دلیل گرانی تخم‌ مرغ در استان خراسان جنوبی چیست؟

قیمت تخم مرغ و مرغ در دو هفته اخیر در نوسان است به طوری که امروز تخم مرغ با ۱۶۳۰۰ و مرغ ۱۶۶۰۰ در بازار عرضه شد تا از دومینوی گرانی‌ها عقب نماند هرچند مسئولان علت گرانی‌ها را افزایش قیمت دان و کمیاب بودن آن می‌دانند.

به گزارش خاورستان به نقل از تسنیم، سناریوی تکراری گرانی‌ گویا در بازارهای استان خراسان جنوبی پایانی ندارد، گرانی‌هایی که بخش از آن مربوط به نوسانات دلار و بخشی دیگر مربوط به افزایش قیمت نهاده‌های دامی و بخشی هم مربوط به چشم و هم چشمی‌هاست.
اگر یک کالایی در بازار گران شود مابقی اجناس هم گران می‌شوند تا در این کارزار بی سروسامان از یکدیگر عقب نمانند اما چیزی که این وسط مغفول می‌ماند مردمی هستند که به نان شب محتاج بوده و در این روزهای کرونایی و گرانی، هر روز سفره زندگیشان کوچک و کوچک‌تر می‌شود.
با چرخی در سطح شهر از چهره اکثر مردم می‌توان دریافت که گرانی‌ها و کرونا آنها را رنجور کرده و اگر روزی بساط دورهمی‌ها برپا بود و مردم دور هم شاد بودند کرونا که آمد دورهمی‌های شاد مردم را کمرنگ کرد و در این میان تنها این روزها حرف گرانی بر سر زبان‌ها جاری است.
تولیدکننده‌ها می‌گویند دان گران است و تولید برایمان بی صرف است، مصرف کننده‌ها می‌گویند محصول گران است و هزینه‌های زندگی تأمین نمی‌شود، مسئولان می‌گویند نظارت کافی داریم و با گران فروشان برخورد می‌کنیم و مردم معتقدند نظارتی نیست و کسی پاسخگوی گرانی‌ها نیست.
به سراغ مسئولان مربوطه که می‌رویم صنعت و معدن می‌گوید باید جهاد کشاورزی دان را در اختیار تولیدکننده قرار دهد.
گویی این افزایش قیمت‌ها توپی سرگردان است که در زمین نهادها پاسکاری می‌شود و از سویی دیگر مردم از این وضعیت خسته شده‌اند.
یکی از شهروندان بیرجندی به خبرنگار تسنیم گفت: از ابتدای سال تاکنون قیمت مرغ و تخم مرغ در نوسان است یک روز بالا یک روز پایین،گویا تولیدکنندگان هم نمی‌دانند چه می‌خواهند و دنبال چه هستند و از سویی دیگر در این میان مردم هم نمی‌دانند قیمت مرغ و تخم مرغ چه روزی ارزان‌تر است تا برای خریدش اقدام کنند.
وی با بیان اینکه در ماه رمضان قیمت تخم مرغ در بیرجند شش هزار تومان بود، چندی نگذشت که قیمت به ۷ تا ۹ هزار تومان رسید و به یک باره در یک بازده زمانی کوتاه به ۱۱ هزار تومان رسید و حال در دو هفته اخیر قیمت تخم مرغ رو به فزونی گرفته آن طور که امروز خود را به ۱۶ هزار و ۳۰۰ تومان رسانده است.
یکی دیگر از شهروندان بیرجندی هم که معتقد است قیمت مرغ در چند رور اخیر به ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است گفت: قیمت مرغ امروز با کاهش به ۱۶ هزار و ۶۰۰ تومان در مراکز عرضه مستقیم و ۱۷ هزار و ۵۰۰ در مراکز خرده فروشی رسیده است اما قیمت تخم مرغ در چند روز اخیر از ۱۴ هزار و ۵۰۰ به ۱۶ هزار و ۵۰۰ رسیده و گویی قرار است تخم مرغ نیز از سبد خانوار پر بکشد.
رئیس اتحادیه مواد پروتئینی بیرجند به خبرنگار تسنیم گفت: یکی از مهم‌ترین دلایل افزایش قیمت تخم مرغ و مرغ نبود دان است و کمیاب شدن دان مهم ترین مشکل پیش پای تولیدکننده است.
زجاجی با بیان اینکه در هفته اخیر شاهد افزایش قیمت مرغ بودیم اما در چند روز گذشته و امروز قیمت مرغ کمی پایین آمده است افزود: تا وقتی دان تامین نشود و در اختیار تولیدکننده قرار نگیرد داستان افزایش قیمت را برای تخم مرغ و مرغ همچنان خواهیم داشت.
وی با بیان اینکه با وجود گرانی تخم مرغ اما باز هم به نسبت دیگر استانها قیمت ما پایین‌تر است افزود: در حال حاضر کمبود تخم مرغ وجود ندارد اما گران است که باید مسئولان کشوری فکری اساسی بردارند.
رئیس اتحادیه مواد پروتئینی بیرجند، قیمت تخم مرغ را امروز ۱۶ هزار و ۳۰۰ و قیمت مرغ در مراکز عرضه مستقیم را ۱۶ هزار دانست.
انتهای پیام/۱۴۳