گزارشی از سازِ مخالف مسئولان برای رونق تولید؛

دست کوتاهِ فعالان تولید از زیرساخت ها/ مسئولان خراسان جنوبی فقط شعار حمایت از تولید می دهند

در منطقه ای از شهر قاین، بیش از ۶۰ خانوار فعالیت دامداری و کشاورزی دارند، اما متاسفانه این منطقه از زیرساخت ها محروم است و مسئولان هم نسبت به تامین آن بی توجه هستند که این موضوع گلایه بیش از 60 خانوار را به همراه داشته است.

قاسم قائم پناه به نمایندگی از فعالان زیرشاخه حوزه جهادکشاورزی در یک منطقه از قاین در گفتگو با خبرنگار خاورستان، اظهارکرد: در منطقه ای چسبیده به محدود خدماتی طرح جامع شهر قاین؛ در جوارِ شهرک اصناف، ساخت و سازهایی در حدود ۴۰۰ هکتار وجود که برخی از آنها، حدود ۴۰ سال قدمت دارد. در این منطقه فعالیت های زیرشاخه جهاد کشاورزی از جمله پرورش طیور، ماهی، پرورش دام سبک و سنگین انجام می شود و این منطقه در زمینه تولید شیر، گوشت و محصولات کشاورزی، فعالیت قابل قبولی دارد. بیش از ۶۰ خانوار هم در این منطقه فعالیت دامداری و کشاورزی دارند.

وی افزود: این  منطقه که در طرح توسعه شهر قاین قرار گرفته، کمتر از ۱۰۰ متر تا محدوده خدماتی شهر فاصله دارد، اما از زیرساخت های آب، برق و گاز محروم است.

این فعال حوزه کشاورزی و دامداری با اشاره به اینکه درخواست فعالان حوزه کشاورزی و دامداری در این منطقه، برخورداری از زیرساخت ها بخصوص برق و گاز است، گفت: اما مسئولان زیر بار این موضوع نمی روند و می گویند که این زیرساخت ها باید با هزینه خود متقاضیان و مردم به این منطقه منتقل شود.

قائم پناه ادامه داد: بنا به اظهار مسئولین؛ از راههای برخورداری این منطقه از زیرساخت ها، تعریف کردن این منطقه به عنوان منطقه دامی توسط جهاد کشاورزی و یا الحاق محدوده به شهر است که شرط آن واگذاری ۷۰ درصد اراضی به دولت است و خود مالکان از ۳۰ درصد اراضی بهره مند خواهند بود که در این خصوص مالکان درخواست الحاق به محدوده را ندارند و اگر هم قرار بر الحاق باشد، درخواست آنها کاهش سهم دولت و افزایش سهم مردم است.

وی بیان کرد: در حالی دولت به دنبال سهم ۷۰ درصدی اراضی برای الحاق به محدوده است که در سایر مناطق که مالکیت آن بعنوان مثال با دانشگاه آزاد و … است، اراضی با رایزنی‌های پُشت‌پرده و … در حال الحاق به محدوده است.

او با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر رونق تولید و اشتغال، اظهارکرد: فعالیت مردم در این منطقه نیز در جهت تولید است و علاوه بر محصولات کشاورزی، پرورش دام، بز سانن، طیور و ماهی هم انجام می شود.

قائم پناه بیان کرد: بنده در این منطقه طرحی معادل بیش از سه هکتار باغ زرشک با مجوز و هماهنگی جهاد کشاورزی، طرح آبیاری تحت فشار، استخر دو منظوره، اتاقک پمپاژ و ذخیره آب را اجرا کرده ام. طرح پرورش طیور و پرورش ماهی ام هم عملیاتی شده و به همین دلیل درخواست تامین زیرساخت در منطقه ضروری است.

این فعال حوزه کشاورزی و دامداری بیان کرد: اینکه مقام معظم رهبری بر رونق تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها تاکید می کنند، یعنی چه؟ متاسفانه در این موضوعات آنقدر موازی کاری و مورب  کاری است که تولیدکننده را از هر نوع فعالیت بیزار می کند.

