گزارش خاورستان از مشکل لاینحل اهالی مهمانشهر؛

دولت به وعده‌اش عمل نکرد؛ زندگی دامداران “مهمانشهر” مختل شد/ مسئولان خراسان جنوبی عزمی برای حل مشکلات دارند؟

مشکل جلوگیری از چَرای دام اهالی مهمانشهر زیرکوه بعد از گذشت پنج ماه، همچنان پابرجاست و منابع طبیعی نیز هیچ حقّی برای آن‌ها قائل نیست. اهالی خواستار حضور مسئولان ارشد در منطقه هستند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، اهالی مهمانشهر شهرستان زیرکوه که بعد از زلزله ویرانگر سال ۱۳۷۶ بنا به درخواست دولت وقت به منطقه‌ای که بعدها مهمانشهر نام گرفت، کوچ کردند، بعد از گذشت بیش از ۲۳ سال زندگی در این منطقه، از ابتدای سال‌جاری با مشکل عدم‌اجازه‌ی استفاده از مراتع برای چَرای دام‌هایشان روبرو شدند. این موضوع در دو گزارش قبلی مورد بررسی قرار گرفت اما طبق تماس‌های اهالی، مشکل حل نشده و دولت نیز هیچ حقّی برای آن‌ها قائل نیست.
اهالی مدعی هستند، مهمانشهر برای مهاجرانی ساخته شد که خانه‌های آن‌ها در زلزله، تخریب شده بود و تمام افراد ساکن در مهمانشهر، در یک زمان و با هم به این منطقه کوچ کردند. روستای برخی افراد به مهمانشهر نزدیک و روستای برخی، دورتر بود و این نزدیکی باعث شده، مراتع آن‌ها در این محدوده باشد اما افرادی که از روستاهای دورتر به این منطقه مهاجرت کردند، مرتعی نداشتند که دولت‌وقت قول داده بود زمینه را برای دامداری تمامی مهاجران فراهم کند اما اکنون بعد از ۲۳ سال زندگی، حدود پنج ماه است برخی افراد با همراهی دولت، اجازه چَرای دام را از آن‌ها سلب کرده‌اند و آن‌ها مجبور هستند دام‌های خود را کیلومترها دورتر برای چَرا ببرند و با اجازه از اهالی سایر روستاها، از مراتع آن روستاها استفاده کنند.
افرادی که از بالاکوه به مهمانشهر کوچ کردند، بیشتر با این مشکل مواجه هستند چراکه محل زندگی سابق آن‌ها فاصله بیشتری با مهمانشهر دارد. این افراد اعلام کردند در صورتی که دولت نمی‌خواهد به قول دولت وقت پایبند باشد و مشکل چَرای دام‌ها را حل کند، ما را به محل زندگی پیش از زلزله بازگرداند و برای ما خانه و زندگی فراهم کند چراکه در زلزله خانه‌های ما ویران شد. تا از همان مراتع سال‌های دور استفاده کنیم.
هیچ حقّی ندارند
علیرضا نصرآبادی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان‌جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، در مورد مشکل اهالی مهمانشهر زیرکوه بدون اشاره به حضور بیش از ۲۳ ساله مردم و تعهدات دولت وقت، بیان کرد: اهالی فعلی مهمانشهر در واقع جزو محدوده نبودند و به لحاظ دامداری در این منطقه حقی نداشتند.
وی با بیان این‌که چند گروه از افراد منطقه از جای دیگری به مهمانشهر آمدند، افزود: این افراد قرار بوده در این منطقه کشاورزی کنند اما در حال حاضر مدعی هستند که می‌خواهند در بحث دامداری نیز در این منطقه سهیم باشند.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان‌جنوبی بیان کرد: تا زمانی‌که رضایت دامداران قبلی گرفته نشود و پروانه اصلاح نشود نمی‌تواند دامدار جدیدی در منطقه برای دامداری ورود پیدا کند.
نصرآبادی عنوان کرد: اصل خواسته اهالی مهمانشهر درخواست منطقی و قانونی نبوده است.
وی با بیان این‌که مهمانشهر یعنی در این مکان مهمان بودند، گفت: در زمان ابتدای حضور باید جلوی چَرای گوسفندانشان را می‌گرفتند چراکه پروانه ندارند.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان‌جنوبی در خصوص بازگشت به روستای سابق و استفاده از مراتع قبلی گفت: باید سامانه آن‌جا تعریف و بررسی شود چه شرایطی داشتند.
نصرآبادی گفت: طی جلساتی که با مسئولان مربوطه اهالی مهمانشهر برگزار شده اهالی توجیه و قانع شدند و مشکل برطرف شده است.
استفاده از مراتع فعلی تا پایان سال ۱۳۹۹
وی بیان کرد: قرار شده تا پایان سال ۹۹ مانند سال‌های گذشته اهالی مهمانشهر دام‌هایشان را در مراتع منطقه داشته و با سایر دامداران منطقه مشکلی نداشته باشند.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان‌جنوبی عنوان کرد: بعد از پایان سال ۹۹ نیز مقرر شده طبق موافقتی که از سوی تعدادی از دامداران یکی از روستاهای اطراف صورت گرفته، پروانه مرتع اصلاح شود و این دامداران تعداد دام‌های‌های خود را برای استفاده از مرتع کاهش دهند تا دامداران مهمانشهر نیز بتوانند از مرتع استفاده کنند.
