نخعی خبر داد

تداوم سرما و یخبندان در خراسان‌جنوبی

کارشناس هواشناسی گفت: طی شبانه روز گذشته دمای همه شهرستان‌های خراسان جنوبی زیر صفر ثبت شده و سربیشه سردترین نقطه استان بوده است.

به گزارش خاورستان، جواد نخعی رئیس اداره پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا اداره‌ کل هواشناسی خراسان جنوبی در جمع خبرنگاران، اظهارکرد: صبح امروز کمینه دمای هوا در تمامی ایستگاه‌های هواشناسی خراسان جنوبی زیر صفر درجه به ثبت رسید و سربیشه با منفی ۱۶ درجه سردترین نقطه استان بود.

وی خاطرنشان کرد: همچنین دمای هوا در ایستگاه‌های زهان و قاین منفی ۹ درجه ثبت شد و کمینه دما در مرکز استان به هشت درجه زیر صفر رسید.

این کارشناس هواشناسی گفت: مطابق با الگوها و نقشه‌های هواشناسی، سرما و یخبندان تا اوایل هفته آینده یعنی روز دوشنبه در استان ادامه دارد و از صبح دوشنبه انتظار افزایش نسبی دمای هوا را خواهیم داشت.

نخعی با اشاره به این‌که امروز و فردا شرایط جوی پایدار است، افزود: از روز جمعه هفته جاری تا شنبه هفته آینده با ورود سامانه پایدار به جو استان در برخی مناطق انتظار بارش برف و باران را داریم.

وی یادآورشد: در شبانه‌روز گذشته سربیشه با کمینه دمای ۱۶ درجه زیر صفر سردترین و ایستگاه بندان با بیشینه دمای ۱۳ درجه بالای صفر گرمترین نقاط استان بودند همچنین تغییرات آب و هوایی در مرکز استان بین منفی هشت و هفت درجه ثبت شد.

گفتنی است، موج اول سرما از بیستم دی ماه وارد خراسان جنوبی شد و در پی کاهش شدید دمای هوا بنا به تصمیم ستاد مدیریت مصرف انرژی استان تمامی ادارات و دستگاه‌های اجرایی خراسان جنوبی از روز چهارشنبه ۲۱ دی ماه تعطیل و مدارس غیرحضوری شد.

هم چنین این تعطیلی با توجه به ادامه برودت هوا و افت فشار گاز در چند نوبت تمدید شد و براساس آخرین تصمیم، ادارات و دستگاه‌های اجرایی استان از روز شنبه اول بهمن با ۲ ساعت تاخیر و به شرط استفاده از سوخت جایگزین آغاز به کار کردند همچنین تمامی مدارس خراسان جنوبی از دوشنبه سوم بهمن حضوری شدند.

موج دوم سرما هفته جاری وارد خراسان جنوبی شد و اداره کل هواشناسی پیش از این درباره کاهش محسوس دمای هوا و تشدید سرما در این استان هشدار سطح نارنجی صادر کرد.

انتهای پیام/ ۵