وی افزود: بر اساس قانون اساسی، روستاهایی که بیش از ۲۰ خانوار جمعیت دارند، باید از خدمات رایگان دولت بهره مند شوند و دولت این خدمات را برای آنها تامین کند. در این منطقه هم بیش از ۶۰خانوار، درخواست تامین زیرساخت برای سهولت در فعالیت های دامداری و کشارزی دارند و البته اگر این زیرساخت ها آماده شود، بسیاری از آنها در این منطقه ساکن هم خواهند شد.

قائم پناه گفت: متاسفانه هم اکنون این منطقه از هیچ زیرساختی بهره مند نیست و این موضوع باعث سختی در انجام کار شده است، از جمله ایجاد مشکل برای استفاده از شیردوش برقی برای دوشیدن گاو، کمبود اکسیژن استخرهای پرورش ماهی در زمستان، تلف شدن بز سانن به علت هوای سرد و خشک قاین، کارکردن با موتور دیزلی هم سخت است و علاوه بر آن، تهیه گازوئیل روند سخت و طولانی دارد، در حالی که اگر زیرساخت برق آماده شود، همه این مشکلات رفع می شود.

وی اظهارکرد: در حالی این منطقه از نعمت و زیرساخت برق محروم است و ما باید در تاریکی مطلق باشیم که در دو کیلومتر آنطرف تر، پست ۴۰۰ قاین سراسر نورانی است.

مسئولان فقط شعار حمایت از تولید سر می دهند

قائم پناه یادآور شد: در سفر استاندار سابق ( معتمدیان)  به قاین برای جشن شکرگزاری زرشک و زعفران،  بنده مشکلات مردم این منطقه در عدم برخورداری از زیرساخت ها را مطرح کردم که آقای فرماندار در جواب گفت که این افراد متخلفند و مجوز ندارند، این گفته و نوع نگاه آقای فرماندار در حالی است که بنده مجوز استخر دومنظوره شیلات،  دفترچه مطالعات آبیاری تحت فشار و مجوز پمپاژ مجدد دارم، یعنی چه که متخلفند و غیرمجاز؟

او تصریح کرد: این مشکل من تنها نیست، بلکه مشکل بیش از ۶۰ خانوار دیگر هم هست. برخی بیش از حدود ۴۰ سال است که در این منطقه دامداری و کشاورزی دارند، اما متاسفانه مسئولان فقط شعار حمایت از تولید می دهند و حرف و عمل آنها یکی نیست.

بیش از ۱۵ کیلوگرم نامه نوشته ام

این فعال حوزه کشاورزی و دامداری افزود: از محل فرمانداری قاین تا این منطقه، حداکثر دو کیلومتر فاصله وجود دارد، درخواست ما از استاندار این است که در سفر به قاین از این منطقه بازدید و مشکلات ما را حل کنند. در حالی که یک بار هم آقای استاندار را در فرمانداری قاین ملاقات و طرح موضوع کردم که وی قول داد موضوع را بررسی و پیگیری کند و خبر دهد، اما متاسفانه دوباره هیچ خبری نشد.

قائم پناه تاکید کرد: چرا مسئولان شعار دروغ می دهند؟ چرا این مشکلات حل نشده و نادیده گرفته می شود؟ در حالی که بنده در جهت پیگیری برای رفع مشکلات این منطقه، تاکنون بیش از ۱۵ کیلوگرم نامه نوشته ام.

تامین زیرساخت با هدف حمایت از تولید و اشتغال

وی با اشاره به اینکه مسئولان می گویند؛ چون طرح را خودتان اجرا کردید، تامین زیرساخت هم با خودتان است، اظهارکرد: اگر اماکن این منطقه شخصی است و بر اساس قانون باید خود اشخاص هزینه ایجاد زیرساخت را بپردازند، ما از مسئولان می خواهیم که اعتبارات این طرح را با هدف ایجاد، توسعه و حمایت از اشتغال تامین کنند و برای ما اعتباری بگذارند.

قائم پناه بیان کرد: اگر نظر قانون این است که دولت نمی تواند در جهت حمایت از اشتغال مردم اعتبار بگذارد، این ظلم به دامدار، کشاورز، تولیدکننده و شهروند است. در حالی که اگر در این خصوص منع قانونی هم وجود دارد، باید از انعطاف قانون به نفع مردم استفاده کرد.

