کارشناس مسائل سیاسی:

دوران پهلوی سیاه ترین دوران در تاریخ ایران/ بیان جنایات پهلوی از اعطای مناصب به افراد نالایق تا فسادهای اقتصادی و اخلاقی

شبانی گفت: دوران پهلوی سیاه ترین دوران در تاریخ ایران است و جنایات پهلوی به مراتب از جنایات قاجار در حق ایران بیشتر بوده است. اما متاسفانه این جنایات و دوران ننگین، به خوبی برای مردم و نسل جوان تبیین نشده است.

حامد شبانی کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با خبرنگار خاورستان، اظهارکرد: رژیم پهلوی جنایات متعدد و عجیبی را در حق ملت ایران روا داشت. البته ممکن است که عوامل پهلوی دو سه کار خوب هم کرده باشند، اما برآیند کارشان و بنیان های فکری شان در حوزه های مختلف به شدت مبتذ،ل منحرف  و زیان آلود بود.

وی افزود: وقتی درباره پهلوی صحبت می کنیم، صرفا منظور خانواده پهلوی نیست، بلکه دولت و حکومت پهلوی و این خاندان هزار فامیل مدنظر است.

این کارشناس مسائل سیاسی گفت: در این دوران؛ حکومت در چنبره فامیل و اهل و عیالشان بود و در واقع یکی از بزرگترین جنایات پهلوی، همین بود که شایسته سالاری و اهمیت دادن به نخبگان جامعه را کنار زده بودند و مناصب بر اساس ارتباطات خونی، نسبی، سببی و قوم و خویشی تقسیم می شد و در اختیار افراد نالایق قرار می گرفت.

وی ادامه داد: مثلا بعدها که فرح وارد خانواده پهلوی شد، بسیاری از اقوام، دوستان و اطرافیان او پست گرفتند. همین موضوع درباره اشرف، شمس و خود محمدرضا هم صدق می کرد، اما بدتر از آن بود که خیلی از مناصب هم بین کسانی تقسیم می شد که افراد فاسدی بودند و با این خانواده روابط نامشروعی داشتند.

شبانی اظهارکرد: خیانت دیگر خاندان پهلوی هم این بود که استقلال سیاسی و اقتصادی مملکت را به فنا داده بودند و هیچ اهمیتی برای اینکه این مملکت باید روی پای خود بایستد، قائل نبوده و همه چیز مملکت را فروخته بودند. در خاطرات خودشان وجود دارد که آمریکا و انگلیس نخست وزیرهای کشور را انتخاب می کردند و سر نخست وزیر امینی، آمریکا و کاخ سفید اعمال نفوذ می کرد. یا شخص علم قدرتی در این حکومت داشت که خود پهلوی و یا هر کس دیگری نمی توانست او را برکنار کند.

وی فساد اقتصادی را از دیگر موارد خیانت پهلوی دانست و گفت: در حالی که چاههای نفت در اختیار پهلوی بود، اما آنها این ثروت را به تاراج می بردند و هیچ سودی نصیب مردم نمی شد. در این شرایط؛ ایران به یک بازار مصرف بزرگی برای غرب تبدیل شده بود که سودآوری آن هم در جیب پهلوی و همچنین دلال ها و نزدیکانشان می رفت که فعالیت های اقتصادی در انحصار آنها بود و اجازه داده نمی شد که سودی به جیب مردم برود. روزی هم که پهلوی و فرح از کشور فرار کردند، ۳۰ چمدان طلا و جواهر مردم را با خودشان بردند.

خاندان پهلوی غرق در فساد اخلاقی

این کارشناس مسائل سیاسی اظهارکرد: متاسفانه خاندان پهلوی از محمدرضا گرفته تا اشرف، شمس، فرح و علم و سایر درباری ها به  شدت و به طور مطلق غرق در فساد اخلاقی بودند و حتی هواپیماهای اختصاصی به آمریکا و اروپا می رفت تا فلان زن های بدکاره را برای مراوده با شاه به ایران بیاورد .

وی ادامه داد: خواهران شاه هم که چندین بار طلاق گرفته بودند، اصلا عده طلاق نگه نداشته و احکام اسلامی را رعایت نمی کردند که این موضوع نشان از عمق فساد اخلاقی این خاندان دارد.

شبانی بیان کرد: یکی از مشکلات دیگر این بود که این خانواده غرق در فسادهای اجتماعی و پشت پرده بسیاری از معضلات اجتماعی بودند. بطور مثال در سفر شمس به فرانسه، یک چمدان هروئین از او گیر آمده بود و در واقع پشت صحنه مواد مخدر و توزیع آن در ایران، چند سناتور و خواهر شاه بودند.