نصرآبادی خاطرنشان کرد: دو نفر از دامداران مهمانشهر نیز به عنوان نماینده برای پیگیری امور انتخاب شدند.
وی گفت: ما اعلام کردیم این دو نفر نماینده امور را پیگیری کنند و با حضور در دفترخانه پروانه اصلاح شود که دامداران مهمانشهر بتوانند با تعداد دامی که برای استفاده از مرتع کم خواهد شد مجاز به استفاده از مراتع روستاهای دیگر باشند.
کشاورزی و دامداری در کنارهم برای اهالی مهمانشهر
محمدحسین عربشاهی فرماندار شهرستان زیرکوه نیز در گفت‌وگو با خاورستان، گفت: بعد از وقوع زلزله در سال ۱۳۷۶، مردم منطقه را کوچ دادند.
وی افزود: با ادعای مردم، در آن زمان برای آن‌ها در مهمانشهر، کشاورزی، مرتع و دامداری تعلق گرفته است.
فرماندار زیرکوه گفت: منتظریم فرجی حاصل شود چون شغل بیشتر این مردم، دامداری است چراکه در صورتی که دام را در محلی نگه دارند، دام آسیب می‌بیند.
عربشاهی افزود: مردمی که کوچ کردند، به صورت توافقی با مردم مهمانشهر زندگی می‌کردند.
وی اظهار کرد: چند سالی است بارندگی خوبی شده است و رونق کشاورزی و دامداری ایجاد شده است که نیاز به مرتع بیشتری برای چَرای دام است.
استفاده از مراتع سایر روستاها
فرماندار زیرکوه در خصوص استفاده از مراتع سایر روستاها تصریح کرد: سیاست ما این است مرتع بیشتری در اختیار این مردم بگذاریم نه‌این‌که از مراتع دیگران کم کنیم.
عربشاهی افزود: اگر بشود ممیزی انجام شود، باعث می‌شود مقداری از مراتع در اختیار این افراد قرار گیرد.
وی در خصوص انتقال مردم روستاهای زلزله‌زده به مهمانشهر اظهار کرد: در بهبوهه زلزله نجات جان انسان‌ها مهم است و بحث این است آن‌ها را در جایی اسکان دهند و زیرساخت‌ها و معیشت را برایشان فراهم کنند.
تلاش فرمانداری برای حل مشکل
فرماندار زیرکوه گفت: دولت وقت، زندگی مسالمت‌آمیزی در مهمانشهر برای این مردم فراهم کرد و اکنون بیش از ۲۳ سال است درکنار یکدیگر زندگی می‌کنند و هیچ نگرانی نبوده است اما با توجه به افزایش دام و افزایش جمعیت، این نگرانی هست و ما نیز می‌خواهیم نگرانی را برطرف کنیم چراکه زندگی مردم بر مبنای دامداری است و اگر نتوانند از مرتعی استفاده کنند و دامشان را به چَرا ببرند و از محیط بسته خارج کنند، آسیب می‌بینند و در این صورت، شهرستان آسیب می‌بیند چراکه در بحث لبنبات و گوشت قرمز متکی به این‌ها هستیم و یک سوم جمعیت ما عشایری است.
عربشاهی افزود: نگاه ما، مثبت است و دنبال این هستیم در همان منطقه از مراتع استفاده کنند.
نظر دولت بر بازگشت نیست
وی در خصوص بازگشت به محل زندگی پیش از زلزله، اظهار کرد: منطقه‌ای که پیش از زلزله در آن زندگی می‌کردند، زلزله‌خیز و روی گسل است و نظر ما نیست برگردند.
فرماندار زیرکوه افزود: در مهمانشهر موقعیت برای زندگی مردم فراهم شده و دولت زیرساخت را فراهم کرده است.
بنابراین گزارش؛ اهالی مهمانشهر تاکنون مراجعات و نامه‌هایی به ادارات مختلف ازجمله استانداری خراسان جنوبی داشتند اما مشکل آن‌ها همچنان پابرجاست. اهالی معتقدند دولت در این زمان به قول‌های دولت‌وقت بعد از زلزله ۱۳۷۶ پایبند نیست چراکه در آن زمان، با وعده فراهم‌شدن کشاورزی و دامداری در کنارهم، آن‌ها را به مهمانشهر منتقل کردند.
همچنین اهالی از محمدصادق معتمدیان استاندار خراسان جنوبی درخواست کردند در ادامه سفرهایش به نقاط مختلف استان، بازدیدی از مهمانشهر داشته باشد و پای درد دل مردم این منطقه بنشیند تا شاید حقّی که بعد از ۲۳ سال زندگی در مهمانشهر برای آن‌ها قائل نیستند را بازگرداند.
انتهای پیام/
لینک اخبار مرتبط
چَرای دام‌های اهالی مهمانشهر زیرکوه کیلومترها دورتر از خانه/ منابع طبیعی ورود کند
بدقولی منابع طبیعی و بی‌توجهی فرمانداری زیرکوه به مشکل اهالی مهمانشهر