قیمت پایین گل نرگس در روزهای اوج شکوفایی؛

دسترنجی که جیب دلالان را پر می‌کند

گل نرگس در روزهایی که به اوج گل دهی خود رسیده است در پایین ترین قیمت به فروش می رسد و سود حاصل از دسترنج کشاورزان در جیب دلالان است و به استان های دیگر با گزاف می رود.

به گزارش خبرنگار خاورستان، هم‌زمان با رقص باد و سوزش سرما، هوای تازه ای در نرگس زارهای شهرستان خوسف دمیده شده، کهن‌ترین نرگس زارهای خراسان جنوبی متعلق به شهرستان خوسف بوده که ثبت آثار ملی شده است.

در بسیاری از میادین بیرجند نیز افرادی را می‌بینیم که گل‌های نرگس را برای فروش بر سردست گرفته‌اند و شهر را زیباتر از همیشه کرده‌اند.

مردم نیز مشتاقانه این دست گل‌های زیبا را برای خانه و عزیزانشان خریداری می‌کنند اما نرگس کاران معتقدند سود اصلی از این خرید و فروش هیچگاه به جیب کشاورز نمی‌رود.

مهدی عبقری یکی از نرگس کاران خراسان جنوبی در گفتگو با خبرنگار خاورستان، اظهارکرد: اولین گل های نرگس بازار متعلق به خوسف وطبس خراسان جنوبی است اما زمانی که گل‌های نرگس شیراز، بهبهان و ساری به بازار می‌آید گل های خراسان جنوبی قیمت خود را از دست می دهد.

وی با بیان اینکه کیفیت گل‌های نرگس خراسان جنوبی عطر و ماندگاری بالایی و بهترین گل است، گفت: متاسفانه در حال حاضر نرگس فروش ندارد.

این کشاورز خوسفی گفت: در پیک برداشت فروش محصول خوب است اما اکنون دلالان با قیمت بین ۸۰۰ تا یک هزار و ۲۰۰ تا دو هزار تومان از کشاورز خریداری می کنند و این خیلی پایین است.

اسانس گیری گل نرگس راهکار حفظ این گل باارزش است

عبقری فرآوری، اسانس و عطرگیری گل های نرگس را یکی از راهکارهای برای حفظ عطر گل نرگس دانست و افزود: اگر نرگس فرآوری شود هم برای کشاورزی عایدی دارد و هم ارزش افزوده نرگس حفظ می‌شود.

وی که نیم هکتار از زمین های کشاورزی او اختصاص به کاشت گل نرگس دارد، ادامه داد: اگر در خصوص فرآوری گل نرگس کار اقتصادی صورت بگیرد و سرمایه گذاری شود میل کشاورزان به کاشت گل نرگس نیز افزایش می یابد.

این کشاورز خوسفی به سود گل نرگس بر جیب دلالان اشاره کرد و گفت: متاسفانه گاهی دیده می شود گل های نرگس یک هزار و دو هزار تومان از کشاورز خریداری می شود اما با قیمت شاخه ای ۱۰ هزار تومان در شهرهایی نظیر مشهد فروخته می‌شود.

عبقری که سالیانه ۴۰ هزار شاخه گل نرگس برداشت می کند، بیان کرد: بهترین کار برای از دست نرفتن نرگس های خراسان جنوبی گرفتن عطر گل نرگس است که باید با فکر اقتصادی جلو رفت و کشاورزان که خود تجربه کاشت وبرداشت گل های نرگس را دارند در این کار دخیل کرد.

سود حاصل از نرگس در جیب دلالان است

محمدرضا زینلی نرگس کار خراسان‌جنوبی در گفتگو با خبرنگار خاورستان، با بیان اینکه گل نرگس بازار فروش خوبی ندارد، گفت: سود حاصل از فروش این محصولات در جیب دلال می‌‍رود.