وی با اشاره به دنبال کردن طرح ” دختر روز” توسط پهلوی، گفت: این خاندان دختران ایرانی را به بهانه تحصیل و پیشرفت به خارج از کشور می بردند و باعث فساد اخلاقی آنها می شدند. بسط فساد اخلاقی و اجتماعی در جامعه با ایجاد مشروب خانه های متعدد، کاباره ها، نمایش فیلم فارسی های به شدت مبتذل در سینما و… از دیگر جنایات این خاندان علیه اسلام و مردم بود و در واقع خود فرح، پشت بسیاری از فعالیت های هنری مبتذل بود.

تلاش برای دین زدایی از جامعه

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه پهلوی با نخبگان علمی جامعه که با حکومت همراه نبودند، به شدت برخورد و آنها را از صحنه حذف می کرد، گفت: بسیاری از دانشجویان در مسیر مبارزه با پهلوی و فقط به خاطر داشتن یک کتاب یا اعلامیه ، به زندان های بلندمدت محکوم، بازداشت و شکنجه می شدند و هیچ صدای مخالفی نباید شنیده می شد. در این دوران پیشرفت علمی خاصی در ایران دیده نشد و دانشگاه ها مراکز علمی خاصی نبودند.

شبانی اظهارکرد: یکی دیگر از مظاهر فساد پهلوی، مبارزه با دین و نمادها و مظاهر دینی بود و با مظاهر دینی و مذهبیون جامعه مشکل داشتند. این حکومت برای دین زدایی از جامعه تلاش می کرد و با پیشرفت و گفتمان مذهب مخالف و آن را در حد یک نماز و روزه عادی می دانستند. از نظر آنها دین نباید وارد سیاست می شد و قائل به سکولاریسم بودند.

وی گفت: استیلای مستکبرین برمردم ایران در جریان قانون کاپیتولاسیون و تحقیر نظامی ها و ژنرال های ایرانی در برابر افسران آمریکایی هم در این دوران رقم خورد.

او ادامه داد: در این دوران صنعت کشور به شدت به غرب گره زده شده بود، بطوری که بعد از رفتن عوامل استکبار از ایران، بسیاری از صنایع قفل شود، چون به ایرانی ها اجازه نمی داند یاد بگیرند و کار بکنند.

حاکم بودن خفقان سیاسی بر کشور

شبانی بیان کرد: در حکومت پهلوی استبداد و خفقان سیاسی در فضای کشور حاکم بود و برخوردهای خشنی با مردم وجود داشت که جنایت های ۱۵ خرداد، ۱۷ شهریور، قتل عام و کشتارها و شکنجه های ساواک در زندان ها، تبعید امام خمینی(ره) و … از موارد عینی شرایط استبدادی کشور است.

وی گفت: در حالی که مردم به شدت در مضیقه مالی بودند، اما پهلوی جشن های ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی را برگزار و ریخت و پاش های فراوانی می کرد. یا در این شرایط، کمک های بلاعوض عجیب و غریبی به غرب، سیستم قضایی انگلستان، آب و فاضلاب سوئیس و … می شد. برای خرید لوازم جنگی، ۴۰۰ میلیون پوند به انگلستان داده شد که نه تجهیزاتی و نه پولی برگشت داده نشد.

جنایات پهلوی به خوبی تبیین نشده

این کارشناس سیاسی با اشاره به اینکه با همه این جنایات اما هنوز هم برخی در پی تطهیر چهره پهلوی هستند، افزود: متاسفانه بسیاری از مردم بخصوص نسل جوان و نوجوان، نسبت به جنایات پهلوی اطلاعاتی ندارند و از طرف دیگر هم دشمن با موج سواری و سوء استفاده از شرایط و فشارهای اقتصادی، از رژیم پهلوی تقدیر می کنند و در این بین هم، افرادی که اطلاعات کمی دارند این حرف ها را باور می کنند.

شبانی تاکید کرد: این در حالی است که دوران پهلوی سیاه ترین دوران در تاریخ ایران است و جنایات پهلوی به مراتب از جنایات قاجار در حق ایران بیشتر بوده است. اما متاسفانه این جنایات و دوران ننگین، به خوبی برای مردم و نسل جوان تبیین نشده است.

وی تصریح کرد: در حالی که کشور در دوران پهلوی مستعمره غربی ها بود، اما امروز به قدرتی رسیده است که در مقابله با جنایات استکباری، در ملأ عام پایگاه آمریکایی را با موشک می زند و با شجاعت هم اعلام می کند که کار ما بوده است، در حالی که پس از جنگ جهانی، سابقه نداشته است که کشوری پایگاه های نظامی آمریکا را  مورد هدف قرار دهد.

انتهای پیام/۷