در جریان ششمین بازدید استاندار خراسان جنوبی از واحدهای تولیدی شهرک صنعتی مطرح شد

دست و پنجه نرم کردن واحدهای تولیدی با بانک‌ها/ معوقات بانکی و تامین وثیقه مانعی بر سر راه تولید

تولید کنندگان واحدهای تولیدی شهرک صنعتی بیرجند امروز در جریان بازدید استاندار از چهار واحد تولیدی، معوقات بانکی و تامین وثیقه را مهمترین مانع پیش روی تولید استان مطرح کرده و درخواست همکاری بانک‌ها را داشتند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، محمدصادق معتمدیان استاندار خراسان‌جنوبی امروز از چهار واحد تولیدی شهرک صنعتی بیرجند بازدید کرد. اولین واحدی که مورد بازدید استاندار قرار گرفت شرکت شب افروزان بود. این شرکت در خصوص تولید لامپهای کم مصرف صنعتی و خانگی فعالیت داشته و در حال حاضر غیر فعال بود.
حاجی‌زاده مدیرعامل این شرکت با بیان اینکه این شرکت سال ۱۳۹۱ آغاز بکار کرده و ابتدا ۶ نیرو داشته، اظهار کرد: در حال حاضر این شرکت حدود دو سال می‌شود غیر فعال است و ۶۲۰ میلیون تومان به بانک توسعه تعاون بدهی دارد.
وی با بیان اینکه آمادگی برای راه‌اندازی مجدد شرکت را دارم، افزود: در سال ۱۳۹۶ مصوبه‌ای با مضمون اینکه بانک توسعه تعاون مجدد برای مدت چهار ماه مقدمات اجرایی برای واحد تولیدی را متوقف کند تا بتوانیم مشکلات خود را حل کنیم در کارگروه به تصویب رسیده اما اجر ایی نشده است خواستار اجرایی شدن این مصوبه را داشت.
مدیرعامل شرکت شب افروزان بیان کرد: به بانک توسعه تعاون پیشنهاد تهاتر دادیم و مذاکراتی نیز در این خصوص با بانک توسعه تعاون در تهران انجام شده و تلویحا پذیرفته‌اند. بیرجند نیز نامه‌ای ارسال کرده که اگر بشود میزان بدهی که را با کاری که قرار است به ما داده شود تهاتر کنیم که موضوع حل شود.
حاجی‌زاده اظهار کرد: مجموع دریافتی از بانک توسعه تعاون ۳۱۵ میلیون تومان بود که ۱۳۰ میلیون تومان پرداخت شده اما با توجه به تعطیلی چند ساله و عدم پرداخت اقساط در حال حاضر ۶۲۰ میلیون تومان بدهی به بانک داریم.
وی با اشاره به مصوبه‌ای در شورای نگهبان در خصوص شرکتش وجود داشت، گفت: اگر این مصوبه اجرایی شود می‌توانیم بدهی بانک را پرداخت کرده و حتی اگر سرمایه در گردش انبوهی به ما داده شود می‌تواینم کار را جلو ببریم.
مدیرعامل شرکت شب افروزان با اشاره به اینکه از ابتدا یک ریال سرمایه در گردش نگرفته‌ایم، گفت: سرمایه اولیه‌ای که دریافت کردیم سرمایه ثابت بوده است.
رضا ملائی مدیر شعب بانک توسعه تعاون خراسان‌جنوبی در این خصوص اظهار کرد: این شرکت ابتدا برای دریافت ۳۵۰ میلیون تومان تسهیلات به بانک معرفی شد.
وی افزود: در سال ۱۳۹۱ با مدیرعامل شرکت قرارداد منعقد می‌شود و ۳۱۵ میلیون تومان سرمایه ثابت در قالب محوطه‌سازی، ساختمان سازی و ماشین آلات پرداخت می‌شود.
مدیر شعب بانک توسعه تعاون خراسان‌جنوبی در خصوص سرمایه در گردش، بیان کرد: ۳۵ میلیون تومان نیز سرمایه در گردش برای وی مصوب شده بود که بنابر درخواست خود شخص انصراف از اصل داده شد.
ملائی عنوان کرد: تسهیلاتی که پرداخت شده ۴۷ درصد وثیقه خارج از طرح و مابقی با اسناد تجاری بوده است.
