اولین همایش تعاون و رسانه در خراسان جنوبی برگزار شد

دوران دفاع مقدس نمونه بارز تعاون/ رسانه ها در تبیین بیشتر تعاون تلاش کنند

معاون سیاسی ،امنیتی و اجتماعی  استاندار خراسان جنوبی گفت: یکی از دلایل عمده و مهمی که در دفاع مقدس با دست تهی و خالی توانستیم با ۸۵ کشور که تعدادی ابرقدرت بودند و با میلیاردها دلاری که کشورهای عربی به عراق تزریق کردند، پیروز شویم تعاون، همت و مشارکت مردمی بود.

به گزارش خاورستان محمد رضا طالبی در اولین همایش تعاون و رسانه و تجلیل از خبرنگاران فعال حوزه تعاون و کار که با همت اتاق تعاون و تعامل  اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی برگزار شد با اشاره به این که یکی از نمونه‌های بازر تعاون در سطح کشور را دوران دفاع مقدس نامید و گفت : یکی از دلایل عمده و مهمی که در دفاع مقدس با دست تهی و خالی توانستیم با ۸۵ کشور که تعدادی ابرقدرت بودند و با میلیاردها دلاری که کشورهای عربی به عراق تزریق کردند، پیروز شویم تعاون، همت و مشارکت مردمی بود.

طالبی افزود: در آن دوران ارتش ما متزلزل بود، مردم آموزش ندیده بودند، انسجامی بین نیروهای بسیج وجود نداشت اما در چنین شرایطی با تعاون توانستیم در جنگ به پیروزی برسیم.

وی بیان کرد: قبل از دفاع مقدس هر جنگی خواسته یا ناخواسته بر ایران تحمیل می‌شد بخشی از کشور جدا شد اما در جنگ دفاع مقدس یک وجب را واگذار نکردیم و اکنون نیز نظام جمهوری اسلامی روز به روز پابرجا و مستحکم‌تر می‌شود.

وی عنوان کرد: این پیروزی غیر از این به دست نمی‌آمد مگر اینکه مردم انقلابی و مذهبی ما به سهم خود در جنگ مشارکت کردند و همه حاصل مشارکت و تعامل بود.

وی اظهار کرد: در حوزه فرهنگی، سیاسی و اقتصادی نیز همینطور است اگر چنانچه امور بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی به مردم واگذار شود با مشارکت و همت آنها، و از طرفی با استفاده از فکر و اندیشه خلاق و دلسوزی، اقتصاد را توسعه می‌دهند.

وی گفت: در سال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین از تعاونی‌های استان به ویژه در حوزه تولیدی و صنعتی انتظار داریم به سمت تولیدات دانش‌بنیان سوق پیدا کنند.

طالبی یادآور شد: بدون شک وقتی محصولات تولیدی تعاونی‌ها دانش‌بنیان باشد قدرت رقابت با سایر محصولات تولیدی را دارد و زمینه ایجاد محصولات با کیفیت و از طریفی امنیت شغلی کارگران نیز فراهم می‌شود.

وی با اشاره به اهمیت افزایش فعالیت‌ تعاونی‌ها در سطح استان اظهار داشت: اقدامات بسیار خوبی توسط تعاونی‌ها در استان انجام شده و این روند در حال افزایش است.
معاون استاندار  در ادامه با اشاره به اینکه حوزه رسانه استان به صورت گمنام فعالیت می‌کند، گفت: خبرنگاران استان با حداقل‌ها کار می‌کنند که جا دارد به رسانه‌ها خداقوت گفت و از فعالان این حوزه قدردانی کرد.

طالبی افزود: در خصوص رفع مشکلات حوزه رسانه استان تاکنون جلسات متعددی با حضور استاندار و سایر برگزار شده که بدون شک مصوبات این جلسات اجرایی و بخشی از مشکلات این قشر حل و فصل خواهد شد.

وی با اشاره به دغدغه رسانه‌ها در خصوص مسائل زیرساختی استان، بیان کرد: ‌ امروز اتفاقات خوبی در سازمان برنامه و بودجه با حضور استاندار خراسان جنوبی در خصوص پروژه راه‌آهن بیرجند رقم خورد.

وی با اشاره به اجرای طرح نهضت ملی مسکن در استان، اظهار کرد: از تعاونی‌های استان درخواست داریم ‌مصالح ‌مورد نیاز مسکن را از داخل استان تهیه کنند.
وی ادامه داد: به دستگاه‌های اجرایی استان نیز تاکید شده تا محصول و کالاهای مورد نیاز خود را از داخل استان تهیه کنند و در این زمینه بسیار جدی هستیم.

