نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی:

دولت با اصلاح ارز ترجیحی به دنبال تامین سفره مردم است/ لزوم توجه دولت به پیوست رسانه ای و اقناع عمومی در اجرای طرح

خسروی گفت: مردم باید همانطور که از اول انقلاب کمک کرده اند، اکنون هم کمک کنند و تا زمانی که روند اجرایی و اداری اصلاح ارز ترجیحی به پایان برسد، صبور باشند تا این طرح به اهداف اصلی خود که تامین سفره مردم است برسد.

حسین خسروی نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار خاورستان، اظهارکرد: ارز ترجیحی از سال ۱۳۹۷ و در دولت قبل؛ با هدف تامین سفره مردم اجرا شد، اما متاسفانه تاکنون به این هدف نرسیده و بر همین اساس هم اکنون تقریبا نظر همه بر این است که این موضوع باید اصلاح شود.

وی افزود: مجلس نیز از سال گذشته در این موضوع پیش قدم شد و تاکید کرد که چون طی سه چهارسال اخیر ارز ترجیحی به سفره مردم نرسید، باید اصلاح و بجای اینکه به واردکننده داده شود، به حلقه آخر یعنی مصرف کننده داده شود تا خودش آن را مدیریت کند.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اکنون هر کسی که اهل منطق و انصاف است معتقد است که روند موجود نباید ادامه پیدا کند؛ گفت: در مجلس هم از همان اول این نگرانی وجود داشت که اگر مقدمات اصلاح ارز ترجیحی فراهم نشود؛ باعث ایجاد گرانی و فشار بر مردم خواهد شد، بر همین اساس در بودجه ۱۴۰۱ مصوب کرد که باید دولت ضمن اصلاح ارز ترجیحی؛ راههای جبرانی از جمله کالابرگ را ببیند و قیمت ها به نرخ شهریور ۱۴۰۰ باشد.

خسروی ادامه داد: در همین زمینه هم موضوع آرد و ماکارانی پیش آمد، در حالی که باید قبل از آزادسازی قیمت آن، دولت افزایش قیمت را جبران می کرد. در همین خصوص هم روز گذشته وزرای جهاد و اقتصاد به مجلس آمدند و در جلسه علنی و غیرعلنی تذکرات لازم داده و گلایه شد که چرا این موضوع در حالی رقم خورد که مردم در جریان نبودند، اقناع عمومی انجام نشده بود و یا جبرانی ها واریز نشد؟ که وزرای مربوطه هم پاسخ دادند.

وی با بیان اینکه امیدواریم که دولت در اجرای این طرح؛ تدبیر لازم برای عدم فشار به مردم را داشته باشد که این موضوع خواسته مجلس، شخص رئیس جمهور و هر سه قوه است، اظهارکرد: همچنین باید اقناع عمومی یا پیوست رسانه ای همراه هر کاری باشد و دولت باید در مباحث رسانه ای وظیفه اش را به دقت انجام دهد. مردم هم باید همانطور که از اول انقلاب کمک کرده اند، اکنون هم کمک کنند و تا زمانی که روند اجرایی و اداری طرح به پایان برسد، صبور باشند تا این طرح به اهداف اصلی خود که تامین سفره مردم است برسد.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه در موضوع اصلاح ارز ترجیحی همه هم عقیده اند و مجلس و شخص رئیس جمهور به دنبال این هستند که معیشت مردم ضربه نبیند، تصریح کرد: در زمینه اجرای این طرح نیز اعتراض و انتقاد سالم اشکالی ندارد، البته کارشکنی ها هم طبیعی است؛ چرا که گویا تنها یک نفر از رانت خواران ارز ترجیحی، به اندازه یارانه تمام مردم سود برده است. بر همین اساس هم قطعا این افراد سودجو در اجرای این طرح سکوت نخواهند کرد.

خسروی گفت: بانیان وضع موجود و کسانی که این سیاست را پیاده کردند هم باید پاسخگو باشند که این موضوع مورد تاکید مقام معظم رهبری نیز هست. کسانی هم که به عنوان مردم صحبت می کنند و دلسوز مردم هستند، حالا که به این نتیجه رسیده اند که ارز ترجیحی طی چند سال اخیر به هدف اصلی خود یعنی تسهیل در زندگی مردم، نرسیده است، باید در اجرای طرح اصلاحی به دولت کمک کنند.

وی بیان کرد: با توجه به وضعیت موجود که وضعیت خوبی نیست و خشکسالی در تمام دنیا وجود دارد و همچنین پیش بینی شده که مشکلات جنگ اوکراین تا چند سال دیگر هم ادامه داشته باشد، برای تامین امنیت غذایی کشور؛ باید همه مسئولان دولت های قبل کمک کنند، مردم مدیریت مصرف داشته باشند و دولت فعلی هم مراقب باشد که با اصلاح ارز ترجیحی به هدف مطلوب برسد.

 

انتهای پیام/۷