وی اظهار کرد: علی‌رغم اینکه ما در سال ۱۳۹۴ امهالی به مدیرعامل شرکت دادیم اما نتوانست تا کنون پرداخت کند و مجموعا کمتر از دو قسط یعنی ۴۰ میلیون تومان پرداخت شده و مابقی پرداخت نیز ۷۵ میلیون تومان یارانه‌ای بوده که از شرکت شهرک‌ها به آنها داده شده است.
مدیر شعب بانک توسعه تعاون خراسان‌جنوبی افزود: علی‌رغم پیگیری‌های زیادی که انجام شد و طی دو مصوبه در سال‌های ۹۶ و ۹۷ تاکیده شده که مدیرعامل شرکت به بانک برود و بانک با وی برای استمهال همکاری کند که یک مرحله استمهال در سال ۱۳۹۴ انجام شد اما پیگیری در این خصوص شکل نگرفت و طبق آخرین صورت جلسه مقرر شده مدیرعامل شرکت ۱۰ درصد بدهی را پرداخت کند تا بانک مجدد برای یک دوره چهار ساله برای آنهای تمدید و تقسیط مجدد انجام دهد.
ملائی با اشاره به پرداخت تسهیلات، خاطرنشان کرد: این شرکت تعاونی نیست که بتوانیم مجدد تسهیلات بدهیم. از سرمایه درگردش نیز خودشان انصراف دادند و مدیرعامل شرکت نتوانست در این چند سال یک قسط پرداخت کند حال با چه اهلیت سنجی مجدد بانک ورود کرده و تسهیلات مجدد بدهد؟
وی در خصوص درخواستی که برای ارائه کار به بانک داشت، بیان کرد: این درخواست به پشتیبانی بانک در تهران ارسال شد که بتواند برگشت منابع بانک را داشته باشد.
ملائی اظهار کرد: بدهی مدیرعامل شرکت در حال حاضر ۶۲۰ میلیون تومان است. مانده وی ۳۰۰ میلیون تومان اصل وام، ۹۴ میلیون تومان سود دوره و مابقی که شامل ۲۳۵ میلیون تومان بوده سود و جرایم معوق است.
مدیر شعب بانک توسعه تعاون خراسان‌جنوبی در خصوص مصوبه شورای نگهبان نیز تصریح کرد: اگر مصوبه شورای نگهبان به بانک ابلاغ شود مکلف به اجرا هستیم.
محمد صادق معتمدیان استاندار خراسان‌جنوبی نیز در این خصوص بر بازاریابی این واحد تولیدی تاکید کرد.
وی با بیان اینکه شما شرکت خصوصی هستید و باید برای فروش محصول بازاریابی کنید، افزود: جای تعجب است در استان بیشتر واحدها برای فروش محصولات روی بازار محدود دستگاه های دولتی تاکید دارند.
استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: اقتصاد دستوری نیست که ادارات را موظف کنیم از محصولی خرید کنند چراکه آنها قوانین خاص خود را دارند.
معتمدیان اظهار کرد: بازارهای افغانستان، پاکستان و تاجیکستان زمینه خوبی برای فروش تولیدات این شرکت است.
برای رفع مشکل این واحد تولیدی قرار شد جلسه‌ای با حضور بانک عامل و مسئولان مربوطه برگزار شود و تصمیم گیری به نفع واحد صنعتی صورت گیرد.
کارخانه تولید آجرسفال نیلوی شرق بیرجند دومین واحد تولیدی بود که مورد بازدید استاندار قرار گرفت.
محبی مدیر این کارخانه اظهار کرد: ظرفیت تولید این کارخانه روزانه ۹۰ هزار تیغه آجرسفال ۱۰ است.
وی با بیان اینکه این کارخانه زمینه اشتغال ۶۰ نفر در سه نوبت فراهم کرده، افزود: مهمترین مشکلات این کارخانه بدهی ۳۷۰ میلیون تومانی به شرکت گاز، ۴۰ میلیون تومانی به شرکت آب، تامین انشعاب برق جدید و استمهال مجدد بدهی این واحد تولیدی به بانک عامل است.
محبی خاطرنشان کرد: این واحد تولیدی حدود سه میلیارد و هفتصد میلیون تومان به بانک ملی بدهی دارد.