تلاش رسانه ها برای تبیین تعاون

غلام حسین حسینی رئیس اتاق تعاون خراسان جنوبی نیز در این جلسه گفت :در شرایط فعلی نیاز است که رسانه ها کمک کنند و در تبیین تعاون بیشتر از گذشته تلاش کنند تا از آن خمودگی که وجود دارد بیرون بیاییم .

وی با اشاره به پیگیری های برای تدوین سند چشم انداز اتاق تعاون خراسان جنوبی افزود: تا یک ماه آینده این سند برای تصویب تقدیم خواهد شد.

به گفته حسینی سند توسعه ملی بخش تعاون  سال ۹۲ تدوین شد اما  بعد از گذشت ۱۰ سال که قرار بود این سند اجرا شود آیین نامه هایش تصویب نشده است  که در جلسه با حضور رئیس جمهور این مشکل از سوی رئیس اتاق تعاون ایران مطرح و رئیس جمهور دستور رسیدگی به این موضوع را دادند که در صورت تحقق بسیاری از مشکلات بخس تعاون مرتفع خواهد شد.

وی اظهار کرد: ارزان ترین اشتغال  را تعاونی ها می توانند ایجاد کنند که توانستند ۳۴ درصد را از اهداف مد نظر محقق کنند و یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر هم اشتغال مستقیم  و در مجموع ۲۰ میلیون نفر در کشور در تعاونی ها ذینفع هستند .

وی به سختی های شغل خبرنگاری هم اشاره کرد که این قشر در لبه تیغ قرار دارند هر چند مطالبه گری شیرین است اما در مجموع کار سختی است .

وی اظهار امیدواری کرد برگزاری این همایش را سرفصلی برای سایر سازمان ها در قدردانی از گوشه ای فعالان رسانه باشد.


توسعه و ترویج فرهنگ تعاون

غلام رضا اشرفی نیز در اولین همایش تعاون و رسانه و تجلیل از خبرنگاران فعال حوزه تعاون و کار با با بیان اینکه هدف از تشکیل این جلسه توسعه و ترویج فرهنگ تعاون بوده است، گفت: در بخش تعاون بیش از هزار تعاونی فعال در استان وجود دارد که ۱۰ هزار فرصت شغلی ایجاد کرده است.

وی  تصریح کرد: براساس آخرین آمار تامین اجتماعی، در استان ۱۲۶ هزار و ۹۱۰ نیروی بیمه شده وجود دارند و ۴۲۶ واحد اقتصادی در سطح استان فعالیت دارند.

به گفته وی در یک سال گذشته ۴۲ تعاونی با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر توسعه تعاونی‌ها با رویکرد دانش بنیان و به کارگیری جوانان در استان تشکیل شده است.

وی با تاکید بر اینکه نگاه به مرز به عنوان یکی از ظرفیت‌های مهم در استان مورد توجه بوده است، عنوان کرد: در یک سال گذشته ۱۵ میلیون دلار کالا توسط تعاونی‌های استان از مرز صادر شده است.

اشرفی بر لزوم برندسازی محصولات تولیدی تعاونی‌های استان تاکید کرد و گفت: معتقدیم حصول تولید شده در استان باید با برند استان توزیع شود که در این زمینه تاکنون ۳۶ ثبت برند برای تعاونی‌های استان ثبت شده است.

وی با اشاره به این که بخشی از هزینه‌های برندسازی توسط معاونت تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تقبل می‌شود یادآور شد: در حوزه مشاغل خانگی در اواخر سال گذشته شاهد کاهش روند صدور مجوزها بوده‌ایم که نقش مهمی در اشتغال داشته‌اند.
مدیر کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی اضافه کرد: روند صدور مجوزها کاهش چشمگیری داشته و در یک سال گذشته هزار و ۲۴۸ مجوز مشاغل خانگی در استان صادر شده است.

اشرفی با اشاره به اینکه اعتبارات مشاعل خانگی در سال گذشته ۱۴ برابر سال ۹۹ بوده است، یادآور شد: اعتبارات سال ۹۹ در حوزه مشاغل خانگی که در استان جذب شده ۶ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان بوده و در حال حاضر این اعتبار به ۸۷ میلیارد تومان رسیده است.

وی تصریح کرد: در حوزه آسیب‌های اجتماعی، کانون‌های یاری‌گران در سطح بنگاه‌های اقتصادی بوده و در این راستا ۱۲ کانون را در بنگاه‌های اقتصادی بالای ۲۵ نفر بوده تاسیس شده است، همچنین تعداد ۲۷ خانه فرهنگ کار نیز در یک سال گذشته تاسیس شده است.

در پایان این جلسه  پایگاه تحلیلی خبری خاورستان به عنوان یکی از رسانه های فعال در حوزه تعاون، کار و رفاه اجتماعی معرفی شد و از ۳۰ خبرنگار این حوزه در رسانه های مختلف استان هم قدردانی شد.