رئیس فراکسیون جهش تولید مجلس؛

دولت تدبیر و امید با بی‌تدبیری باعث بحران نقدینگی شد/ بخش زیادی از مدیران دولت قبل دچار تعارض منافع بودند

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه مهم‌ترین عامل ایجاد نقدینگی و مشکلات اقتصادی امروز، تعارض منافع در دولت روحانی است، گفت: متأسفانه بخش زیادی از مدیران دولت قبل دچار تعارضات منافع و تحت حاکمیت ساختارهای بانکی ناسالم بودند.

به گزارش خاورستان، محسن زنگنه عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس یازدهم؛ درباره افزایش حجم نقدینگی افسارگسیخته در دولت قبل، اظهار کرد: نقدینگی ذاتاً پدیده بدی نیست، در صورتی که روند رشد نقدینگی همسان با میزان رشد اقتصادی کشور باشد.
وی با بیان اینکه شرط مفید بودن نقدینگی، حرکت آن به سمت تولید است، افزود: در همه کشورهای پیشرو، رشد اقتصادی به عنوان موتور محرک رشد نقدینگی عمل می‌کند و تناسب بین تولید نقدینگی و تولید ناخالص داخلی آن کشورها برقرار است.
رشد نقدینگی در کشورهای پیشرفته صنعتی نشانه بزرگ‌تر شدن اقتصاد است
این نماینده مردم در مجلس توضیح داد: رشد نقدینگی در کشورهای پیشرفته صنعتی نشانه‌ای از بزرگ‌تر شدن اقتصاد این کشورهاست اما در کشور ما اتفاقی که موجب ویرانی اقتصاد و شرایط کنونی شده این است که فاصله بسیار زیادی بین میزان رشد اقتصادی و تولید از یک سو و از سوی دیگر رشد نقدینگی افتاده است. امروز رشد نقدینگی به معضلی مبدل شده و کارشناسان معتقدند مسبب اصلی این نقدینگی افسارگسیخته دو عامل است که در بررسی آنها باید به دلایل ایجابی و سلبی پرداخت.
علت رشد نقدینگی اقتصاد ایران چیست؟
زنگنه تصریح کرد: نظام ناسالم بانکی در کشور ما و در کنار آن کسری بودجه باعث بالارفتن پایه پولی کشور شده که از مهم‌ترین عوامل ایجاد نقدینگی هستند. در بررسی عوامل سلبی، عدم رشد اقتصادی باعث دامن‌زدن به این حجم نقدینگی می‌شود که دولت قبل با کمی تدبیر امکان مهار این دو عامل را داشت.

وی ادامه داد: اکنون برای حل معضل نقدینگی باید دو قدم را برداریم؛ نخست اینکه باید مشخص کنیم با این نقدینگی موجود چه باید کرد و دوم اینکه جلوی رشد نقدینگی را که نمی‌توان گرفت پس باید آن را تا جایی که ممکن است کاهش دهیم. در گام نخست باید از ابزارهای بازار سرمایه و اصلاح نظام بانکی با دخیل کردن مردم و بخش خصوصی و کوچک کردن نقش تصدی دولت، نقدینگی را در تولید و عمران به کارگیری بگیریم و سوق دهیم.

رئیس فراکسیون جهش تولید مجلس گفت: باید دست دولت از اجرای پروژه‌ها کوتاه و از بزرگ شدن دولت جلوگیری شود. شرکت‌های دولتی و پروژه‌های عمرانی را تا جایی که ممکن است از طریق هدایت نقدینگی موجود به صاحبان و مالکان نقدینگی واگذار کنیم.
مهم‌ترین عامل ایجاد نقدینگی در دولت روحانی، تعارض منافع بود
زنگنه مهم‌ترین عامل ایجاد نقدینگی و وضعیت امروز کشور را تعارض منافع بخصوص در دولت روحانی دانست و گفت: عامل این آشفتگی اقتصادی، تصمیم‌گیری افرادی است که خود به نحوی در این تصمیم‌ها ذی‌نفع بودند و هستند. این افراد با سهام‌داری فردی یا نهادی در این آشفتگی نظام بانکی شریک هستند و منافعی از آن می‌برند؛ به نحوی تعارض منافع بین کسانی که آن را کنترل می‌کنند و کسانی که کنترل می‌شوند، وجود دارد.
وی بیان کرد: متأسفانه بخش زیادی از مدیران اجرایی در دولت تدبیر و امید و ساختارهای اقتصادی تشکیل شده در این دولت، تحت حاکمیت ساختارهای بانکی ناسالم بودند و تا این حاکمیت وجود دارد، نمی‌توان انتظار توقف روند رشد نقدینگی را داشت؛ لذا این تعارضات باعث عدم اتفاقات خوب و چشمگیری در دولت‌های قبلی به‌خصوص چند سال اخیر بوده است.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در پایان تاکید کرد: اگر دولت سیزدهم، مشکل تعارض منافع در نظام بانکی را حل نکند و از همان مدیران با همان تفکر استفاده کند، نمی‌توان انتظار گره گشایی داشت.
منبع: دانا
انتهای پیام/۷