دلیل ریزش برج قلعه فورگ چه بود؟

مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان درمیان دلیل ریزش برج قلعه فورگ را توضیح داد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، روز گذشته فیلم کوتاهی از ریزش یکی از برج‌های قلعه فورگ شهرستان درمیان در کانال‌های اطلاع رسانی شهرستان درمیان منتشر شد.
جهت اطلاع از دلیل ریزش برج قلعه فورگ با مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان درمیان گفت‌وگو کردیم.
اسماعیل شهسواری مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان درمیان در این خصوص در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: بنای دور قلعه فورگ از سنگ است و با توجه به استفاده از ملات های نامناسب در ساخت برج از عدم استحکام کافی برخوردار است.
وی افزود: برجی که روز گذشته دچار ریزش شد و حدود دو متر از آن فرو ریخت در حال دوباره سازی بوده است و خوشبختانه ریزش برج خسارت جانی و مالی نداشته است.
مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان درمیان با اشاره به این‌که ریزش برج اتفاق غیر مترقبه و غیر قابل پیش‌بینی نبوده، بیان کرد: این برج باید تا حدودی برداشته و دوباره بازسازی می‌شد و برای این کار پیمانکار مشخص و کار در حال انجام بوده با توجه به اینکه مقداری آوار برداری در این محدوده انجام شده بود پیش بینی ریزش برج وجود داشت.
شهسواری عنوان کرد: با توجه به پیش بینی ریزش برج در تاریخ ۱۳۹۹/۰۱/۱۱مصوبه‌ای با اهالی روستای فورگ که خانه هایشان در کنار قلعه بود به تصویب رسید و مقرر شد خانه های نزدیک قلعه تخلیه شود.
وی اظهار کرد: با کمک هلال احمر و بخشداری از روز ۱۱ فروردین کار تخلیه خانه ها انجام و بسته کمک معیشتی نیز به آن خانوار‌ها داده شد.
مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان درمیان خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم از ریشه تمام قلعه را مرمت کنیم به اعتبار زیادی نیازمندیم که متاسفانه این اعتبار را نداریم.
شهسواری تاکید کرد: به دلیل دوباره سازی برج قلعه فورگ از مردم تقاضا داریم تا خرداد ماه از قلعه تاریخی روستای فورگ دیدن نداشته باشند.
قلعه فورگ ارگی است در روستای فورگ از توابع شهرستان درمیان در استان خراسان جنوبی. این قلعه در ۵ کیلومتری درمیان قرار دارد.
وجود مناطق کوهستانی زیاد باعث شده که پای فرقه اسماعیلیه به این منطقه باز شود و برای دفاع از خود، قلعه‌های مرتفع و مستحکمی در اکثر مناطق این شهرستان و سایر شهرهای جنوبی خراسان ساخته و باقی بگذارند.
از نظر پیشینه تاریخی محوطه، ساخت قلعه فورگ در زمان نادرشاه افشار به وسیله میرزا بقاخان حاکم منطقه شروع شده و پس از وی پسرش میرزا رفیع خان ساختمان قلعه را به اتمام رسانده است
قلعه فورگ بعد از قلعه الموت مهم‌ترین مقر حضور اسماعیلیان به حساب می‌آمده.
قلعه فورک در ۱۰ کیلومتری جنوب شهر اسدیه واقع شده‌است. فضاهای داخلی قلعه از شرق به غرب شامل ۳ قسمت می‌باشد که قسمت اول، محل زندگی خدمه انبار آذوقه و محل نگهداری احشام است. قسمت دوم، محل زندگی نظامیان و نگهبانان و محل نگهداری تدارکات نظامی و سومین قسمت که مهم‌ترین بخش قلعه است، محل زندگی حاکم و اطرافیانش بوده‌است. قلعه مجموعاً دارای ۱۸ برج بوده که اکنون تعدادی از آن‌ها باقی‌مانده است. مصالح به کار رفته در ساخت قلعه بیشتر سنگ، آجر و خشت می‌باشد. این قلعه بر بالای صخره‌ای سنگی پس از قرون متمادی همچنان در تاریخ بیرجند قامت خود را استوار نگهداشته‌است، هم‌چنین بر بلندای حصار و برج‌ها، سازه‌های کنگره‌داری وجود دارد و منافذی جهت دیده‌بانی و دفاع دیده می‌شود. با توجه به آثار و بقایای معماری داخل قلعه چنین استنباط می‌شود که قلعه مزبور در چندین مرحله بازسازی شده و بر وسعت آن افزوده شده‌است. آخرین مرحله معماری آن مربوط به دوره افشاریه است که حصار فعلی قلعه و هشت برج مدور آن یادگاری از این دوره می‌باشد.
انتهای پیام/۱۲۷