نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی:

دولت به فکر تنها بازارچه مرزی فعال خراسان جنوبی باشد/ تجار افغانی ناراضی از ممنوعیت صادرات محصولات ایرانی

نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی گفت: باید از سوی دولت و مسئولان وزارت خارجه ممنوعیت صادرات پیگیری شود تا از رونق تنها بازارچه مرزی کم نشود.

نظر افضلی نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، اظهارکرد: دو هفته پیش دولت افغانستان در اقدامی صادرات چهار قلم کالا را از ایران ممنوع کرد.
وی افزود: یک ماه پیش استاندار فراه در بیرجند حضور پیدا کرد؛ مسئولان استان در این جلسه پیگیر مشکلات صادرات از ایران به افغانستان شدند که چون این ممنوعیت از سوی کشور افغانستان صورت گرفته است باید از سوی این کشور اقدامی برای صادرات صورت بگیرد.
نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: علی رغم اینکه دولت افغانستان تصمیم بر ممنوعیت صادرات برخی کالاها گرفته اما تجار افغانستان از این موضوع ناراضی اند.
افضلی یادآورشد: باید از سوی مسئولان وزارت خارجه این موضوع پیگیری شود تا از رونق تنها مرز استان کم نشود.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به کاهش ارز ریال نسبت به ارز کشورهای همسایه، کشورما از نظر کالایی دارد تخلیه می شود به طوری که رب گوجه فرنگی کشور توسط تجار افغان و عراق به این کشورها می رود.
نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در شرایط فعلی جنگ اقتصادی، باید در صادرات و واردات دقت کافی صورت بگیرد؛ مرزها ساماندهی شده تا مشکل کاهش صادرات از تنها بازارچه فعال استان مرتفع گردد.
افضلی گفت: ممنوعیت صادرات از خراسان جنوبی علاوه بر اینکه سبب کاهش ظرفیت تولید در کارخانه های مهم استان چون کاشی و سرامیک می شود؛ کاهش تردد کامیون ها و بیکارشدن رانندگان کامیون های مرزی را نیز در پی دارد.
وی ضمن تاکید براینکه افغانستان هم به مراوده کالا از مرز ما احتیاج دارد، گفت: استاندار و مسئولان استان باید دست به دست هم بدهند تا مشکل بازارچه را حل کنند.
نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی به اهمیت بازارچه و رونق اقتصادی برای خراسان‌جنوبی اشاره کرد و گفت: بازارچه ها برای ما حکم بندر خشک را دارد که باید بیشترین بهره را برای رونق اقتصادی از این بندر برد.
وی تصریح کرد: دولت باید ضمن توانمندسازی بومیان منطقه، تبادلات کالایی و مرزی را همانند استان سیستان و بلوچستان برای خراسان جنوبی نیز در نظر بگیرند.
انتهای پیام/ ۵