لزوم برنامه ریزی مناسب برای اوقات فراغت دانش آموزان؛

دغدغه والدین برای تابستان فرزندان چیست؟/ پیش بینی ۲۳۰ کارگاه مختلف ویژه اوقات فراغت تابستان در خراسان جنوبی

با توجه به اهمیت طرح غنی سازی اوقات فراغت پس از تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها و آغاز فصل تابستان همراه با برنامه‌های متنوع و شاد در چارچوب موازین و ارزش‌های دینی نه تنها مورد حمایت قرار گرفته بلکه در زندگی اجتماعی، اقتصادی و اشتغال افراد نیز تاثیرگذار است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، با توجه به اتمام امتحانات دانش آموزان و نزدیک شدن به فصل تابستان خانواده در پی ثبتنام فرزندان خود در کلاس های اوقات فراغت جهت استفاده مناسب از وقت و در مقابل آن افزایش اطلاعات در زمینه های مختلف از علمی و آموزشی گرفته تا هنری و ورزشی هستند.

اگر اوقات فراغت بدون برنامه ریزی باشد، نه تنها مفید نیست بلکه باعث بروز برخی آسیب‌های اجتماعی می‌شود و طرح غنی‌سازی اوقات فراغت از اهمیت زیادی برخوردار است، چرا که این قشر عظیم آینده سازان جامعه هستند.

سبک زندگی، برخورد اجتماعی، عاطفی، روش برخورد با مردم، تلاش در رشد و شکوفایی جامعه، رونق بخشیدن به مسائل اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی مسائلی است که در برنامه ریزی اوقات و فراغت جوانان و نوجوانان باید به طور جد لحاظ شود.

کارشناسان معتقدند، اوقات فراغت تنها برگزاری کلاس‌های آموزشی نیست بلکه باید فضایی فراهم شود که کودکان، نوجوانان و جوانان علاوه بر دورهمی با نشاط و هدفدار، در کلاس مورد علاقه خود شرکت کنند.

مسئولان نیز باید برنامه‌های خود را قبل از شروع تعطیلات تابستانی تدوین کنند و برنامه‌های اوقات فراغت را با هماهنگی هم انجام دهند تا کلاس‌ها و دوره‌های موازی تجمیع شود.

با توجه به اهمیت طرح غنی سازی اوقات فراغت پس از تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها و آغاز فصل تابستان همراه با برنامه‌های متنوع و شاد در چارچوب موازین و ارزش‌های دینی نه تنها مورد حمایت قرار گرفته بلکه در زندگی اجتماعی، اقتصادی و اشتغال افراد نیز تاثیرگذار است.

اغلب خانواده ها معتقد هستند باید برای فرزندانشان در کلاس هایی ثبتنام کنند که ابتدا علاقه داشته و مورد نیاز و متناسب با سن و سال باشد. انتخاب مکان کلاس، هزینه، ساعت برگزاری، مربی، اینکه چه نهادی این کلاس را برگزار میکند و …. از دیگر مواردی است که خانواده ها به آن توجه دارند.

سلیمانی مادر دو دانش آموز پایه اول و ششم در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: با توجه به اتمام امتحانات و تعطیل شدن فرزندانم قصد دارم در کلاس های اوقات فراغت برای آنها ثبتنام کنم.

وی افزود: اولویت اول برای من علاقه فرزندم به کلاس، کیفیت آموزش و کار مربی، هزینه و نزدیک بودن محل برگزاری کلاس به محل زندگی ما است.

این مادر بیان کرد: خوشبختانه کلاس های زیادی در مسجد محل اطلاع رسانی شده که شامل کلاس های هنری، علمی آموزشی، ورزش و … می‌باشد.

