استاندار خراسان جنوبی:

دنبال ایجاد فضای امنیتی در دانشگاه‌ها نیستیم

معتمدیان با اشاره به اینکه فضای دانشگاه باید برای نقادی و انتقادکردن در چارچوب قوانین باز باشد، گفت: به هیچ عنوان دنبال ایجاد فضای امنیتی در دانشگاه های استان نیستیم، لذا تصمیم گیری برنامه های دانشجویی باید در خود دانشگاه صورت گیرد.

به گزارش خاورستان، محمدصادق معتمدیان استاندار خراسان جنوبی شامگاه(۱۶ آذر) در دیدار با جمعی از نمایندگان تشکل های دانشجویی و روسای دانشگاه های استان به مناسبت روز دانشجو در دانشگاه بیرجند با اشاره به اینکه دستگاه های اجرایی استان ارتباط بیشتری با دانشجویان و دانشگاه ها داشته باشند، اظهار داشت: شورای هم اندیشی در سطوح مختلف در دانشگاه های استان برای کمک به دولت در برنامه ریزی مسائل استان تشکیل شود.
استاندار خراسان جنوبی با اشاره به نقد یکی از نمایندگان تشکل های دانشجویی مبنی بر ضرورت ایجاد فضای آزاد دانشجویی در انتقاد از عملکرد مسئولان و حتی برخی موارد تجمع های دانشجویی در دانشگاه، گفت: اینکه فضای دانشگاه باید امن باشد، مورد تاکید ما هم قرار دارد، لذا به هیچ عنوان دنبال فضای امنیتی در دانشگاهها نیستیم و تصمیم گیری برای برگزاری برنامه های مختلف باید در خود دانشگاه انجام گیرد.
وی با اشاره به اینکه دانشجویان زیر بار توصیه های غیرقانونی نروند، ادامه داد: انتقادات باید در چارچوب قانون باشد و ما از هر گونه انتقادی که در چارچوب قانون باشد حمایت می کنیم.
وی در ادامه به بیان گزارشی از کارهای انجام شده در یک سال اخیر در استان پرداخت و گفت: برای توسعه خراسان جنوبی از نظرات اساتید دانشگاه های استان در قالب طرح آمایش سرزمینی استان استفاده شده است که این سند کمک زیادی به آینده استان خواهد کرد.
استاندار خراسان جنوبی با اشاره به تحریم های ظالمانه دشمنان علیه کشور، گفت: در این شرایط باید با وحدت و همدلی این شرایط را مدیریت کرد، تا شرایط را پشت سر بگذاریم.
معتمدیان با اشاره به اینکه خراسان جنوبی ظرفیت های زیادی از جمله هم مرزی با افغانستان، محصولات استراتژیک و … دارد، گفت: با استفاده از همین داشته ها می توان بسیاری از مشکلات استان را حل کرد.
وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای پیشرفت استان، بعد از انقلاب اسلامی، گفت: هر چند در ۴۰ سال گذشته کارهای زیادی در استان صورت گرفته است، اما پروژه کلانی که استان را از محرومیت خارج کند، نتوانسته ایم برای استان انجام دهیم.
استاندار خراسان جنوبی با اشاره به اینکه سه ماه گذشته دو مصوبه یکی فاینانس ۳۸۰۰ میلیاردی داخلی برای اتصال راه آهن بیرجند به گناباد و فاینانس ۷۰۰ میلیون یورویی روس ها برای راه آهن شرق کشور را داشته ایم، افزود: در حال حاضر همه کریدور شرق کشور تامین مالی و تعیین تکلیف شدند و شاهد عملیات اجرایی آن خواهیم بود.
معتمدیان با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه جاده ها و دوبانده کردن راه های اصلی استان، گفت: امسال اعتبارات جاده های استان چهار برابر شده است و عملیات اجرایی ۴۲۰ کیلومتر باند دوم جاده های استان آغاز شده است، پروژه جاده بیرجند- قاین تا پایان سال آینده به اتمام می رسد.
وی اظهارداشت: همچنین جاده ماهیرود به فراه افغانستان، دو میلیون یورو برای تامین آن تزریق شده است که به زودی عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.
استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه سند سازگاری با شرایط کم آبی در استان با حمایت دانشگاه تدوین، تصویب و ابلاغ شده است، گفت: شش برنامه از دل این سند در آمده است که از جمله انها توسعه کشت گلخانه ای و احداث هزار هکتار گلخانه و بارگاه زرشک در استان است.
معتمدیان با بیان اینکه زمینه پرورش شتر را در شهرستان های استان داریم، افزود: طرحی را با بنیاد برکت نهایی کردیم که خراسان جنوبی تا پایان دولت به قطب پرورش شتر منطقه تبدیل شود، در این راستا برای تامین علوفه مورد نیاز شترها هم ۲۰ هکتار را به کشت خارشتر اختصاص دادیم.
وی با بیان اینکه شرکت ایدرو سه طرح بزرگ صنعتی را در استان سرمایه گذاری خواهد کرد، افزود: ایمیدرو نیز هفته آینده برای سرمایه گذاری در بخش معادن در استان حضور پیدا می کند.
استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه کارخانه چدن خوسف با اشتغالزایی ۳۰۰ نفر در فاز اول و بیش از ۷۰۰ نفر در فاز دوم آماده بهره برداری است، گفت: فاز دوم این کارخانه سال آینده به اتمام می رسد.
معتمدیان از رایزنی ها برای افزایش پروازهای استان خبر داد و یادآور شد: در حال حاضر تمام ایام هفته از استان پرواز داریم و به دنبال فعال کردن پروازهای منطقه ای به چابهار، زاهدان، کرمان و مشهد و شرق کشور هستیم.
انتهای پیام/۴/ ۶۶/
شبستان