باعث نارضایتی مردم شود اتفاق نیفتد/ مسئولان اصل بی‌طرفی را رعایت کنند

حجت‌الاسلام حمیدی با بیان این‌که مشارکت در انتخابات برای کشور امنیت و عزت‌آفرین است و به همین دلیل دشمن دنبال این است که میزان مشارکت مردم را پایین بیاورد گفت: در این یک ماه نباید هیچ تصمیمی در سطح استان و ملی گرفته شود که باعث نارضایتی مردم شود.

به گزارش خبرنگار خاورستان، حجت‌الاسلام و المسلمین ابراهیم حمیدی رئیس کل دادگستری خراسان‌جنوبی صبح امروز در سومین جلسه ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرائم و تخلفات انتخاباتی استان خراسان‌جنوبی، اظهار کرد: میزان مشارکت مردم در انتخابات مسئله فوق العاده مهمی است.
وی افزود: ۸۰ درصد از توصیه‌های مقام معظم رهبری در مورد مشارکت حداکثری مردم است.
رئیس کل دادگستری خراسان‌جنوبی بیان کرد: مشارکت در انتخابات برای کشور امنیت و عزت آفرین است و به همین دلیل دشمن به دنبال این است که میزان مشارکت مردم را پایین بیاورد چراکه هر چه میزان مشارکت در انتخابات پایین بیاید اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران که از مردم نشات می‌گیرد تضعیف خواهد شد. امنیت و نظام جمهوری اسلامی در دنیا کاهش پیدا می‌کند و دشنان به دنبال همین مطلب هستند.
حجت الاسلام حمیدی عنوان کرد: از همگان به ویژه اصحاب رسانه و صداوسیما درخواست می‌شود طی این یک ماه باقی مانده تا انتخابات، برای مشارکت حداکثری مردم در انتخابات تلاش و آنها را توجیه کنند.
مشارکت در انتخابات تکلیف و حق مردم است
وی اظهار کرد: مشارکت در انتخابات تکلیف و حق مردم است. قبل از این‌که حضور مردم پای صندوق‌های رای تکلیف باشد، حق آنها است. نظام جمهوری اسلامی حکومتی است که این حق را برای شهروندان خودش ایجاد کرده و مردم باید حق خود را استیفا کنند.
رئیس کل دادگستری خراسان‌جنوبی گفت: اگر مردم پای صندوق‌های رای نروند حق بزرگی را از خودشان ضایع خواهند کرد. چراکه این حق را نظام جمهوری اسلامی برای مردم قائل است و مردم باید از این حق سیاسی و اجتماعی خود بهره مند شوند.
حجت الاسلام حمیدی بیان کرد: حضور در انتخابات تکلیف شرعی و قانونی است با توجه به حق بودن مشارکت در انتخابات، هر کسی پای صندوق رای نرود در حق خودش ظلم کرده؛ از حق سیاسی و اجتماعی که نظام برایش مشخص کرده استفاده نکرده است. لذا باید مردم را برای استفاده از حق خودشان توجیه کرد.
دعوت به حضور در انتخابات مهمترین امر به معروف
وی با بیان این‌که همدیگر را به حضور در انتخابات دعوت کنیم، افزود: در حال حاضر دعوت به حضور در انتخابات مهمترین امر به معروف است.
اصول مهم در انتخابات
رئیس کل دادگستری خراسان‌جنوبی گفت: در انتخابات چند اصل وجود دارد که باید رعایت شود. یکی از اصول اصل قانون مداری است؛ انتخابات باید بر اساس قانون اساسی، بالادستی و قوانین معمولی که در مورد انتخابات مصوب می‌شود برگزار شود.
حجت الاسلام حمیدی تصریح کرد: در بحث انتخابات قانون جامع و کاملی داریم و هیچ نقصی در قوانین مربوط به انتخابات وجود ندارد. قانون تکلیف همه از جمله انتخاب شونده، انتخاب کننده، مجری، ناظر را مشخص کرده و باید اجرا شود.
قانون‌مداری تضمین کننده انتخابات است
وی عنوان کرد: همه باید قانون‌مدار باشند چراکه مهمترین اصل در انتخابات که می‌تواند تضمین کننده همه چیز انتخابات باشد، قانون مداری است. قانون را برای خودمان خط قرمز دانسته و پای خود را از حد و مرز قانون فراتر نگذاریم.
رئیس کل دادگستری خراسان‌جنوبی تاکید کرد: اگر قانون‌مداری در انتخابات رعایت شود مطمئن باشید که بهترین انتخابات اتفاق افتاده است.
حجت الاسلام حمیدی گفت: اصل دوم در انتخابات اصل بیطرفی است. مجریان، مدیران، مسئولان و ناظران در انتخابات باید اصل بیطرفی در انتخابات را به معنای واقعی کلمه رعایت کنند. مسئولان دولتی نباید با استفاده از امکانات دولت برای تبلیغ فردی خاص استفاده کنند.
وی افزود: اصل بعدی در انتخابات رعایت اصول اخلاقی و دینی است. تخریب نکردن و ادب داشتن در صحبت کردن، نوشتن و سایر موارد از طرف کاندیدها و طرفداران آنها نشان دهنده اصول اخلاقی و دینی است. رعایت اصول اخلاقی و فرهنگی در تمامی امور مهم است و هر کاری که قرار است انجام شود باید پیوست فرهنگی داشته باشد.