سلیمانی عنوان کرد: برای پسرم که کلاس ششم را به اتمام رسانده و در آستانه ورود به کلاس هفتم است در کنار کلاس های ورزشی قصد ثبتنام در کلاس زبان انگلیسی را به دلیل اینکه سال بعد این درس مهم را دارد، دارم چراکه معتقدم قبل از آموزش رسمی زبان انگلیسی باید در این خصوص آشنایی داشته باشد و زودتر از این سن را هم برای آموزش زبان مناسب نمیدانم چراکه شاید برای دانش آموز سخت است.

وی با بیان اینکه هزینه و مدت زمان برگزاری کلاس نیز بسیار مهم است، اظهار کرد: برگزاری کلاس های اوقات فراغت در چهارچوب موازین اسلامی و دینی و توجه به این مسئله مهم از دوران کودکی برای فرزندان مهم است.

براتی یکی دیگر از مادرانی که دارای فرزند دانش آموز است در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: خوشبختانه در شهر بیرجند کلاس های اوقات فراغت زیادی در مساجد محلات، کانون های فرهنگی هنری مساجد، پایگاه های بسیج و موسسه و آموزشگاه های آزاد پیش بینی شده که بسیاری از این کلاس ها مختص فصل تابستان نیست و در تمام سال برگزار می‌شود.

وی افزود: کیفیت و خلاقیت در آموزش، هزینه، زمان، مکان و … از جمله نکاتی است که در زمینه ثبتنام فرزندانم در کلاس های تابستانی مورد توجه است.
این مادر گفت: علاقه فرزندم به شرکت در کلاس های تابستانی و نظارت پدر و مادر نیز مسئله مهمی است چراکه نباید فرزندان را برای حضور در کلاسی که علاقه ندارد ثبتنام کرد و از طرفی باید برای ثبتنام در کلاس های اوقات فراغت حتما تحقق و بررسی کرد که از تمام جهات مناسب باشد.

براتی بیان کرد: با توجه به تعطیلی مدارس در زمان کرونا و آموزش مجازی، فصل تابستان فرصت خوبی برای مرور درسها و شرکت در کلاس های درسی و آموزشی جهت یادگیری بهتر است.

در خراسان جنوبی نیز کانون پرورشی فکری کودکان، بسیج، فنی و حرفه ای، موسسه و آموزشگاه های آزاد و … برنامه های قابل توجهی برای فصل تابستان جهت آموزش پیش بینی کرده‌اند.

پیش بینی ۲۳۰ کارگاه فرهنگی، هنری و ادبی ویژه اوقات فراغت تابستان در خراسان‌جنوبی

طاهره حمیدی مدیر کل کانون پرورش فکری خراسان جنوبی در گفت و گو با خاورستان، از پیش بینی ۲۳۰ کارگاه فرهنگی، هنری و ادبی ویژه اوقات فراغت تابستان در خراسان جنوبی خبر داد.

وی افزود: ۱۲ مرکز فرهنگی و هنری ثابت کانون پرورش فکری در سطح استان ثبت نام کودکان ونوجوانان در کارگاه‌های فرهنگی، هنری و ادبی ویژه‌ی اوقات فراغت تابستان را آغاز کرده‌اند که تا کنون با استقبال خوب مخاطبان و خانواده‌ها واقع شده است.

مدیر کل کانون پرورش فکری خراسان جنوبی بیان کرد: با توجه به اینکه در شرایط پسا کرونا قرار داریم و شاهد حضور پرشور کودکان ونوجوانان هستیم، کارگاه‌های تخصصی و حضوری کانون با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی برگزار می شود.

حمیدی عنوان کرد: با پیش‌بینی‌ها و برنامه‌ریزی انجام شده ۲۳۰ کارگاه با موضوعات، فرهنگی، هنری، ادبی، مذهبی و علمی شامل دور های مقدماتی و پیشرفته ویژه گروهای سنی۴ تا ۱۸ سال در تمامی مراکز کانون پیش بینی شده است.

وی اظهار کرد: علاقه‌مندان می‌توانند جهت عضویت در مراکز کانون و کسب اطلاعات بیشتر به آدرس اینترنتی https://khorasanj.kpf.ir مراجعه کنند.

انتهای پیام/۱۲۷