وی به بی نظیر بودن گل نرگس خراسان‌جنوبی در عطر آگینی اشاره کرد و گفت: باید در جهت فروش نرگس و فرآوری عطر گل نرگس باید فکر اساسی کرد.

این کشاورز خوسفی پیشنهادکرد: لازم است کارخانه ای برای عطرگیری، اسانس گیری از گل و پیاز گل نرگس تاسیس شود که کشاورزان و نرگس کار ذینفع آن باشند و از این طریق هم اشتغال زایی در منطقه ایجاد شود و هم گل نرگس در دست کشاورز و گاها مغازه ها تلف نشود.

زینلی به حمایت های مسئولان از کشاورزان تاکید کرد و افزود: اگر مسئولان در زمینه فروش گل نرگس کشاورزان را حمایت کنند و بازار هدفی برای این محصول داشته باشند هم کشاورزان دلگرم می شوند و هم نگران فروش و گاها تلف شدن محصول خود نباشند.

آبدهی کم بازدهی پایین در پی دارد

وی بیان کرد: گل نرگس در فصل سرما به ثمر می رسد که نیاز به آبدهی دارد چاه موتورها در این فصل خاموش است و شارژ چاه موتور ماهی یکبار صورت می گیرد که با این وضعیت آباری، بازدهی این گل پایین می آید و دیر وارد بازار می شود و دچار سرمازدگی می‌شود.

این کشاورز روستای تقاب با اشاره به اینکه بیمه کشاورزی گل نرگس از سال گذشته آغاز شده است، گفت: ان شاءالله بیمه پاسخگوی زحمات کشاورزان باشد.

قیمت گل نرگس جوابگوی زحمات کشاورزان نیست

زینلی با بیان اینکه قیمت گل نرگس الان در بازار شاخه بین هزار تا دو هزار تومان است، افزود: این مبلغ اصلا جوابگوی زحمات کشاورزان نیست.

وی با اشاره به اینکه امسال خرید تضمینی از گل نرگس صورت نمی گیرد، یادآورشد: شرکت تعاونی سبز آفرینان گل را با قیمت اندکی خریداری می کند که این باعث می شود که حداقل گل روی دست کشاورز نماند.

تاکنون تشکل خاصی برای حمایت از نرگس کاران شکل نگرفته است

این کشاورز روستای تقاب با اشاره به این‌که تاکنون تشکل خاصی برای حمایت از نرگس کاران شکل نگرفته است، تصریح کرد: لازم است شرکت تعاونی جامعی و تشکل درستی شکل بگیرد همه نرگس کاران زیرمجموعه آن شوند که بتواند گل نرگس را با قیمت واقعی خریداری کند تا کشاورزان دلگرم شوند و هر کشاورزی به صورت شخصی محصولش را می فروشد چراکه خرده فروشی های توجیه اقتصادی ندارد.

زینلی یادآورشد: ثبت شرکت تعاونی در حد انبوه درد سر خود را دارد، از تشکیل این جریان منصرف شدیم.

لزوم کار تخصصی در حمایت از گل نرگس

وی که بیش از یک هکتار زمین گل نرگس دارد، گفت: لازم است هم حمایت های دولتی جذب شود هم کار فرآوری و تخصصی در جهت حمایت از گل نرگس صورت بگیرد.

این کشاورز خوسفی به فرآوری دارویی از گل نرگس اشاره کرد و افزود: تقریبا در این سالها روی گل نرگس کارهای خوبی صورت گرفته و به کشت این گل مردم تشویق شدند و استقبال خوبی برای این محصول صورت گرفته است.

زینلی که سالیانه ۲۰ هزار تا ۴۰ هزار شاخه گل نرگس دارد، گفت: امسال ۱۰ هزار شاخه گل سرما کرده است؛ گل نرگس هم مانند درخت است چند سال باید بگذرد تا تکثیر شود و تراکم پیاز آن زیاد شود و به توجیه اقتصادی برسد.