در خصوص رفع مشکل این واحد تولیدی با دستور و پیگیری استاندار مقرر شد، مسئول واحد تولیدی مجدد به بانک مراجعه کند تا تجدید نظر در این رابطه صورت گیرد و فرصتی دیگر برای استمهال و تقسیط داده شود. شرکت گاز بدهی واحد تولیدی را قسط بندی کند که برای پرداخت مشکلی نداشته باشد و شرکت برق نیز تا آخرماه برای واگذاری اشتراک جدید برق برای این واحد تولیدی اقدام کند.
کارخانه توسعه فرآورده‌های منیزیتی سومین واحد تولیدی بود که استاندار خراسان جنوبی از آن بازدید کرد و در جریان تولیدات آن قرار گرفت.
وحید سهرابی سرپرست این واحد تولیدی، گفت: این واحد تولیدی هم اکنون با هفت نفر نیروی کار مشغول کار بوده و یکی از واحدهای فعال شهرک صنعتی بیرجند است.
وی در خصوص موارد استفاده منیزیت تولید شده در این کارخانه، افزود: منیزیت ریتاردر شده هنگام حفاری چاه‌های نفت جهت جلوگیری از ریزش در دماهای بالاتر از ۲۰۰ درجه مورد استفاده است.
سرپرست این واحد تولیدی با بیان اینکه این واحد تولیدی در کشور رقیب ندارد، بیان کرد: تولید منیزیت این کارخانه به استان خوزستان و شرکت نفت ارسال می‌شود.
سهرابی عنوان کرد: تولید سالانه این واحد منیزیتی هشت هزار تن بوده و مواد اولیه را از معادن منیزیت نهبندان و سربیشه تامین می‌شود.
وی در خواست کرد: در خصوص قیمت زمین این کارخانه تخفیف در نظر گرفته شود.
لازم به ذکر است استاندار خراسان‌جنوبی برای رفع مشکل بدهی این واحد تولیدی به شرکت گاز استان به صورت تلفنی با مدیرعال شرکت گاز استان صحبت کرد.
واحد تولیدی خودرو الکتریک خراسان چهارمین و آخرین واحدی بود که مورد بازدید استاندار خراسان‌جنوبی قرار گرفت. حمیدرضا رخشانی مسئول این واحد تولیدی، اظهار کرد: ظرفیت اسمی این واحد صنعتی روزانه یک هزار قطعه الکتریکی است.
وی افرود: در حال حاضر هفت نیرو در این واحد مشغول بکار هستند که در صورت تامین سرمایه درگردش می‌توانیم در طرح توسعه کارگاه حدود ۱۰ نیروی دیگر نیز جذب کنیم.
در خصوص این واحد تولیدی قرار شد در صورت تامین وثیقه، بانک عامل یک میلیارد تومان تسهیلات سرمایه در گردش به این واحد تولیدی برای طرح توسعه پرداخت کند.
عباس جرجانی مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری خراسان‌جنوبی در انتهای بازدید دو ساعته استاندار از چهار واحد صنعتی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در این بازدید تصمیم گیری‌های برای رونق این واحدهای تولیدی گرفته شد، اظهار کرد: برای واحد اول تولید لامپ‌های کم مصرف خانگی و صنعتی که تعطیل بود قرار شد جلسه فوری برگزار شود و در بحث سرمایه در گردش و تامین وثیقه که توسط مالک انجام خواهد شد، اقدام شود تا راه اندازی شده و شاهد اشتغال در این واحد باشیم.
وی در خصوص واحد کارخانه سفال نیلوی شرق، افرود: قرار شد شرکت گاز بدهی گاز واحد تولیدی سفال را در ۱۰ قسط دریافت کند و شرکت برق نیز برای افزایش انشعاب برق قول مساعد داد.
مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری خراسان‌جنوبی بیان کرد: سایر بدهی های این واحد تولیدی نیز قرار شد توسط بانک عامل استمهال شود.
جرجانی در خصوص واحد تولیدی منیزیت، عنوان کرد: این واحد درخواست طرح توسعه داشت که قرار شد کمک لازم توسط دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری برای این واحد انجام شود.
وی با اشاره به واحد تولیدی قطعات الکترونیکی خودرو، اظهار کرد: این واحد در حال حاضر نیمه فعال است که قرار شد بدهی آنها در بانک استمهال شود و برای فاز توسعه نیز دفتر جذب و سرمایه گذاری استانداری کمک لازم را داشته باشد.
انتهای پیام/۱۲۷