در دیدار مدیرکل صمت خراسان جنوبی با نماینده مجلس مطرح شد؛

دولت از اصناف حمایت نمی‌کند/ نمایندگان مجلس؛ همراه مدیران در حل مشکلات مردم هستند

رئیس اتاق اصناف گفت: وام 10 میلیون تومانی که دولت برای اصناف در نظر گرفت، 12 درصد کارمزد داشت که هیچ گرهی از اصناف نه‌تنها باز نمی‌کند، بلکه خود مشکل‌ساز است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، حسین خسروی نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی صبح امروز در دیدار اعضای هیات رئیسه اتاق اصناف استان، ضمن تشکر از همراهی خوب اصناف خراسان جنوبی در موضوع مقابله با بیماری کرونا و کمک‌های مومنانه، گفت: اصناف در موضوع کرونا و همدلی مومنانه همانند گذشته خوش درخشیدند.
وی با اشاره به نقش مهم اصناف در پیروزی انقلاب و بعد از آن در پشتیبانی از جبهه های ۸ سال دفاع مقدس، گفت: اصناف در ۸ سال دفاع مقدس با خون و مال خود از انقلاب و نظام دفاع کردند.
رئیس مجمع نمایندگان مردم خراسان جنوبی در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که اداره کل صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی باید در راستای حل مسکلات اصناف و مردم قدم بردارد، تصریح کرد: برخی از مشکلات ربطی به استان ندارد و باید در تهران و در وزارتخانه پیگیری شود که این همت مسئولان را می‌طلبد، نمایندگان استان در مجلس هم آمادگی کامل برای همراهی با مدیران در پیگیری مشکلات مردم در تهران را دارند.
خسروی با تاکید بر لزوم شکل گیری جلسات هم افزایی بین مدیران استان برای بررسی و حل مشکلات مردم، گفت: جزیره ای عمل کردن باعث غفلت از مشکلات مردم می شود.
وی گفت: طبق گزارش برخی از اصناف، اقلام تنظیم بازار گاهی از آن‌چه در بازار است گران‌تر ارائه می‌شود که این موضوع باید از سوی مسئولان صمت پیگیری و نظارت‌ها جدی‌تر باشد.
وی با اشاره به این‌که امروز نیاز اول کشور وحدت و همدلی بین مسئولان است، افزود: آن‌چه از مسئولان در ذهن مردم باقی خواهد ماند، کار و تلاش صادقانه است.
بندهای تسهیلات رونق اقتصادی شامل وام‌های کرونایی اصناف نیز شود
در ابتدای این جلسه مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی و اعضای هیئت رئیسه اصناف استان به بیان برخی مشکلات و موانع پیش روی اصناف به ویژه در دوران سخت شیوع بیماری کرونا پرداختند.
عباس جرجانی مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی نیز در این دیدار با بیان این‌که در استان ۳۳ هزار واحد صنفی داریم که از این تعداد ۹ هزار واحد مشکلات اقتصادی دارند، گفت: مجلس باید مصوب کند که همان بندهایی که برای تسهیلات رونق اقتصادی و رفع موانع تولید است، شامل وام های کرونایی اصناف هم بشود تا همه اصناف بتوانند از این تسهیلات استفاده کنند.
به گفته وی، سهم خراسان جنوبی از تسهیلات کرونایی ۲۸۰ میلیارد تومان بوده که بدلیل شرایط سخت دادن این تسهیلات، تنها ۵۷ میلیارد از این مبلغ جذب شده است.
وی دلیل عدم جذب این تسهیلات را کم بودن رقم تسهیلات و نرخ بالای ۱۲ درصد و مدت بازپرداخت دو ساله دانست که هیج دردی از اصناف دوا نمی کرد.
وام دولت، نه‌تنها گره‌گشا نیست بلکه مشکل‌ساز است
علیزاده رئیس اتاق اصناف بیرجند نیز در این دیدار با بیان اینکه اصناف در هر اموری که متولیان تصمیم گرفتند تاکنون همراه بودند، گفت: اصناف خراسان جنوبی در بحث کرونا هم خوش درخشیدند.
وی با بیان اینکه علی رغم این‌که اصناف در بحث کرونا گوش به فرمان مسئولان ستاد کرونا بودند و حتی بیشتر از آنچه که ستاد مصوب می کرد، همکاری داشتند، اما از سوی مسئولان مربوطه هیچ حمایتی نشدند، افزود: وام ۱۰ میلیونی که دولت برای اصناف در نظر گرفت ۱۲ درصد کارمزد داشت که هیچ گرهی از اصناف نه تنها باز نمی کند، بلکه خود مشکل ساز است.
دولت از اصناف حمایت نمی‌کند
اسماعیل‌زاده رئیس اتحادیه پوشاک استان نیز با بیان اینکه دولت باید بیمه بیکاری را برای واحدهای صنفی در نظر بگیرد، گفت: دولت در اوضاع کرونایی حق بیمه را ۱۰ درصد افزایش داد که این نشان از عدم حمایت دولت از اصناف دارد.
وی با بیان این‌که در تعطیلی اصناف هیچ مشورت و نظرخواهی با اصناف نمی شود، گفت: بنده به عنوان رئیس اتحادیه پوشاک از صدا و سیما شنیدم که قرار است واحدهای صنفی از فردا(همان روز اول شروع تعطیلات) تعطیل شوند.
وی گفت: با وجود تعطیل کردن اصناف اما ادارات دولتی در دوران کرونا بیشترین صف و شلوغی را دارند که هیچ نظارتی روی آنها نیست.
انتهای پیام/۴