لزوم بهره گیری از پتانسیل گردشگری گل نرگس

وی به بهره گیری از پتانسیل گردشگری در زمینه گل نرگس اشاره کرد و یادآورشد: باید در این فصل از این ظرفیت استفاده کنیم تا بازدیدکننده بسیاری داشته باشیم و زمینه گردشگری تقویت شود.

وی به بهره گیری از تسهیلات در رونق گل نرگس اشاره کرد و افزود: چند سال پیش تسهیلات کم بهره در جهت توسعه داده شدکه لازم است از این قبیل تسهیلات به کشاورزان داده شود.

مهدی جعفری، رئیس جهاد کشاورزی خراسان جنوبی در گفتگو با خبرنگار خاورستان، با اشاره به اینکه سطح زیرکشت گل نرگس در خراسان جنوبی ۴۰ هکتار است، اظهار کرد: بیشترین سطح زیرکشت مربوط به شهرستان خوسف با ۲۵ هکتار و بعد شهرستان طبس با ۱۴.۵ هکتار است.

ورود شهرستان سربیشه به تولید گل نرگس

وی ادامه داد: شهرستان سربیشه نیز در چند سال اخیر در زمینه کشت گل نرگس ورود پیدا کرده و در این شهرستان نیز هفت دهم هکتار گل نرگس کشت شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شود امسال ۲۰ میلیون شاخه گل نرگس از نرگس‌زارهای خراسان جنوبی برداشت شود.

جعفری با اشاره به اینکه سطح زیرکشت نرگس در سال جاری در استان نیم هکتار افزایش یافته است، گفت: ارزش گل نرگس تولیدی خراسان جنوبی با احتساب شاخه‌ای ۲ هزار تومان، ۴۰ میلیارد تومان است.

وی بیان کرد: گل نرگس تولیدی این خراسان جنوبی به تهران، اصفهان، زاهدان و مشهد برای فروش ارسال می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی ادامه داد: البته بیشتر تلاش می‌شود که گل نرگس به استان‌های همجوار ارسال شود چرا که هرچه مسافت نزدیک‌تر باشد، گل بهتری به دست مشتری می‌رسد.

برداشت گل نرگس تا اسفند ادامه دارد

جعفری گفت: شرایط اقلیمی خراسان جنوبی، آب، هوا، تغذیه و کودهای حیوانی باعث شده کیفیت گل نرگس تولیدی خراسان جنوبی بهتر باشد که مزیتی برای خراسان جنوبی محسوب می‌شود.

وی بیان کرد: برداشت گل نرگس در خراسان جنوبی از اواخر آبان آغاز شد و در صورتی که شرایط جوی استان مساعد باشد تا نیمه اسفند ادامه دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی یادآور شد: در حال حاضر و ابتدای فصل برداشت، کشاورزان در زمینه فروش گل نرگس خود مشکلی ندارند.

از یک سهم اب شریک هستند بقیه شرکا درخت مزان اب کم ست چاه را روشن نمی کنند مالکین اب داخلی بین خودشان است استخر ذخیره اب داشته باشد موقع خاموشی و منبعی داشتنه باشد پاه خاموش است دوره ابیاری بیشتر شود و بازدهی بیشتر شود.

لزوم انجام کار تخصصی و علمی در فرآوری گل نرگس

شایسته مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی در گفتگو با خبرنگار خاورستان، اظهارکرد: فرآوری کردن گل نرگس نیاز به یک کار تخصصی و علمی است باید جهاد دانشگاهی پیش قدم شود؛ علم و فناوری وارد کار شود تا یک صنعت با پایه تخصص و علم توسط شرکت های دانش بنیان این کار را پایه ریزی کند.

وی گفت: باید کارخانه فرآوری برای اسانس گیری گیاهان دارویی و سایر گل ها احداث شود و در کنار آن گل نرگس نیز اسانس گیری شود.

