استاندار خراسان جنوبی:

دغدغه‌های هنرمندان خراسان جنوبی مورد بررسی قرار می‌گیرد

قناعت گفت: با اهتمام، جدیت و پیگیری مدیران، دغدغه های اصحاب فرهنگ و هنر استان بررسی و رفع شود.

به گزارش خبرنگار خاورستان، جواد قناعت امروز در نشست صمیمی اصحاب فرهنگ و هنر استان اظهار کرد: همه دغدغه ها و حرف های شما را شنیدم و پیگیری های لازم برای رفع آنها در استان و کشور انجام می شود.

استاندار خراسان جنوبی گفت: امیدوارم در جلسه بعدی که در خدمت شما باشیم، بعضی از این دغدغه ها رفع شده باشند.

وی با بیان اینکه از بخشی از این مطالب مطلع بودم و بخشی دیگر از آنها را هم جدید از زبان شما شنیدم، گفت: انتظار بود در این جلسه، علاوه بر بیان دغدغه ها ، ایده هایی هم برای بهبود شرایط موجود ارائه می کردید.

به گفته وی؛ نکات کلیدی بیان شده در این نشست به سه دسته تقسیم می شود که بعضی از آنها با هماهنگی دستگاه های اجرایی استان قابل حل است.

قناعت تصريح کرد: رفع برخی از مشکلات نیاز به اعتبار دارد که در قالب مصوبات سفر باید دیده شود.

وی ادامه داد: بعضی از مسایل هم نیاز به پیگیری ملی دارد که اقدامات لازم درباره آنها انجام خواهد شد.

استاندار خراسان جنوبی به ارائه راهکارهایی برای رفع دغدغه های اصحاب فرهنگ و هنر پرداخت و گفت: با تشکیل جلساتی با محوریت مدیر کل حوزه استاندار و با همکاری سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی موارد مورد نظر باید احصا شود.

قناعت در پایان خاطرنشان کرد: موارد احصا شده باید با حضور مدیران دستگاه های مربوطه بررسی شود.

 

وجود ‌۱۳ هزار مترمربع فضای فرهنگی و هنری در استان

محمود رمضانی، سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی نیز  در این نشست با بیان اینکه در حال حاضر ۲۵ هزار و ۴۳۹ متر مربع فضای تخصصی فرهنگی و هنری در استان وجود دارد.

وی از مشخص شدن تکلیف پروژه نیمه‌تمام تالار بزرگ شهر خبر داد و گفت: این پروژه سال ۹۰ به عنوان پروژه ملی کلنگ‌زنی شد و پیشرفت چندانی ندارد اما اکنون با پیگیری‌های صورت گرفته جزو پروژه‌های اولویت‌دار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفته است.

رمضانی افزود: این پروژه به ۱۷۰ میلیارد تومان اعتبار جهت تکمیل نیاز دارد و امیدواریم با تخصیص اعتبارات ملی تا سال ۱۴۰۵ به بهره‌برداری برسد.

سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی به فعالیت ۶۷۷ کانون فرهنگی و هنری مساجد در تمام شهرستان‌ها اشاره و بیان کرد: ۶۵ موسسه فرهنگی و هنری، ۶۱ چاپخانه، ۸۰ کانون آگهی و تبلیغات، ۴۹ آموزشگاه آزاد هنری، ۳۸ انجمن ادبی و هنری، ۳۰ ناشر، ۱۵ خبرگزاری و ۱۳۹ نشریه و پایگاه خبری در استان فعالیت دارند.

وی به آموزش ۱۵۶ هنرجو در هنرستان دخترانه هنرهای زیبا اشاره کرد و گفت: پیگیر راه‌اندازی هنرستان پسرانه هنرهای زیبا در استان هستیم و با قول تخصیص اعتبار ۲ میلیارد تومانی جهت تجهیز این هنرستان از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و حمایت های استاندار در راستای تخصیص زمین به زودی شاهد راه‌اندازی آن باشیم.

شایان ذکر است؛ در این جلسه که به مدت ۲ ساعت و ۲۵ دقیقه به طول انجامید، ۱۵ نفر از فعالان حوزه فرهنگ و هنر به نمایندگی از جامعه فرهنگی و هنری خراسان جنوبی دغدغه ها و درخواست های خود از جمله مسائل معیشتی و اقتصادی، استیجاری بودن مکان‌های انجمن‌ها، دریافت مالیات از هنرمندان، مشکلات نگرشی در زمینه فرهنگ و هنر، تسریع در تکمیل طرح‌های نیمه تمام در شهرستان‌ها، مشکلات بیمه‌ای، در نظر گرفتن ساختار برای انجمن‌های فرهنگی و هنری و اختصاص اعتبار، عدم اجرای زنده فعالیت‌های فرهنگی و هنری، مشارکت دستگاه‌های متولی در واگذاری ظرفیت‌ها مکانی خود به هنرمندان، کاهش فعالیت هنرمندان به دلیل شیوع کرونا، مستندسازی ظرفیت‌های هنری و معرفی بیرجند به عنوان پایتخت کتاب ایران  را با استاندار مطرح کردند.

انتهای پیام/۱۰