تهدید و فرصت‌های انتخاباتی
رئیس کل دادگستری خراسان‌جنوبی در مورد تهدید و فرصت‌های انتخاباتی، اظهار کرد: خوشبختانه تجربیات خوبی از برگزاری انتخابات در خراسان‌جنوبی داریم. اگر نواقصی در دوره‌های قبل وجود داشته بررسی و برطرف و نقاط قوت، تقویت شود که اگر این گونه باشد قطعا تهدیدها به فرصت تبدیل خواهد شد.
کنترل به حق فضای مجازی
حجت الاسلام حمیدی با اشاره به فضای مجازی، عنوان کرد: بحث فضای مجازی را چند سال شده در انتخابات‌ها داریم و به حق باید کنترل شود. اجازه ندهیم این فرصت به تهدید تبدیل شود و فضای مجازی باید رصد و پیگیری شده و برای آن برنامه داشته باشیم که اگر تخلفاتی در این فضا وجود دارد باید با آن تدبیر و برخورد شود.
برخورد شدید با ضدانقلاب
وی بیان کرد: در فضای مجازی با دو گروه سروکار داریم که یکی ضد انقلاب است. کار ضد انقلاب مشخص است. نمی‌توان توجیه‌اش کرد، نمی‌توان کلاس آموزشی برایش گذاشت. ضدانقلاب، ضدانقلاب است و باید با ضدانقلاب و عوامل آن اگر در کشور شناسایی شدند برخورد شدید شود.
رئیس کل دادگستری خراسان‌جنوبی تصریح کرد: در دستگاه قضایی این آمادگی را داریم و شعبات ویژه در این خصوص تشکیل شده است. اگر در خراسان جنوبی موردی از ضد انقلاب و عوامل آن در فضای مجازی و حقیقی داشته باشیم باید شناسایی شود و شدید ترین برخورد با افرادی که می‌خواهند در این شرایط مردم را ناامید کنند و از آوردن پای صندوق رای منصرف کنند برخورد قاطع انتظامی و قضایی انجام شود.
حجت الاسلام حمیدی گفت: عده‌ای دیگر در فضای مجازی فعالیت دارند که در چهارچوب نظام و انقلاب هستند اما طرفدار جناح‌هایی هستند که باید با آنها صحبت و توجیه‌شان کرد. برای آنها کلاس آموزشی گذاشت و راهنمایی کرد. چراکه این گونه افراد شاید از سر ناآگاهی حرفی بزنند اما هدف آنها آَسیب زدن به اصل نظام و انقلاب نیست. می‌توان با این گونه افراد صحبت کرد و اگر خطای از کسی سر زده جلوی آن گرفته شود.
کنترل نارضایتی‌ها
وی خاطر نشان کرد: بحث دیگر کنترل نارضایتی‌ها است. در این یک ماه نباید هیچ تصمیمی در سطح استان و ملی گرفته شود که باعث نارضایتی مردم شود. برای نمونه در خراسان‌جنوبی در آستانه انتخابات یکدفعه نان را تا ۳۰ درصد گران کردن باعث ایجاد نارضایتی بین مردم می‌شود. مثلا اگر مردم نان را تا روز گذشته ۱۵۰۰ تومان خریداری می‌کردند امروز باید به ۲ هزار تومان بخرند. دولت که ورشکسته این ۵۰۰ تومان نیست. صبر کند یک ماه دیگر که انتخابات برگزار شود و بحث افزایش قیمت شائبه‌ای ایجاد نکند.
رئیس کل دادگستری خراسان‌جنوبی گفت: در بحث قیمت گوشت مرغ و سایر ارزاق عمومی نیز باید نظارت شود و اگر گزارشی مشاهده شد اطلاع دهند ما نیز پیگیری می‌کنیم.
حجت الاسلام حمیدی تاکید کرد: در مورد شایعه‌هایی که در مورد افزایش قیمت نان در استان مطرح شده روز گذشته با استاندار خراسان‌جنوبی صحبت شد و استاندار گفت این موضوع را پیگیری می‌کند که این موضوع افزایش قیمت اتفاق نیفتد.
وی خاطرنشان کرد: این نارضایتی‌ها مهم است. ممکن است اصل موضوع اهمیتی نداشته باشد اما نارضایتی که به وجود می‌آورد تاثیر منفی در جامعه دارد که باید کنترل شود.
رئیس کل دادگستری خراسان‌جنوبی در مورد پروتکل‌های بهداشتی ویژه انتخاباتی، اظهار کرد: قرار است از فردا پروتکل‌های بهداشتی انتخاباتی ابلاغ شود. این موضوع باید در دستور کار ویژه قرار بگیرد. ابلاغ پروتکل‌های بهداشتی برای انتخابات بسیار مهم است. ستاد نیز برای رعایت پروتکل‌ها بهداشتی همکاری خواهد داشت.
حجت الاسلام حمیدی تصریح کرد: باید بحث سخنرانی‌ها و لیدرهای انتخاباتی در استان رصد و مدیریت شود.
وی اظهار کرد: تشکیل جلسات ستاد در مرکز استان و شهرستان‌ها طی این چند هفته باقی مانده تا انتخابات هر هفته به صورت مستمر و یک روز ثابت جهت رصد آخرین وضعیت استان برگزار شود.
انتهای پیام/۱۲۷/ ۱۱/ ۴