خرید تضمینی تنظیم بازار را بهم می زند

مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی بیان کرد: خرید تضمینی که توسط جهاد کشاورزی صورت می گیرد ممکن است باعث شود که تولید کننده ضرر کند و ترمز قیمت محصول را بکشد یا بی حساب و کتاب قیمت را بالا ببرد از این رو بهترین کار این است که  قاعده عرضه و تقاضا قیمت واقعی محصول را تعیین کند.

فرهنگ مصرف گل نرگس باید بالا رود

شایسته با بیان اینکه باید فرهنگ مصرف گل نرگس بالا رود، افزود: مردم شاخه گل نرگس را باید در سبد خرید خانواده خود داشته باشند.

وی بیان کرد: در جهت حمایت از نرگس کاران، اتحادیه نرگس کاران تشکیل داده است که وظیفه اتحادیه این است که برای تولیدکننده بازار فروش پیدا کند.

مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه تشکل نرگس کاران فعالیت مختصری دارد، یادآورشد: تعاون روستایی باید از شرکت تعاونی ها حمایت کنند؛ از این نهاد باید تسهیلات بگیرند و کار خود را توسعه بدهند.

سازمان صنعت در زمینه راه اندازی کارخانه وارد کار شود

شایسته با بیان اینکه احداث کارخانه فرآوری عطر و اسانس گل نرگس هنوز توجیه ندارد، گفت: سازمان صمت باید زمینه احداث کارخانه را با جذب سرمایه گذاری فراهم کند و آن قت از سازمان جهاد کشاورزی بخواهد تا زمینه تولید محصول را گسترش دهیم تا ما طبق این برنامه ریزی ها کشاورزان را به کشت محصول مورد نظر تشویق کنیم.

وی ادامه داد: ما و کشاورز باید مطئمن شویم کدام محصول بازار دارد و کدام جایگاه فروش دارد از این رو کشاورزان را ترغیب کنیم و از آنها حمایت کنیم تا این نوع محصول خاص را تولید کنند.

مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی بیان کرد: نرگس کاران خراسان جنوبی، شرکت تعاونی دارند که محصول آنها را با قیمت خاصی خریداری می کند این شرکت باید از کشاورزان حمایت کند و فعالیت های بهتری و بیشتری داشته باشد.

لزوم حذف دلالان از بازار فروش گل نرگس

شایسته به فروش بدون واسطه کشاورزان در بازار استان خصوصا بیرجند، تاکید کرد: باید قیمتی که کشاورزان به دلال ها می دهند را به مغازه داران بدهند تا هم گل نرگس در هر مغازه ای باشد و مردم میل بیشتری به خرید گل نرگس داشته باشند و هم سود بیشتری نصیب کشاورز شود.

توزیع آب به اختیار کشاورزان است/ آب منطقه ای نقشی ندارد

رضوی روابط عمومی آب منطقه ای خراسان جنوبی در گفتگو با خبرنگار خاورستان، اظهارکرد: دلیل مشکلی که نرگس کاران برای آبیاری محصول نرگس خود از چاه‌های کشاورزی دارند این است که این کشاورز یک سهم از چاه شریک است و بقیه شرکا چون کشتی ندارند چاه را روشن نمی کنند.

وی گفت: زمانی که چندین نفراز یک چاه شریک هستند یک وکیل دارند که به ازای افراد چاه شارژ می شود وکیل باید آب را توزیع کند و افراد باید براساس شارژ چاه آب مصرف کنند.

وی آب منطقه ای در توزیع آب نقشی ندارد، گفت: به نرگس کاران توصیه می شود استخر ذخیره آب و منبعی را داشته باشد تا دور آبیاری گل های آنها بیشتر شود.

وی بیان کرد: مردم براساس آنچه ازقدیم در مدیریت مشارکتی آب داشتند و باهم کنار می امدند باید از مخزن ذخیره آب استفاده کنند چراکه حجم آب بهره برداری و توزیع آن در اختیار خود بهره برداران است.

انتهای پیام/ ۵