استاندار خراسان جنوبی:

دستورالعمل افزایش قیمت قبوض گاز در زمان مناسبی اجرا نشده است

استاندار خراسان جنوبی گفت: دستورالعمل افزایش قیمت قبوض گاز در زمان مناسبی اجرا نشده و روال اعمال تعرفه‌‌های جدید گاز در استان نیز باید به شکل کارشناسی‌تر اصلاح شود.

به گزارش خبرنگار خاورستان، جواد قناعت عصر امروز چهارشنبه در جلسه مشترک ستاد مدیریت بحران و ستاد مدیریت مصرف انرژی استان اظهار داشت: در شرایطی که وزیر نفت قول پرداخت قبض برق برخی مشترکان را داده اجرای مصوبه افزایش قیمت گاز اثر روانی خوبی ندارد.

استاندار خراسان جنوبی تأکید کرد: با توجه به اینکه دی ماه امسال موج شدید سرما را پشت سر گذاشتیم و مصرف گاز خود به خود افزایش یافته زمان مناسبی برای اعمال نرخ‌های جدید مصرف گاز نبود.

وی یادآور شد: دستورالعمل افزایش قیمت قبوض گاز برای شرایط عادی مناسب است و باید اعمال شود تا پر مصرف و کم‌مصرف از هم جدا شود و پرمصرف‌ها بیشتر برای گاز هزینه پرداخت کنند.

قناعت تأکید کرد: اجرای مصوبه به سال آینده موکول و حتی در قبوض باید تخفیف قائل شود که کمکی برای مردم باشد بویژه استان‌هایی که تحت تأثیر افت فشار گاز قرار گرفتند.

استاندار خراسان جنوبی بر لزوم انعکاس اعتراض مردم به مدیران کشوری شرکت ملی گاز ادامه داد: اصلاح پلکان‌ها و افزایش سقف مصرف گاز از مواردی است که باید برای مشترکان خراسان جنوبی به شکل کارشناسی‌تر بازنگری شود.

به گفته وی؛ با توجه به اینکه بیش از ۵۰ درصد مشترکان استان در پلکان اول تا سوم قرار دارند لذا سقفی که برای مصرف گاز در نظر گرفته شده باید افزایش یابد.

استاندار خراسان جنوبی گفت: به صورت حساب شده و فنی با استدلال قوی و محکم باید این موضوع از طریق وزارت نفت پیگیری شود.

وی ادامه داد: در دو هفته آینده به خاطر پرداخت نشدن قبوض، گاز خانگی نباید قطع شود و مشترکانی که قبوض دریافت کرده‌اند می‌توانند در حد توان قبوض را پرداخت کنند تا بعد از اعمال تخفیفات بستانکار شوند.

استاندار خراسان جنوبی تأکید کرد: حدود ۲۰ درصد قبوض جدید گاز تاکنون صادر شده لذا باید صدور جدید متوقف و اصلاحات انجام شود و برای همه مشترکان قبض جدید صادر شود.

وی همچنین با اشاره به لزوم صرفه جویی در مصرف گاز برای عبور از بحران سرما گفت: قطع شدن گاز مساجد پیامی در خصوص اهمیت موضوع داشته که باید برای فرهنگ سازی مصرف انرژی به آن توجه کرد.

قناعت بر تدوام بازرسی‌های سختگیرانه برای مدیریت مصرف در بخش اداری تأکید کرد و افزود: هر دستگاه اجرایی که رعایت نکرد هم گاز و برق آن قطع می‌شود.

به گفته وی؛ با توجه به سوابق پیگیری‌های صورت گرفته، لازم است تصویب نهایی اجرای خط انتقال گاز از زابل به نهبندان به طور ویژه در دستور کار قرار گیرد.

استاندار خراسان جنوبی افزود: در این بخش اتفاقات خوبی افتاد و پیگیری‌های زیادی از ابتدای امسال صورت گرفته که نظر موافق وزیر را در پی داشته است.

وی گفت: با توجه به ثبات نسبی که در فشار گاز ایجاد شده مدارس با لحاظ سوخت جایگزین بازگشایی شده، سی. ان. جی در هر شهرستان یک جایگاه و در مرکز استان ۲ جایگاه فعال شود.

قناعت یادآور شد: رده سوم صنایع با سوخت گاز می‌توانند فعالیت خود را شروع کنند اما برای رده‌های اول و دوم هفته آینده تصمیم‌گیری خواهد شد.

انتهای پیام/۱۰