با حلوا حلوا کردن دهان مردم شیرین نمی شود

این فعال حوزه کشاورزی و دامداری با اشاره به اینکه هم اکنون طرح های اشتغال در این منطقه عملیاتی شده و مردم تمام هست و نیست خود را در این منطقه هزینه کرده اند، گفت: اما علی رغم هزینه های انجام شده، مسئولان در جواب ما می گویند که اگر می خواهید دامداری کنید، به منطقه دامی که زیرساخت ها در آن مهیا شده است، بروید. در حالی که افرادی که در این منطقه فعالیت دارند، تلفیقی از کشاورزی و دامداری و پرورش طیور و ماهی را با هم انجام می دهند و این امکان برایشان فراهم نیست.

قائم پناه تصریح کرد: اگر قرار بر عدم حمایت از فعالان اشتغال این منطقه بوده است، مسئولان از همان اول نباید حمایت می کردند نه اینکه در یک برهه برای آبیاری تحت فشار و استخر دومنظوره مجوز بدهند و پس از ایجاد هزینه، حمایت های بعدی در کار نباشد.

وی با تاکید بر اینکه با خشکسالی های موجود، باید اهرم های تشویقی برای مردم ایجاد شود تا جمعیت در منطقه بماند و اقدام به مهاجرت نکند، گفت: با حلوا حلوا کردن شعار رونق تولید و حمایت از اشتغال که دهان مردم شیرین نمی شود و مسئولان باید در عمل هم خودی نشان بدهند، اما متاسفانه فرمانداری قاین کوچکترین همکاری در این خصوص ندارد.

یک تیر و دو نشان در بهره وری از سرمایه

این فعال حوزه کشاورزی و دامداری گفت: بنده برای ایجاد بارگاه زرشک خشک کنی در این منطقه هم درخواست داده ام که این موضوع در کارگروه امور زیربنایی در استان بررسی و مورد موافقت قرار گرفت. در این خصوص دستور داده شد که تبصره چهار ماده یک ( برای فعالیت در زمینه بهروری) ارائه شود و مجوز با قطعیت داده شود. اما متاسفانه دوباره این درخواست کلا از دستور خارج و گفته شد که به دلیل واقع شدن در طرح توسعه شهر قاین، امکان صدور مجوز برای بارگاه زرشک وجود ندارد.

وی افزود: اگر این منطقه در توسعه شهر قاین واقع شده، چرا جهاد کشاورزی برای کاشت درخت مجوز می دهد؟ حالا اگر مجوز داده، پس باید همکاری ، تامین اعتبارخدمات هم بدهد.

قائم پناه بیان کرد: من قصد دارم بارگاه زرشک را به صورت سنتی ایجاد کنم تا در فصل برداشت زعفران، زرشک چینی و همچنین بعد از آن و خشک شدن محصول، از آن به عنوان اقامتگاه بومگردی برای گردشگری کشاورزی استفاده کنم. در واقع از یک فضا و بنا دو نوع استفاده و ایجاد اشتغال کنم. اما متاسفانه کارگروه امور زیربنایی همکاری لازم را  ندارد.

وی گفت: اما چه اشکالی دارد اگر از یک فضا، بهره وری متعدد انجام شود؟ چرا برای بارگاه زرشکی که قرار است در فصل نبود زرشک، به عنوان اقامتگاه بومگردی مورد استفاده قراربگیرد، باید تبصره یک ماده یک اخذ و برای صدور مجوز، ۸۰ درصد قیمت روز زمین، پرداخت شود؟

قائم پناه تاکید کرد: اگر امکان ایجاد بارگاه زرشک در این منطقه وجود ندارد، پس چرا از همان ابتدا اعلام نکردند؟ در حالی که بنده بخاطر این موضوع پیگیری های زیادی داشتم و چند بار جاده مرگ قاین -بیرجند را برای تردد به مرکز استان طی کرده ام.

او افزود: انتظار ما از مسئولان این است که برای حمایت از رونق تولید و اشتغال و همچنین کشاورزان و دامدارانی که دستشان از همه جا کوتاه است، تعهد بیشتری داشته باشند و حرف و عملشان یکی باشد.

انتهای پیام/۷